Útok na Pearl Harbor nevymysleli Japonci. Byl předpovězen 20 let dopředu

Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, který je dnes chápán jako okamžik, kdy se z evropské války stal světový konflikt. I když byl útok hojně zobrazen v literatuře, umění a kinematografií, málo se mluví o knížce Velká válka v Pacifiku od Hectora Bywatera, britského námořního analytika, který myšlenku japonské invaze předpovídal už v roce 1925 a detaily popsal ve svém románu.

Letos si Spojené státy americké připomněly 76. výročí od útoku, který proběhl 7. prosince 1941. Jen málokdo však tuší, že Japonci se inspirovali právě válečnou literaturou vydanou o 16 let dříve. Bywater ve své fikci popsal nejen počáteční útok, ale i následnou válku, kterou nakonec vyhrají Američani. Paradoxem ovšem je, že autor zemřel už v roce 1940, nikdy se tak nedozvěděl, že jeho představy se staly skutečnými.

Hector Bywater byl ve své době poměrně váženým námořním analytikem, před začátkem 1. světové války pracoval pro britskou zpravodajskou službu a po jejím skončení vydal už první studie ohledně možného námořního konfliktu mezi Japonskem a Spojenými státy. Jeho výzkum pacifické oblasti pak vyvrcholili právě roce 1925 vydáním románu Velká válka v Pacifiku. Proslul také tím, že správně předpověděl umístění japonských válečných lodí ještě předtím, než se k nim Japonsko přiznalo.

Děj románu Velká válka v Pacifiku se odehrává v roce 1931 a příběh začne překvapivým útokem japonských sebevražedných pilotů na Panamský kanál. To však bylo pouze předehrou ke skutečnému vojenskému tažení, který měl za cíl obsadit přístavy na Guamu a na Filipínách, stejně jako útoky ponorkami na Havaj a další přístavy na západním pobřeží USA. Válka v knize skončí po šesti letech bojů.

Bywater v době psaní románu nepředpokládal, že cílem by mohly být Havajské ostrovy, protože v té době nebyl Pearl Harbor pro Američany zas tak důležitým přístavem a mnohem taktičtější bylo ovládnutí Panamského průplavu. Bywater také předpokládal, že ve válce dojde k použití chemických zbraní, k čemuž nakonec nedošlo, nevěděl ani o konstrukci atomové bomby, která válku s Japonskem ukončila.

Bywaterova tvorba byla populární ve 20. a 30. let, potom však upadla do zapomnění. Během svého působení na základně ve Washingtonu se spisovatel a analytik několikrát setkal i s japonským admirálem Isoroku Jamamotem, který ho navíc ještě schválně přesvědčoval v tom, že Japonsko by skutečně nedokázalo vést válku s USA déle než 18 měsíců. Jamamoto je taky hlavním člověkem, který naplánoval úder proti Pearl Harboru a první fázi bojů v Tichomoří.

Román se dočkal svého překladu do japonštiny, kdy prakticky všichni námořní úředníci ho museli číst jako povinnou četbu. Zvlášť Jamamoto byl fikcí natolik posedlý, že knihu četl mnohokrát a dělal si podrobné poznámky. Román pravděpodobně nebyl důvodem, proč k útoků na Pearl Harbor došlo, rozhodně však byl zdrojem inspirací, jak útok efektivně provést.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Loď USS California se potápí během útoku na Pearl Harbor. Komentář

Japonci před 80 lety napadli Pearl Harbor. Útok paradoxně udělal ze Spojených států supervelmoc

Probudili spícího obra a donutili jej udělat strašlivé rozhodnutí, i když původní varování podcenili. Přesně před 80 lety, v neděli 7. prosince 1941, Japonci pod vedením admirála Isoroka Jamamoto ráno napadli námořní základnu Pearl Harbor nacházející se na havajském ostrově Oahu. Jednalo se bezesporu o jeden z nejdůležitějších okamžiků největšího světového konfliktu v dějinách lidstva. Do druhé světové války vstoupily USA, což mělo zásadní význam nejen v dalším průběhu války, ale i po jejím skončení. Paradoxem je, že právě útok na Pearl Harbor udělal ze Spojených států amerických supervelmoc.

Více souvisejících

Pearl Harbor Japonská armáda Japonsko USA (Spojené státy americké) II. světová válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy