Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, který je dnes chápán jako okamžik, kdy se z evropské války stal světový konflikt. I když byl útok hojně zobrazen v literatuře, umění a kinematografií, málo se mluví o knížce Velká válka v Pacifiku od Hectora Bywatera, britského námořního analytika, který myšlenku japonské invaze předpovídal už v roce 1925 a detaily popsal ve svém románu.
Letos si Spojené státy americké připomněly 76. výročí od útoku, který proběhl 7. prosince 1941. Jen málokdo však tuší, že Japonci se inspirovali právě válečnou literaturou vydanou o 16 let dříve. Bywater ve své fikci popsal nejen počáteční útok, ale i následnou válku, kterou nakonec vyhrají Američani. Paradoxem ovšem je, že autor zemřel už v roce 1940, nikdy se tak nedozvěděl, že jeho představy se staly skutečnými.
Hector Bywater byl ve své době poměrně váženým námořním analytikem, před začátkem 1. světové války pracoval pro britskou zpravodajskou službu a po jejím skončení vydal už první studie ohledně možného námořního konfliktu mezi Japonskem a Spojenými státy. Jeho výzkum pacifické oblasti pak vyvrcholili právě roce 1925 vydáním románu Velká válka v Pacifiku. Proslul také tím, že správně předpověděl umístění japonských válečných lodí ještě předtím, než se k nim Japonsko přiznalo.
Děj románu Velká válka v Pacifiku se odehrává v roce 1931 a příběh začne překvapivým útokem japonských sebevražedných pilotů na Panamský kanál. To však bylo pouze předehrou ke skutečnému vojenskému tažení, který měl za cíl obsadit přístavy na Guamu a na Filipínách, stejně jako útoky ponorkami na Havaj a další přístavy na západním pobřeží USA. Válka v knize skončí po šesti letech bojů.
Bywater v době psaní románu nepředpokládal, že cílem by mohly být Havajské ostrovy, protože v té době nebyl Pearl Harbor pro Američany zas tak důležitým přístavem a mnohem taktičtější bylo ovládnutí Panamského průplavu. Bywater také předpokládal, že ve válce dojde k použití chemických zbraní, k čemuž nakonec nedošlo, nevěděl ani o konstrukci atomové bomby, která válku s Japonskem ukončila.
Bywaterova tvorba byla populární ve 20. a 30. let, potom však upadla do zapomnění. Během svého působení na základně ve Washingtonu se spisovatel a analytik několikrát setkal i s japonským admirálem Isoroku Jamamotem, který ho navíc ještě schválně přesvědčoval v tom, že Japonsko by skutečně nedokázalo vést válku s USA déle než 18 měsíců. Jamamoto je taky hlavním člověkem, který naplánoval úder proti Pearl Harboru a první fázi bojů v Tichomoří.
Román se dočkal svého překladu do japonštiny, kdy prakticky všichni námořní úředníci ho museli číst jako povinnou četbu. Zvlášť Jamamoto byl fikcí natolik posedlý, že knihu četl mnohokrát a dělal si podrobné poznámky. Román pravděpodobně nebyl důvodem, proč k útoků na Pearl Harbor došlo, rozhodně však byl zdrojem inspirací, jak útok efektivně provést.
Související
Japonci před 80 lety napadli Pearl Harbor. Útok paradoxně udělal ze Spojených států supervelmoc
Útok na základně Pearl Harbor: Námořník zastřelil dva lidi, pak se zabil
Pearl Harbor , Japonská armáda , Japonsko , USA (Spojené státy americké) , II. světová válka
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák