Největší záhada studené války dodnes nerozluštěna. Co roztrhlo ztracenou ponorku Scorpion na tři kusy?

Během studené války došlo ke zmizení americké útočné ponorky Scorpion. Stalo se tak v roce 1968, kdy se v krátkém časovém období ztratily dokonce čtyři ponorky. Spolu s americkou se ztratila i izraelská, francouzská a sovětská. Co se vlastně přihodilo?

Americká jaderná ponorka USS Scorpion vstoupila do služby 29. července 1960. Byla 77 metrů dlouhá a téměř deset metrů široká. Vyzbrojená šesti torpédy plula pod hladinou maximální rychlostí 30 uzlů za hodinu (cca 55 km/h). Po tragédii ponorky USS Tresher v roce 1963, která se potopila při zkouškách, se Spojené státy americké dávaly velký pozor, aby ponorky prošly všemi bezpečnostními opatřeními. 

Velkou kontrolou prošel i Scorpion, a to v roce 1967. Jelikož však probíhala Studená válka, některé kontroly byly zanedbány z toho důvodu, že si USA myslely, že nemají dost ponorek. V doku tedy Scorpion příliš času nestrávil a opět se vydal na moře. Ponorka byla v květnu 1968 vyslána do Atlantského oceánu, kde měla sledovat sovětské manévry.

16. května vyložila ve Španělsku dva členy posádky a pokračovala v cestě. Jenže od té doby už nikdo nikdy ostatní členy posádky Scorpiona neviděl. Jednalo se celkem o 99 členů posádky. 

Po několika měsících žádné odezvy se nakonec podařilo ponorku lokalizovat, konkrétně v říjnu téhož roku, a to 740 kilometrů jihozápadně od Azorských ostrovů, které se nacházejí zhruba 1500 kilometrů od portugalského Lisabonu. Vrak ležel v tříkilometrové hloubce. Podařilo se jej najít díky záznamům odposlechů akustických systémů, které podle ruchu v Atlantském oceánu pomáhaly sledovat sovětské ponorky. Expertům se podařilo identifikovat zvuk z 22. května, který se podobal rozdrcení trupu ponorky. Poté určily prostor, kde by mohla ponorka být. Na místě ji skutečně našli, rozdělenou na tři části. Kvůli velkému tlaku v hloubce nevydržela střední prostřední část Scorpiona. 

A co se vlastně stalo? Oficiální stanovisko k této události zatím není podáno, nicméně se spekuluje o tom, že se Sověti pomstili za potopenou ponorku K-129, která rovněž zmizela za podivných okolností, konkrétně 8. března 1968. Sovětský svaz tehdy oznámil, že K-129 byla potopená americkou ponorkou. 

Zkázu Scorpiona dodnes provází velká záhada. Některé teorie dokonce tvrdí, že v ponorce explodovalo jedno torpédo. Poté se americká ponorka potápěla a když dosáhla větší hloubky, tak ji tlak slisoval. Možná za to mohla i nedokonalá kontrola a pospíchání, aby byla ponorka z doku co nejrychleji vyslána na misi. Jisté je bohužel jen to, že na palubě všech 99 členů posádky zahynulo.   

Související

Lodní doprava, ilustrační fotografie.

Húsiové zasáhli americkou nákladní loď. Ke dnu ji však neposlali

Húsiové se v pondělí přihlásili k útoku na americkou nákladní loď v Adenském zálivu. Mluvčí jemenských povstalců podporovaných Íránem uvedl, že při vojenské operaci byly použity vhodné protilodní rakety. Plavidlo se každopádně útočníkům potopit nepodařilo. 

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Ponorky Sovětský svaz studená válka USS Scorpion

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko vnímá nové riziko z Ruska. Upozornil na něj prestižní deník

Polské bezpečnostní služby jsou v plné pohotovosti kvůli hrozbě bombových útoků a záškodnických akcí ze strany Ruska na území Evropy, řekl polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v úterý. Reagoval tak na článek deníku Financial Times, že Moskva plánuje násilné sabotáže v zahraničí. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Vláda ČR

Vláda schválila novelu atomového zákona, pomůže urychlit výstavbu nových bloků

Rychlejší výstavba nových jaderných bloků a také snazší povolovací procesy při zavádění malých modulárních reaktorů jsou hlavními body novely atomového zákona, jejíž návrh schválila vláda na úterním jednání. Odsouhlasila i návrhy novel zákonů o rozpočtovém určení daní, o sociálních službách nebo o nemocenském pojištění a také znění úplně nového zákona o Národní rozpočtové bance. A věnovala se i pomoci mrazy postiženým ovocnářům a dalšímu antibyrokratickému balíčku.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

včera

včera

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

včera

Tornádo na jihu Čech? Bylo to něco jiného, vysvětlili meteorologové

Velkou částí Česka se v pondělí přehnaly silné bouřky. Na jihu Čech si lidé všimli i jiného jevu, přičemž se mohli bát, že jde o tornádo. Meteorologové v úterý na sociální síti vysvětlili, o co se jednalo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy