Představte si loď, která je více než půl kilometru dlouhá, pokrytá ledem a vypadá jako polovina arašídu. Nejde o vesmírnou loď ani výplod choré mysli, ale skutečný plán, který se měl realizovat během druhé světové války. Pokud by se povedlo uvést jej do praxe, šlo by o nezničitelnou zbraň. Historie tomu ale nakonec chtěla jinak.
Geoffreye Pyke byl britský novinář a vynálezce, který se narodil v roce 1883. Zažil první světovou válku a v té druhé se zaměřil na tvorbu nových technologií nebo vylepšení těch stávajících. Ruku na srdce, jeho kariéra vědce nebyla moc úspěšná a většina nápadů skončila pouze na papíře, protože je armáda zamítla, jeden z nich ale za zmínku rozhodně stojí.
Časopis National Geographic v roce 1924 vydal článek pojednávající o síle a tloušťce ledu v Arktidě. Tehdejší ledoborce měly problém si s ním poradit a ani dělostřelecká palba jej nedokázala účinně prorazit. To inspirovalo vědce k myšlence vytvoření lodě, která bude celá pokrytá ledem. A nejen to, mohla by sloužit i jako letadlová loď. A měřit přes půl kilometru.
Pyke začal na návrhu lodi s označením projekt HMS Habakkuk pracovat. Zjistil, že největším problémem bude udržet led na lodi v pevném stavu tak, aby při vyšších teplotách neroztál. Led měl na lodi sloužit jako neproniknutelný pancíř, zatímco trup lodi měl být vytvořen tvořena ze směsi pykretu (vody a dřevěných pilin) a oceli. Problém s táním ledového štítu nakonec vyřešil prostou, ale velmi tlustou izolací. Stěny totiž měly být tlusté více než 10 metrů.
Led měl lodi také pomoci udržet se na hladině, proto mohl vědec experimentovat s rozměry. Podle návrhů mělo být plavidlo 600 metrů dlouhé, 90 metrů široké a 60 metrů vysoké. Ve své podstatě mělo jít i nezničitelnou letadlovou loď, která by pojala 200 stíhaček Spitfire nebo 100 bombardérů Mosquito a 3500 námořníků.
Jediným problémem byla cena. Na kanadském jezeře Patricia Lake byl postaven model lodi dlouhý 18 metrů a vážící 1000 tun, který ukázal, jak by měla loď vypadat a fungovat, samotnou stavbu ale neměl kdo sponzorovat. To se změnilo v roce 1942, kdy se plány dostaly k Winstonu Churchillovi. Ten nařídil okamžitou realizaci projektu a stavbu nepotopitelné lodi.
Situace na moři se ale vyvíjela rychle a jak válka postupovala, konstrukce lodě byla v průběhu roku zastavena. Letadla totiž byla schopna stále většího doletu a rozmohly se také eskortní letadlové lodě. Spolu s náročným finančním pokrytím by se dokončení projektu Habakkuk nevyplatilo.
Pyka ale neúspěch neodradil a nadále se snažil přijít s vynálezy, které by lidem ulehčily život. Pokračoval v návrzích i po válce a následně vedl kampaň proti trestu smrti nebo za podporu dětského fondu UNICEF. Médiím byl ale stále více pro smích a čím více přemýšlel o lepším světě, který chtěl stvořit, tím více propadal pesimismu. V roce 1948 proto spáchal ve svých 54 letech sebevraždu.
Související
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
Před 85 lety začala druhá světová válka. Začali ji Němci vyhlazovací válkou proti Polsku
II. světová válka , nacisté , Projekt Habakkuk
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27
Aktualizováno před 9 minutami
Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede
před 58 minutami
Projekce: Více volitelů má zatím Trump, nic to ale ještě neznamená
před 1 hodinou
Více voličů má pozitivní názor na Harrisovou, ukazuje první povolební exit poll
před 1 hodinou
Exit poll: Většina Američanů je nespokojena s aktuálním stavem země
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
Americký politolog Yascha Mounk v rozhovoru pro belgickou stanici RTBF popsal hlubokou polarizaci mezi demokratickými a republikánskými voliči ve Spojených státech, kde obě strany pohlíží na vítězství protistrany jako na ohrožení demokracie.
Zdroj: Libor Novák