Pearl Harbor

Ilustrační foto.

Na vlastní kůži zažil Pearl Harbor. Zemřel nejstarší muž USA

Ve věku 112 let zemřel v Texasu nejstarší muž USA a veterán druhé světové války Richard Overton. Informovala o tom americká média. Overton byl za své válečné zásluhy v roce 2013 vyznamenán prezidentem Barackem Obamou. Byl přesvědčen, že za svou dlouhověkost vděčí Bohu, whisky a doutníkům.
Japonský útok na Darwin. Korveta HMAS Deloraine na pozadí výbuchu zasažených palivových nádrží

Utajená dohra útoku na Perl Harbor: Japonsko se s porážkou nesmířilo, rozpoutalo peklo

Události druhé světové války týkající se spojenecké vojenské základny Pearl Harbor jsou všem dobře známé nejen díky americkému válečnému filmu. Méně už se ale ví o dalším útoku Japonců na přístav, tentokrát však ne na ten americký, nýbrž na australský. Jen pár týdnů po útoku na Pearl Harbor totiž napadla japonská letadla město Darwin, a zde, na rozdíl od Ameriky, uspěla.
Beaufighter Mk II

Co nás učí historie: Lze na muslimy aplikovat internaci Japonců v USA?

Los Angeles - Když v roce 1941 zaútočilo Japonsko na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor, došlo v USA k výraznému nárůstu protijaponské nevole, která nakonec vyvrcholila zřízením internačních táborů pro Američany japonského původu. Důvodem byly údajné obavy z možné spolupráce s Japonskem. O legitimitě takového postupu se vedou dlouhodobé diskuze, přičemž americký historik Daniel Pipes tvrdí, že z hlediska ochrany národní bezpečnosti je třeba přinášet i takové oběti. Informoval o tom americký server Historynewsnetwork.org.
Památník v Pearl Harboru poškodila nemocniční loď

Útok na Pearl Harbor nevymysleli Japonci. Byl předpovězen 20 let dopředu

Pearl Harbor/Londýn/Tokio - Nedávno uplynulo výročí od japonského útoku na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, který je dnes chápán jako okamžik, kdy se z evropské války stal světový konflikt. I když byl útok hojně zobrazen v literatuře, umění a kinematografií, málo se mluví o knížce Velká válka v Pacifiku od Hectora Bywatera, britského námořního analytika, který myšlenku japonské invaze předpovídal už v roce 1925 a detaily popsal ve svém románu.
Bitva o Normandii zahrnuje vylodění v Normandii a následnou bitvu o tuto část Francie. Při vylodění spojenecké síly prolomily Hitlerův Atlantický val a znovu otevřely v severní Francii západní frontu.

Vrak lodi, která zahájila účast USA ve II. světové válce, byla po více než 70 letech nalezena

Washington/Honolulu - Dnes je tomu přesně 76 let ode dne, kdy Japonsko letecky zaútočilo na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor. Tento čin znamenal převrat v událostech Druhé světové války, protože se Spojené státy do ní následně zapojily. Američané kromě výročí však slaví ještě něco - podařilo se jim po několika desítkách let najít svoji legendární loď. Informace o objevu přinesl deník Daily Mail.
Japonský útok na Darwin. Korveta HMAS Deloraine na pozadí výbuchu zasažených palivových nádrží

Jak si Japonsko kompenzovalo frustraci? Po neúspěchu u Pearl Harbor napadlo Austrálii

Události druhé světové války týkající se spojenecké vojenské základny Pearl Harbor jsou všem dobře známé nejen díky americkému válečnému filmu. Méně už se ale ví o dalším útoku Japonců na přístav, tentokrát však ne na ten americký, nýbrž na australský. Jen pár týdnů po útoku na Pearl Harbor totiž napadla japonská letadla město Darwin, a zde, na rozdíl od Ameriky, uspěla.

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy