Obří nepotopitelná ledová loď? Spojenci chtěli proti Hitlerovi nasadit toto monstrum

Představte si loď, která je více než půl kilometru dlouhá, pokrytá ledem a vypadá jako polovina arašídu. Nejde o vesmírnou loď ani výplod choré mysli, ale skutečný plán, který se měl realizovat během druhé světové války. Pokud by se povedlo uvést jej do praxe, šlo by o nezničitelnou zbraň. Historie tomu ale nakonec chtěla jinak.

Geoffreye Pyke byl britský novinář a vynálezce, který se narodil v roce 1883. Zažil první světovou válku a v té druhé se zaměřil na tvorbu nových technologií nebo vylepšení těch stávajících. Ruku na srdce, jeho kariéra vědce nebyla moc úspěšná a většina nápadů skončila pouze na papíře, protože je armáda zamítla, jeden z nich ale za zmínku rozhodně stojí.

Časopis National Geographic v roce 1924 vydal článek pojednávající o síle a tloušťce ledu v Arktidě. Tehdejší ledoborce měly problém si s ním poradit a ani dělostřelecká palba jej nedokázala účinně prorazit. To inspirovalo vědce k myšlence vytvoření lodě, která bude celá pokrytá ledem. A nejen to, mohla by sloužit i jako letadlová loď. A měřit přes půl kilometru.

Pyke začal na návrhu lodi s označením projekt HMS Habakkuk pracovat. Zjistil, že největším problémem bude udržet led na lodi v pevném stavu tak, aby při vyšších teplotách neroztál. Led měl na lodi sloužit jako neproniknutelný pancíř, zatímco trup lodi měl být vytvořen tvořena ze směsi pykretu (vody a dřevěných pilin) a oceli. Problém s táním ledového štítu nakonec vyřešil prostou, ale velmi tlustou izolací. Stěny totiž měly být tlusté více než 10 metrů.

Led měl lodi také pomoci udržet se na hladině, proto mohl vědec experimentovat s rozměry. Podle návrhů mělo být plavidlo 600 metrů dlouhé, 90 metrů široké a 60 metrů vysoké. Ve své podstatě mělo jít i nezničitelnou letadlovou loď, která by pojala 200 stíhaček Spitfire nebo 100 bombardérů Mosquito a 3500 námořníků.

Jediným problémem byla cena. Na kanadském jezeře Patricia Lake byl postaven model lodi dlouhý 18 metrů a vážící 1000 tun, který ukázal, jak by měla loď vypadat a fungovat, samotnou stavbu ale neměl kdo sponzorovat. To se změnilo v roce 1942, kdy se plány dostaly k Winstonu Churchillovi. Ten nařídil okamžitou realizaci projektu a stavbu nepotopitelné lodi.

Situace na moři se ale vyvíjela rychle a jak válka postupovala, konstrukce lodě byla v průběhu roku zastavena. Letadla totiž byla schopna stále většího doletu a rozmohly se také eskortní letadlové lodě. Spolu s náročným finančním pokrytím by se dokončení projektu Habakkuk nevyplatilo.

Pyka ale neúspěch neodradil a nadále se snažil přijít s vynálezy, které by lidem ulehčily život. Pokračoval v návrzích i po válce a následně vedl kampaň proti trestu smrti nebo za podporu dětského fondu UNICEF. Médiím byl ale stále více pro smích a čím více přemýšlel o lepším světě, který chtěl stvořit, tím více propadal pesimismu. V roce 1948 proto spáchal ve svých 54 letech sebevraždu.

Související

Více souvisejících

II. světová válka nacisté Projekt Habakkuk

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 8 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy