Obří nepotopitelná ledová loď? Spojenci chtěli proti Hitlerovi nasadit toto monstrum

Představte si loď, která je více než půl kilometru dlouhá, pokrytá ledem a vypadá jako polovina arašídu. Nejde o vesmírnou loď ani výplod choré mysli, ale skutečný plán, který se měl realizovat během druhé světové války. Pokud by se povedlo uvést jej do praxe, šlo by o nezničitelnou zbraň. Historie tomu ale nakonec chtěla jinak.

Geoffreye Pyke byl britský novinář a vynálezce, který se narodil v roce 1883. Zažil první světovou válku a v té druhé se zaměřil na tvorbu nových technologií nebo vylepšení těch stávajících. Ruku na srdce, jeho kariéra vědce nebyla moc úspěšná a většina nápadů skončila pouze na papíře, protože je armáda zamítla, jeden z nich ale za zmínku rozhodně stojí.

Časopis National Geographic v roce 1924 vydal článek pojednávající o síle a tloušťce ledu v Arktidě. Tehdejší ledoborce měly problém si s ním poradit a ani dělostřelecká palba jej nedokázala účinně prorazit. To inspirovalo vědce k myšlence vytvoření lodě, která bude celá pokrytá ledem. A nejen to, mohla by sloužit i jako letadlová loď. A měřit přes půl kilometru.

Pyke začal na návrhu lodi s označením projekt HMS Habakkuk pracovat. Zjistil, že největším problémem bude udržet led na lodi v pevném stavu tak, aby při vyšších teplotách neroztál. Led měl na lodi sloužit jako neproniknutelný pancíř, zatímco trup lodi měl být vytvořen tvořena ze směsi pykretu (vody a dřevěných pilin) a oceli. Problém s táním ledového štítu nakonec vyřešil prostou, ale velmi tlustou izolací. Stěny totiž měly být tlusté více než 10 metrů.

Led měl lodi také pomoci udržet se na hladině, proto mohl vědec experimentovat s rozměry. Podle návrhů mělo být plavidlo 600 metrů dlouhé, 90 metrů široké a 60 metrů vysoké. Ve své podstatě mělo jít i nezničitelnou letadlovou loď, která by pojala 200 stíhaček Spitfire nebo 100 bombardérů Mosquito a 3500 námořníků.

Jediným problémem byla cena. Na kanadském jezeře Patricia Lake byl postaven model lodi dlouhý 18 metrů a vážící 1000 tun, který ukázal, jak by měla loď vypadat a fungovat, samotnou stavbu ale neměl kdo sponzorovat. To se změnilo v roce 1942, kdy se plány dostaly k Winstonu Churchillovi. Ten nařídil okamžitou realizaci projektu a stavbu nepotopitelné lodi.

Situace na moři se ale vyvíjela rychle a jak válka postupovala, konstrukce lodě byla v průběhu roku zastavena. Letadla totiž byla schopna stále většího doletu a rozmohly se také eskortní letadlové lodě. Spolu s náročným finančním pokrytím by se dokončení projektu Habakkuk nevyplatilo.

Pyka ale neúspěch neodradil a nadále se snažil přijít s vynálezy, které by lidem ulehčily život. Pokračoval v návrzích i po válce a následně vedl kampaň proti trestu smrti nebo za podporu dětského fondu UNICEF. Médiím byl ale stále více pro smích a čím více přemýšlel o lepším světě, který chtěl stvořit, tím více propadal pesimismu. V roce 1948 proto spáchal ve svých 54 letech sebevraždu.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Více souvisejících

II. světová válka nacisté Projekt Habakkuk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 7 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy