Třetí světová není jen sci-fi. Svět se jí už jednou velmi těsně vyhnul

Svět byl v roce 1974 na pokraji třetí světové války. Ukazují to dokumenty CIA, které byly zveřejněny on-line. Podle nich se právě v tomto roce u břehů Skotska srazily americká a sovětská ponorka. Píše o tom The Times.

Jak ukazují zveřejněné dokumenty, kolize dvou jaderných ponorek v době studené války byla natolik vážná, že mohla zahájit další světový konflikt. K incidentu mělo dojít v oblasti Holy Loch ve Skotsku – právě tam měli Američané základnu pro své jaderné ponorky. Na více než 40 let byla ale nakonec tato srážka ututlána.

Tajná zpráva národního bezpečnostního poradce bývalého amerického prezidenta Henryho Forda Brenta Scrowcrofta pro amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera ze 3. listopadu 1974 říká, že se „jedna z našich ponorek Poseidon právě srazila se sovětskou ponorkou“. „Obě ponorky se vynořily a sovětské plavidlo se následně znovu ponořilo. Zatím neexistuje zpráva o poškození. Budeme vás informovat,“ dodává zpráva.

Expert na jaderné zbraně Hans Kristensen, člen Federace amerických vědců ve Washingtonu, řekl listu The Times, že srážka mohla vést ke katastrofě „v případě, že by posádka na jedné z ponorek vnímala kolizi jako útok a rozhodla se bránit a potopit druhou ponorku“.

„Ponorka třídy James Maddison byla raketonosná ponorka s jaderným pohonem a byla vyzbrojena 16 raketami Poseidon s 160 jadernými hlavicemi. Nejhorším scénářem by asi bylo, kdyby kolize vyvolala výbuchy, které by způsobily zapálení paliva a odpálení nebo zničení hlavic,“ dodal expert.

John Large, inženýr, který vedl v roce 2001 tým posuzující riziko způsobené potopenou ruskou jadernou ponorkou Kursk popisuje kolizi jako vážnou událost. „Mohl vypuknou oheň, který by způsobil katastrofu. Pokud by vypukl požár v jednom raketovém silu, mohlo uniknout značné množství plutonia do mořského prostředí. To by způsobilo vážné znečištění,“ vysvětluje.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka studená válka

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy