Největší záhada studené války dodnes nerozluštěna. Co roztrhlo ztracenou ponorku Scorpion na tři kusy?

Během studené války došlo ke zmizení americké útočné ponorky Scorpion. Stalo se tak v roce 1968, kdy se v krátkém časovém období ztratily dokonce čtyři ponorky. Spolu s americkou se ztratila i izraelská, francouzská a sovětská. Co se vlastně přihodilo?

Americká jaderná ponorka USS Scorpion vstoupila do služby 29. července 1960. Byla 77 metrů dlouhá a téměř deset metrů široká. Vyzbrojená šesti torpédy plula pod hladinou maximální rychlostí 30 uzlů za hodinu (cca 55 km/h). Po tragédii ponorky USS Tresher v roce 1963, která se potopila při zkouškách, se Spojené státy americké dávaly velký pozor, aby ponorky prošly všemi bezpečnostními opatřeními. 

Velkou kontrolou prošel i Scorpion, a to v roce 1967. Jelikož však probíhala Studená válka, některé kontroly byly zanedbány z toho důvodu, že si USA myslely, že nemají dost ponorek. V doku tedy Scorpion příliš času nestrávil a opět se vydal na moře. Ponorka byla v květnu 1968 vyslána do Atlantského oceánu, kde měla sledovat sovětské manévry.

16. května vyložila ve Španělsku dva členy posádky a pokračovala v cestě. Jenže od té doby už nikdo nikdy ostatní členy posádky Scorpiona neviděl. Jednalo se celkem o 99 členů posádky. 

Po několika měsících žádné odezvy se nakonec podařilo ponorku lokalizovat, konkrétně v říjnu téhož roku, a to 740 kilometrů jihozápadně od Azorských ostrovů, které se nacházejí zhruba 1500 kilometrů od portugalského Lisabonu. Vrak ležel v tříkilometrové hloubce. Podařilo se jej najít díky záznamům odposlechů akustických systémů, které podle ruchu v Atlantském oceánu pomáhaly sledovat sovětské ponorky. Expertům se podařilo identifikovat zvuk z 22. května, který se podobal rozdrcení trupu ponorky. Poté určily prostor, kde by mohla ponorka být. Na místě ji skutečně našli, rozdělenou na tři části. Kvůli velkému tlaku v hloubce nevydržela střední prostřední část Scorpiona. 

A co se vlastně stalo? Oficiální stanovisko k této události zatím není podáno, nicméně se spekuluje o tom, že se Sověti pomstili za potopenou ponorku K-129, která rovněž zmizela za podivných okolností, konkrétně 8. března 1968. Sovětský svaz tehdy oznámil, že K-129 byla potopená americkou ponorkou. 

Zkázu Scorpiona dodnes provází velká záhada. Některé teorie dokonce tvrdí, že v ponorce explodovalo jedno torpédo. Poté se americká ponorka potápěla a když dosáhla větší hloubky, tak ji tlak slisoval. Možná za to mohla i nedokonalá kontrola a pospíchání, aby byla ponorka z doku co nejrychleji vyslána na misi. Jisté je bohužel jen to, že na palubě všech 99 členů posádky zahynulo.   

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. Navy) Ponorky Sovětský svaz studená válka USS Scorpion

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj

Vážná a děsivě vypadající nehoda se v pátek stala na Bruntálsku. Na auto se dvěma pasažéry spadl obráběcí stroj. Pro zraněnou dvojici letěly vrtulníky, které pacienty přepravily do nemocnice. Okolnostmi nehody se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy