Aral, Anthraxové ostrovy nebo Bikini? Místa, která člověk zničil tak, že by na nich neměl šanci přežít

Lidstvo je asi jediným druhem, které si přizpůsobí své okolí, aby se cítilo pohodlně. To lidé dělali již od počátku zemědělství. A ačkoliv se to na většině místech neprojevuje negativně, lidstvu se podařilo několik míst zničit tak, že už pro lidský život nejsou bezpečná.

Lidé osídlili velikou část Země a uzpůsobili si ji pro své potřeby. Tím však po tisíciletí Zemi ničí. Ať už šlo o neopatrnost, zanedbání, testování zbraní či vliv na změnu klimatu. Za poslední století se tyto snahy ještě znásobily a dnes je pobyt na některém z těchto míst rozsudkem smrti.

Anthraxové ostrovy

Samotný název slouží jako důrazné varování. Člověk by se měl raději vyhnout jakémukoliv místu, které má v názvu slovo anthrax. Takové ostrovy na naší planetě však existují hned tři. Své jméno si získaly tím, že na nich Spojené království, Spojené státy a Sovětský svaz podnikaly testování biologických zbraní. Jako byl například anthrax. Nebyl však jediný.

Gruinard Island leží na severu od Skotska a Spojené království ho užívalo ve druhé světové válce k testování anthraxu. Ostrov byl prohlášený za neobyvatelný. V roce 1981 však mikrobiologové zahájili operaci Temná sklizeň, kdy sebrali vzorky z ostrova a vyhrožovali, že anthrax vypustí, aby se vláda začala o ostrov zajímat.

Od roku 1986 se Británie pustila do čištění ostrova. Vrchní vrstvy půdy byly odstraněny a ostatní pokropeny směsí mořské vody a formaldehydu. Jako test na ostrov umístili stádo ovcí, které přežilo. Při testech v roce 2007 nebyly odhaleny v ovcích stopy anthraxu.

Vorožděnija byl ostrovem v jihozápadní části Aralského jezera. V dnešní době je poloostrovem. Sovětští vědci ho využívali na počátku 50. let k testování biologických zbraní. Měli v plánu ostrov dekontaminovat, ale mezitím se rozpadl Sovětský svaz.

V roce 2002 na ostrov přijeli američtí odborníci, kteří zlikvidovali asi 100 až 200 tun anthraxu. Některé prostory byly tedy vyčištěné, ovšem rozhodně se nedoporučuje ostrov navštěvovat a už vůbec kopat v půdě.

Plum Island leží na jihu od pobřeží amerického státu New York. Stojí na něm Plum Island Animal Disease Center. To bylo založeno v roce 1954 a americká vláda na něm zkoumala zvířecí patogeny, aby předešla nemocem svých hospodářských zvířat.

Centrum provází kontroverze a je považováno za zdroj několika nákaz. Spojené státy chtěly ostrov prodat a v rámci toho zadaly studii na dopad na životní prostředí, aby se zjistilo, jestli se skoro 60 let testování nemocí nepodepsalo na obyvatelnosti ostrova.

Korejské demilitarizované pásmo

Řekli byste si, že něco označené jako „demilitarizované“ by mohlo být bezpečné. Ve skutečnosti to však nejde. Jedná se pás země, který se nachází mezi hranicemi Jižní Korey a KLDR, mohlo by být nazváno také jako zóna nikoho. V tomto 250 kilometrů dlouhém a 4 kilometry širokém pásmu se nachází největší sbírka pozemních min na světě.

Vstup do této zóny je velmi riskantní pro všechny. Není lehké se do ní dostat. Jak KLDR tak Korejská republika hranice z obou stran hlídají, takže jen vstup je složitý. Pokud se člověk dostane do demilitarizovaného pásma, má větší pravděpodobnost, že šlápne na minu a přijde o končetinu, než že ho někdo chytí.

Gilman (Colorado)

Gilman bylo od roku 1886 důlním městem, jeho vznik je spojen se Colorádskou stříbrnou horečkou. Nyní je považováno za město duchů. Na vině je rozkaz k trvalé evakuaci v roce 1984, který vydala Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Důvodem k evakuaci byla kontaminace podzemních zásob vody kvůli špatné bezpečnosti při těžbě. Kvůli tomu se do vody dostalo vysoké množství zinku, olova, kadmia, arsénu a sulfidů. Nyní je Gilman prohlášen za Superfund site, což je vládní program, který určuje oblasti natolik kontaminované nebezpečnými látkami, že nejsou obyvatelné a vyžadují úklid.

Městečko vypadá tak, jako dříve. Vandalové sice zničili veškeré sklo, ovšem domy, auta či bowlingová aréna zůstaly tak, jak vypadaly v letech, kdy město bylo obydlené.

Bikini

Atol Bikini je součástí Marshallových ostrovů v Tichém oceánu. Nyní je neobydlený, jeho původní obyvatelstvo žije již několik desetiletí v exilu kvůli testům, které na atolu prováděly Spojené státy. Bikini byl oblíbeným testovacím místem.

Mezi roky 1946 a 1958 zde Spojené státy zkoušely 23 jaderných výbuchů. Při Operaci Crossroad zde byl testován vliv jaderných výbuchů na válečné lodě. 1. března 1954 Spojené státy zkoušely vodíkovou bombo Bravo, která zničila tři ostrovy a byla mnohem silnější než bomby shozené na Hisošimu a Nagasaki. Tento test ozářil posádku japonského člunu, který se nacházel v dosahu výbuchu. Jeden z posádky zemřel. Japonci začali proti těmto testům protestovat.

Ačkoliv se na atol běžný člověk nedostane, žije na něm několik správců, kteří průběžně testují půdu. Také pracují na metodách úklidu, které by redukovaly radioaktivní následky. Původní obyvatelé a jejich potomci se pokoušeli vrátit, ovšem bohužel to nevyšlo, protože na ostrově bylo nalezeno vysoké množství stroncia-90, které způsobuje rakovinu kostí, leukémii a další nemoci.

Picher (Oklahoma)

Picher je dalším městem duchů. Toto město se však nedoporučuje ani navštěvovat, pokud se nechcete otrávit olovem. Město evakuovala EPA kvůli neopatrné těžbě, protože okolo 86 % budov bylo poddolováno a mohlo se kdykoliv zhroutit. Kromě toho okolo 34 % dětí z města trpělo otravou olovem.

Město bylo ve své době velmi populární a zaměstnalo přes 14 tisíc havířů v těžbě olova a zinku. Protože však nikdo nereguloval toto kopání ani odpady, město se stalo neobyvatelným. Po celém městě leží hromady toxického kovu, což nepomáhá udržovat čistou podzemní vodu. V roce 2008 byla navíc velká část města zcela zničena tornádem.

Wittenom (Austrálie)

Lidstvu nějakou dobu trvalo, než si uvědomilo, že azbest není bezpečný. Azbest způsobuje mezoteliomy, což je poměrně vzácná a téměř vždy smrtelná rakovina. Takže se lidé azbestu zbavili, kde to šlo. V 60. letech bylo město Wittenoom největším producentem modrého azbestu na svém kontinentě, v 70. letech však vyšly najevo následky azbestu a město se začalo vylidňovat.

V roce 2013 bylo uzavřeno kvůli vysokým obsahům azbestu v celém areálu. V roce 2015 australská vláda město odstranila ze svých služeb, čímž de facto ukončila jeho oficiální existenci. Někteří lidé se tam přitom drželi až do té doby. Většina z nich však uznala, že pokud je vláda neuznává jako město, měli by se přestěhovat. Dodnes tam však stále žijí asi tři obyvatelé.

Centralia (Pensylvánie)

Centralia je dalším původně hornickým městem. Toto město nemá jedovatou vodu, místo toho hoří. Hoří přitom již 55 let a podle odhadů může hořet dalších 250. Cedule v okolí města varují případné cestovatele, že hrozí smrt udušením nebo je může pohltit země, která je často v plamenech.

Toto město původně bylo domovem asi 1000 lidí, nyní je však dalším městem duchů. Horníci těžili uhlí. A to nyní hoří. Obyvatelé sice plameny udrželi pod zemí, tam však plameny stále vládnou. Země se čas od času otevře a vychrlí sirné jedovaté plyny.

Ve městě žije asi 12 lidí, kteří odmítají odejít. Jsou však menšinou. Centralia rozhodně není dobrým místem k bydlení a lidé by se jí raději měli vyhnout širokým obloukem.

Uzavřená zóna Černobyl

V roce 1986 v došlo v Černobylské jaderné elektrárně k nejhorší jaderné katastrofě v historii. Příčinou byla série náhod a lidský faktor. Jednatřicet lidí zemřelo na vystavení radiaci přímo, 28 z nich byli záchranáři a ti, kteří se snažili, aby se radiace nerozšířila. Od výbuchu je uzavřená zóna 30 kilometrů od elektrárny ve všech směrech.

Odhaduje se, že oblast nebude obyvatelná přibližně dalších 20 000 let. Navzdory nebezpečí však někteří Ukrajinci odmítají odejít a žijí v uzavřené zóně. Do oblasti jezdí zájemci a turisté, ačkoliv se to nedoporučuje.

Aralské jezero

Aral býval velkým jezerem na hranici Kazachstánu a Uzbekistánu. Kvůli globálnímu oteplování však vysychá a většina je ho již pryč. Nyní má velikost 10 % původního rozsahu a zanechalo po sobě prostor, který je nyní znečištěný a nebezpečný pro veřejnost.

Oblast, kde původně byla voda, pokrývají trosky lodí a je známá jako poušť Aralkum. Vysychání jezera je prohlášeno za jednu z „největších environmentálních katastrof planety“. Z úspěšné rybářské oblasti je dnes mrtvá zóna.

Fukušima

Katastrofa ve Fukušimě byla kombinací zemětřesení Tohoku a tsunami 11. března 2011. Tsunami zpustošilo elektrárnu Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant, což mělo za následek roztavení tří jaderných reaktorů. Podle vyšetřovatelů šlo katastrofu předvídat a předejít jí. Operátoři nedokázali naplnit základní nároky na bezpečnosti, což mělo za následek smrt mnoha lidí.

Kontaminovaná voda prosakovala bariérou, která měla okolí od následků ochránit. Od výbuchu nepřišly žádné zprávy o smrti, předpokladem je, že se u tisíce lidí během příštích 3 až 4 dekád vyvine rakovina jako následek radiace. Oblast dvaceti kilometrů do všech stran od továrny je uzavřená.

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Více souvisejících

Černobyl Jaderná elektrárna Fukušima katastrofy Toxický odpad jaderné zbraně -

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo

Rakovina v posledních měsících pronásleduje členy britské královské rodiny. Král Karel III. s ní bojuje dodnes, zatímco princezna Kate ji pro tuto chvíli zdolala. Nyní se v rámci své role snaží o nejrůznější osvětu. V pondělí apelovala na spoluobčany, co se týká mentálního zdraví. 

včera

Starostové a nezávislí

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby

Starostové na sobotním republikovém sněmu představili program do podzimních sněmovních voleb. Tvrdí, že vychází z jejich zkušeností a každodenní práce na ministerstvech, v krajích i obcích a opírá se o zkušenosti z rozhovorů s lidmi. Hnutí dnes také potvrdilo lídry kandidátních listin, jejichž finální podoba bude známa nejpozději do konce června.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick

I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji

I druhá sobota v rámci mistrovství světa v hokeji nabízí celkem šest zápasů a tedy i dva už v poledne. Tentokrát se o rozjezd soboty postarali Američané s Němci v dánském Herningu a Finové s Lotyši ve švédském Stockholmu. Zatímco prvně zmíněný zápas měl jasného favorita, duel ve švédské metropoli sliboval vyrovnanější souboj, který byl tolik důležitý vzhledem k přiblížení se účasti ve čtvrtfinále. Ovšem i když byli Američané proti Němcům papíroví favorité a po první třetině vedli 3:0, během druhé třetiny o náskok přišli a lépe hrající Němci srovnali na 3:3. Nakonec však rozhodl okamžik, v němž gólman Grubauer šest minut chyběl na kluzišti, jelikož musel na krátké ošetření. Američané opět odskočili do vedení, které navýšili až na konečných 6:3. V duelu Finska s Lotyšskem došli Seveřané k vítězství 2:1.

včera

Vladimir Putin

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností

Nepravomocně odsouzený starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný podle svého vyjádření pozastavuje členství ve vládní ODS. K odchodu ze strany ho předtím vyzval její předseda a premiér Petr Fiala. Novotný má zamířit na tři měsíce do vězení, protože porušil podmínku. 

včera

Ilustrační fotografie.

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin

Večerní páteční zápasy nenabídly pro hokejové fanoušky nečekané průběhy zápasů či výsledky. V obou skupinách totiž svou roli favoritů potvrdili bez jakýchkoli potíží Švédové i Švýcaři. Zatímco prvně jmenovaný tým si ve Stockholmu poradil se Slovinci 4:0 především zásluhou Lindholma, jenž zaznamenal hattrick, druhý jmenovaný celek se dostal do čela skupiny B v Herningu poté, co nad trápícím se Norskem, které stále čeká na první výhru v turnaji, vyhrál 3:0.

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

včera

včera

včera

včera

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého

Tragicky skončilo pátrání po pohřešovaném starostovi obce Díly na Domažlicku. Miroslav Rýdl odešel ve čtvrtek z místa svého bydliště, následně se po něm slehla zem. Dnes jej policisté našli mrtvého. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy