KOMENTÁŘ | Japonci před 80 lety napadli Pearl Harbor. Útok paradoxně udělal ze Spojených států supervelmoc

Probudili spícího obra a donutili jej udělat strašlivé rozhodnutí, i když původní varování podcenili. Přesně před 80 lety, v neděli 7. prosince 1941, Japonci pod vedením admirála Isoroka Jamamoto ráno napadli námořní základnu Pearl Harbor nacházející se na havajském ostrově Oahu. Jednalo se bezesporu o jeden z nejdůležitějších okamžiků největšího světového konfliktu v dějinách lidstva. Do druhé světové války vstoupily USA, což mělo zásadní význam nejen v dalším průběhu války, ale i po jejím skončení. Paradoxem je, že právě útok na Pearl Harbor udělal ze Spojených států amerických supervelmoc.

V historii se věci obvykle nedějí náhodou. Ani napadení Pearl Harboru není žádná výjimka a pro jeho pochopení musíme rozumět i okolnostem, které mu předcházely. Napětí mezi USA a zemí vycházejícího slunce rostlo už delší dobu před útokem a už o několik měsíců dříve začal velitel japonského loďstva admirál Isoroku Jamamoto chystat útok na havajskou základnu.

V Evropě se běžně učíme, že druhá světová válka začala 1. září 1939 německým napadením Polska. Málo si ale někdy uvědomujeme, že svět zdaleka není jen Evropa, Severní Amerika a přilehlé okolí. Musíme mít na paměti, že ještě déle než v Evropě probíhaly těžké boje také v Asii. 

Velitelé varování nevěnovali pozornost, selhali i radisté

Co bylo vlastně příčinou japonské rozpínavosti? Japonsko velmi silně pociťovalo důsledky hospodářské krize a řešení viděli jeho militarističtí představitelé v teritoriální expanzi. Cílem dobyvačných plánů mělo být vytvoření tzv. Velké Asie ovládané Japonci. Už od počátku 30. let projevovalo Japonské císařství své agresivní tendence, když napadlo nejsevernější čínskou provincii Mandžusko a vytvořilo zde loutkový stát. Velmoci v čele s USA se nezmohly na více než na verbální odpor, což Japonsko nepochybně povzbudilo k dalším agresivním choutkám.

Od roku 1937 navíc zahájilo militaristické Japonsko invazi do Číny. Incident na mostě Marca Pola, který se odehrál 7.-9. července 1937 a posloužil Japoncům jako záminka k útoku, považují dokonce někteří za začátek druhé světové války. Ve stejném roce se odehrála událost, která se do dějin zapsala černým písmem jako Nankingský masakr. Japonští vojáci v čínském městě Nanking povraždili několik set tisíc civilistů a znásilnili desítky tisíc místních žen. Událost byla předzvěstí pozdějších válečných zvěrstev, jichž se japonská armáda měla dále dopustit.

Země vycházejícího slunce se výrazně orientovala na nacistické Německo a fašistickou Itálii, což koneckonců dalo najevo už podpisem Paktu proti Kominterně v roce 1936. Spojenectví bylo ještě dále stvrzeno takzvaným Paktem tří v září 1940. Už v červenci 1941 Japonci obsadili oblast Francouzské Indočíny, což jim mělo usnadnit další výboje ve východní Asii. Američané v reakci na to zmrazili japonská aktiva v USA a uvalili embargo na dodávky ropy a dalšího strategického materiálu do Japonska. Za této situace bylo jen otázkou času, kdy dojde k přímému střetu mezi silami USA a Japonska. Přestože mezi oběma tichomořskými rivaly pokračovala diplomatická jednání, schválil v půli podzimu útok na Pearl Harbor i sám japonský císař Hirohito.

Směrem k cíli vyplulo 26. listopadu 1941 šest letadlových lodí s doprovodem tvořeným dvěma bitevními loďmi, dvěma těžkými křižníky, jedním lehkým křižníkem a devíti torpédoborci. Operace se účastnilo také 27 ponorek třídy I, které měly pronásledovat uniknuvší lodě. Celé toto mohutné uskupení bojových lodí proplulo nepozorovaně k Havajskému souostroví. Směrem k Havajským ostrovům se blížilo i 140 japonských bombardérů typu Kate a Val, vybavených pumami a torpédy a 43 stíhaček typu Zero.

Američané byli proti Japoncům ve výhodě, protože byli schopni rozšifrovat jejich depeše. Ještě 5. prosince zachytila odposlechová služba zprávu ve znění: „Higaši no kaze ame“ (Východní vítr, déšť), což v překladu do válečné řeči znamenalo vyhlášení války USA. Američtí velitelé tomu však nevěnovali vůbec žádnou pozornost.  Ačkoliv se americký prezident Franklin D. Roosevelt a jeho poradci o japonské hrozbě doslechli, nepodnikli žádná protiopatření. Před samotným útokem zklamali i radisté, kteří se původně domnívali, že mířící letadla jsou americká. Američané měli tehdy obecně velmi přezíravý vztah k Japoncům a pohlíželi na ně s despektem. Nepředpokládali, že zrovna Japonci by byli schopni útoku tak velkého rozsahu, což se jim stalo osudným. 

Asiaté zničili jen dvě lodě, infrastruktura zůstala

Úder zastihl Američany nepřipravené. A zkázu odstartoval symbolicky smluvený signál „Tora, Tora, Tora!“ (Tygr, tygr, tygr).  Na americké straně přišlo o život celkem 2403 mužů a 1282 jich bylo zraněno. Japonci ztratili 29 letadel a pět miniponorek, 65 námořníků a letců bylo zabito nebo zraněno a jeden japonský námořník byl zajat. Japoncům se však podařilo úplně zničit pouze dvě lodě, konkrétně USS Arizona a USS Oklahoma. Japonští piloti se snažili úzký kanál zablokovat, a to útokem na USS Nevada, která však odplula. Moře tak zůstalo pro Američany volné. Byla napadena i letiště na Oahu a zničeno 188 letadel a 155 dalších poškozeno.

7. prosinec roku 1941 nepochybně představoval pro Američany šok a jednalo se o ztráty, které rozhodně nebyly pro americkou stranu zanedbatelné. Japonský úder bývá proto většinou vnímaný jako výhra Japonců. Jak už to ale u významných historických událostí obvykle bývá, skutečnost je podstatně složitější.

Důležité totiž je, že japonský útok úplně nesplnil taktický záměr zničit infrastrukturu Pearl Harboru. Dvě vlny náletů na to nestačily a ani materiální škody nebyly tak katastrofální, jak by se mohlo na první pohled zdát.  Japoncům se navíc nepodařilo zničit ani jednu americkou letadlovou loď. Všechny byly v době útoku mimo přístav. Také přístavní zařízení včetně loděnic a nádrží paliva zůstalo téměř nepoškozeno.

Nepoškozená zůstala podstatná část vybavení základny - hlavní stan velitele, dílny, doky, elektrárna, ponorková základna a zásoba 4,5 milionu barelů nafty. Pearl Harbor tak mohl být i nadále využíván jako námořní základna. Jak se později během války ukázalo, při boji na moři začaly hrát mnohem větší úlohu právě letadlové lodě. Naopak bitevní lodě, které byly většinou (6 z 8) opraveny a opět zařazeny do služby, začaly ztrácet na důležitosti. Vyřazené bitevní lodi navíc pocházely ještě z první světové války a jejich nízká rychlost neumožňovala jejich vřazení do moderních operačních svazů letadlových lodí.

Velkou chybou Japonců bylo, že se soustředili na ničení vojenských cílů, lodí a letadel. Na svém záměru doslova lpěli. Kdyby byli zničili infrastrukturu, přístavní zařízení a především obrovská skladiště pohonných hmot, Pearl Harbor by byl jako předsunutá námořní základna zničený a nepoužitelný. To se ale nestalo.

A 8. prosince 1941 USA a Velká Británie a další státy vyhlásily Japonsku válku. Jedenáctého prosince 1941 zase Německo a Itálie (a za pár dní také ostatní státy z Paktu tří) vyhlásily válku Spojeným státům a válka se tak stala opravdu světovou. Vstup USA do války znamenal ještě jednu zásadní změnu v jejím průběhu. Poměr sil se vychýlil ve prospěch Spojenců, nicméně vyhráno zdaleka neměli. Ještě v první polovině roku 1942 utrpěli Spojenci v Tichomoří několik ostudných porážek.

Probudili jsme spícího obra, uvědomil si admirál

Pád Singapuru v únoru 1942 se stal jednou z nejpotupnějších porážek v historii Britského impéria.  Neméně ponižující byla i březnová porážka amerických vojsk generála Douglase McArthura na Filipínách či japonské dobytí Nizozemské Východní Indie (dnešní Indonésie), k němuž došlo ve stejný měsíc. Opravdový obrat nastal až v červnu 1942 bitvě u atolu Midway. Tehdy Japonci ztratili své čtyři letadlové lodi což byla pro ně opravdu těžká ztráta a z této porážky se Japonci alespoň dle mínění některých historiků už nikdy úplně nevzpamatovali a dále už prakticky jenom ustupovali.

V každém případě platí, že záměr rychle porazit americké loďstvo v Tichomoří bleskovým a překvapivým útokem a vnutit USA tak pro Japonsko výhodný separátní mír naprosto selhal. Tento zákeřný útok bez vyhlášení války naopak přiměl dosud váhající a izolacionistické Američany k odhodlání bojovat za jediný cíl - úplnou  porážku Japonska, což se o necelé čtyři roky později také stalo.

Lze tedy tvrdit, že ničivým útokem na Pearl Harbor si Japonsko paradoxně zavinilo svoji vlastní porážku. Admirál Isoroku Jamamoto správně vytušil, co může nastat, když po útoku řekl: „Obávám se, že jsme probudili spícího obra a přinutili jej učinit strašlivé rozhodnutí.“ A měl pravdu. 7. prosinec je považovaný za „den hanby.“ Jak píše britsko-americký historik Niall Ferguson ve své knize Colossus – Vzestup a pád amerického impéria, Pearl Harbor byl spolu s potopením parníku Lusitania za první světové války jednou ze dvou katastrofických událostí, které udělaly z USA světového hráče. Mimo jiné a nejen i díky nim přešly Spojené státy během dvou světových válek „od váhavé dominance ke globalismu.“ Z druhé světové války vyšly USA jako jedna ze dvou supervelmocí. Země vycházejícího slunce neměla v souboji s ekonomicky, vojensky a vůbec po všech stránkách silnějšími Spojenými státy žádnou šanci na konečné vítězství ve válce.

Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem zpravodajského webu EuroZprávy.cz

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Chceme-li chránit demokracii, musíme chránit i její jazyk. S označením „dezolát“ by se mělo šetřit

Označení „dezolát“ se z okrajového výrazu stalo běžnou nálepkou i ve vážně míněné publicistice. Když ho v titulku použije nejčtenější české médium, nejde už jen o slang nebo bezpředmětné urážky napříč běžnými občany, ale o dehonestaci. Případ filmu Velký vlastenecký výlet, který zachycuje cestu tří Čechů na Ukrajinu, ukazuje, jak se jazyk může stát nástrojem rozdělování. A jak největší médium v zemi, místo ochrany svobodné diskuse, podkopává její základy.
Prezident Trump v Mar-a-Lago. Komentář

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

Více souvisejících

komentář Pearl Harbor II. světová válka USA (Spojené státy americké) Japonsko historie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Zdeněk Milata

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu

Čtveřice členů KSČM opět ukázala, že věrnost totalitě a servilita vůči ruskému imperialismu jsou pro ně primárním politickým programem. Jejich cesta do Ruska, podniknutá navzdory jasným varováním, není jen výrazem naivity či omylu. Jednoznačně se snaží oslabit Evropu a zlomit Českou republiku. Lidé jako oni se v tomto zápase bez váhání staví na stranu agresora.

před 1 hodinou

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?

V reakci na rostoucí mezinárodní pobouření nad zhoršující se humanitární krizí v Gaze Izrael oznámil každodenní „taktickou pauzu ve vojenské činnosti“ v několika oblastech regionu. Cílem tohoto kroku je umožnit, aby více humanitární pomoci dorazilo k milionům Palestinců, kteří čelí vážným problémům s nedostatkem jídla, podvýživou a vysídlením. Vzhledem k dlouhotrvajícímu nedostatku pomoci se ale podle CNN objevují stále častější otázky, zda tento krok bude stačit k vyřešení obrovských potřeb obyvatel Gazy po měsících nedostatečné pomoci.

před 3 hodinami

Evropská unie

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů

Evropská unie přiznala, že nemá moc zajistit splnění svého slibu investovat 600 miliard dolarů do americké ekonomiky, a to jen několik hodin poté, co tento závazek učinila během obchodních jednání ve Skotsku. Důvodem je, že peníze budou pocházet výhradně od soukromých evropských společností, nad kterými Brusel nemá žádnou kontrolu.

před 3 hodinami

Marcela Hennlichová

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc

Francie se v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem rozhodla uznat Palestinu jako nezávislý stát. „Macron je velký pragmatik. Jeho rozhodnutí vnímám především jako snahu vymezit se proti hladomoru v Gaze jako prostředku zahraniční politiky,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marcela Hennlichová, expertka na francouzský politický systém z Katedry mezinárodních studií a diplomacie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

před 4 hodinami

Prezident Trump

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny

Donald Trump dnes oznámil, že zkracuje původní 50denní termín, který stanovil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pro uzavření dohody o Ukrajině, na „10 nebo 12 dní“, a to od dneška. Navázal tak na svá předchozí slova, kdy vyjádřil značné zklamání z Putina a oznámil, že zkracuje lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyjádřil značné zklamání z Vladimira Putina a oznámil, že zkracuje původně padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině. Během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku sdělil novinářům, že je „velice zklamaný“ a že padesátidenní období bude „menší“.

před 5 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 9 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 10 hodinami

Eva Taterová

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

před 11 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Letní příroda

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden

Poměrně stabilní počasí očekávají meteorologové v Česku během právě začínajícího týdne. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro každý den může zapršet, nejvyšší teploty se udrží pod třicítkou. 

včera

Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti

Chorvatsko, kam každý rok o letních prázdninách míří desetitisíce českých turistů, se stalo místem obrovské tragédie. Malé dítě zemřelo po pádu z výšky na beton, když vyklouzlo otci z rukou během jízdy na toboganu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy