Útok na Pearl Harbor nevymysleli Japonci. Byl předpovězen 20 let dopředu

Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, který je dnes chápán jako okamžik, kdy se z evropské války stal světový konflikt. I když byl útok hojně zobrazen v literatuře, umění a kinematografií, málo se mluví o knížce Velká válka v Pacifiku od Hectora Bywatera, britského námořního analytika, který myšlenku japonské invaze předpovídal už v roce 1925 a detaily popsal ve svém románu.

Letos si Spojené státy americké připomněly 76. výročí od útoku, který proběhl 7. prosince 1941. Jen málokdo však tuší, že Japonci se inspirovali právě válečnou literaturou vydanou o 16 let dříve. Bywater ve své fikci popsal nejen počáteční útok, ale i následnou válku, kterou nakonec vyhrají Američani. Paradoxem ovšem je, že autor zemřel už v roce 1940, nikdy se tak nedozvěděl, že jeho představy se staly skutečnými.

Hector Bywater byl ve své době poměrně váženým námořním analytikem, před začátkem 1. světové války pracoval pro britskou zpravodajskou službu a po jejím skončení vydal už první studie ohledně možného námořního konfliktu mezi Japonskem a Spojenými státy. Jeho výzkum pacifické oblasti pak vyvrcholili právě roce 1925 vydáním románu Velká válka v Pacifiku. Proslul také tím, že správně předpověděl umístění japonských válečných lodí ještě předtím, než se k nim Japonsko přiznalo.

Děj románu Velká válka v Pacifiku se odehrává v roce 1931 a příběh začne překvapivým útokem japonských sebevražedných pilotů na Panamský kanál. To však bylo pouze předehrou ke skutečnému vojenskému tažení, který měl za cíl obsadit přístavy na Guamu a na Filipínách, stejně jako útoky ponorkami na Havaj a další přístavy na západním pobřeží USA. Válka v knize skončí po šesti letech bojů.

Bywater v době psaní románu nepředpokládal, že cílem by mohly být Havajské ostrovy, protože v té době nebyl Pearl Harbor pro Američany zas tak důležitým přístavem a mnohem taktičtější bylo ovládnutí Panamského průplavu. Bywater také předpokládal, že ve válce dojde k použití chemických zbraní, k čemuž nakonec nedošlo, nevěděl ani o konstrukci atomové bomby, která válku s Japonskem ukončila.

Bywaterova tvorba byla populární ve 20. a 30. let, potom však upadla do zapomnění. Během svého působení na základně ve Washingtonu se spisovatel a analytik několikrát setkal i s japonským admirálem Isoroku Jamamotem, který ho navíc ještě schválně přesvědčoval v tom, že Japonsko by skutečně nedokázalo vést válku s USA déle než 18 měsíců. Jamamoto je taky hlavním člověkem, který naplánoval úder proti Pearl Harboru a první fázi bojů v Tichomoří.

Román se dočkal svého překladu do japonštiny, kdy prakticky všichni námořní úředníci ho museli číst jako povinnou četbu. Zvlášť Jamamoto byl fikcí natolik posedlý, že knihu četl mnohokrát a dělal si podrobné poznámky. Román pravděpodobně nebyl důvodem, proč k útoků na Pearl Harbor došlo, rozhodně však byl zdrojem inspirací, jak útok efektivně provést.

Související

Loď USS California se potápí během útoku na Pearl Harbor. Komentář

Japonci před 80 lety napadli Pearl Harbor. Útok paradoxně udělal ze Spojených států supervelmoc

Probudili spícího obra a donutili jej udělat strašlivé rozhodnutí, i když původní varování podcenili. Přesně před 80 lety, v neděli 7. prosince 1941, Japonci pod vedením admirála Isoroka Jamamoto ráno napadli námořní základnu Pearl Harbor nacházející se na havajském ostrově Oahu. Jednalo se bezesporu o jeden z nejdůležitějších okamžiků největšího světového konfliktu v dějinách lidstva. Do druhé světové války vstoupily USA, což mělo zásadní význam nejen v dalším průběhu války, ale i po jejím skončení. Paradoxem je, že právě útok na Pearl Harbor udělal ze Spojených států amerických supervelmoc.

Více souvisejících

Pearl Harbor Japonská armáda Japonsko USA (Spojené státy americké) II. světová válka

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy