Tisíce mrtvých a totální potupa nacistů. Jak probíhala zkáza lodi Bismarck?

V neděli to bude právě 77 let co britské námořnictvo potopilo chloubu nacistického Německa, bitevní loď Bismarck. Jak se to stalo a co tomu předcházelo?

Bitevní loď Bismarck se začala stavět již v roce 1936 a na vodu byla spuštěna v roce 1939. Plnou připravenost k boji však mohla ohlásit až v roce 1941. Ačkoliv mělo Německo mít podle versaillské dohody vy výzbroji bitevní lodě s výtlakem do 35000 tun, Hitler toto omezení nerespektoval a Bismarck měl plný výtlak 50000 tun.

Loď byla vyzbrojena osmi kanony ráže 380 milimetrů, které dokázaly vystřelit třičtvrtětunový projektil na 22 námořních mil (36 kilometrů). Pancéřování vyrobené ze speciální chromniklové oceli Wotan mělo v nejsilnějším bodě 360 milimetrů. Kolos s délkou 241 metrů mohl vyvinout rychlost až 30 uzlu (55 kilometrů). Posádku tvořilo 103 důstojníků a 1962 námořníků.

Britové měli od počátku z nové nacistické chlouby obavu. Ta ještě vzrostla poté, co jim Švédové tajně předali informace, které získali o Bismarcku. Věděli, že loď budou muset zničit. Naopak Němci se nemohli dočkat prvního bojového křtu. Bitevník se měl vydat do Atlantiku v čele silné flotily tvořené sesterskou lodí Tirpitz, bitevními křižníky Scharnhorst a Prinz Eugen a křižníky Admiral Scheer a Admiral Hipper. Pokud by se tato sestava dostala na oceán, měla by velkou šanci porazit britské námořnictvo.

Naštěstí se tak nestalo. Tirpitz, přestože již byl na moři, neměl za sebou všechny zkoušky a nebyl bojeschopný. Scharnhorst a křižníky Admiral Scheer a Admiral Hipper byly poškozeny Brity. Zbýval pouze Prinz Eugen. Němci však byli netrpělivý a rozhodli se loď poslat do boje i bez zbytku flotily. Velitelem svazu se stal viceadmirál Günther Lütjens. Operace Rheinübung (cvičení na Rýně) mohla začít.

Úkolem Bismarcka a Prince Eugena mělo být přerušit dopravní trasy směřující z Kanady a USA do Británie. Lodě zvedly kotvy 19. května 1941. Již 21. května byly zpozorovány průzkumným Spitfirem. Britská flotila byla zburcována. Dne 22. května doplnil Princ Eugen v Bergenu palivo. Bismarck jej měl mít podle plánu německého námořnictva dost. Jak se ukázalo, toto byla osudová chyba.  

Do prvního boje se Bismarck dostal o den později, kdy palbou svých děl zahnal na ústup u Islandu britské křižníky HMS Northfolk a HMS Suffolk. To však již byla na moři celá britská flotila včetně pýchy britského námořnictva HMS Hood. Hood byl jedním z britských symbolů. Loď se s Bismarckem výzbrojí osmi děl ráže 381 milimetrů mohla snadno rovnat. Problém byl především s pancéřováním. Jeh síla na palubě byla 19 až 76 milimetrů. To mělo katastrofální následky.

HMS Hood a bitevní loď HMS Princ of Wales měl v plánu německé lodi překvapit a rozstřílet plnou boční salvou. Němcům se je však podařilo odhalit dříve a naopak výhodnou pozici zaujali oni. V 5.52 ráno 24. května začal boj. Posádka Hoodu se dopustila na začátku bitvy, která vešla do dějin jako bitva v Dánském průlivu, osudové chyby. Místo na Bismarcka spustila palbu na Prince Eugena, který měl podobnou siluetu. Hood však nebyl schopen zasáhnout ani ten. Naopak Bismarck v 6.00 zasáhl přesně.

Hood i s posádkou 1419 námořníků po přesném zásahu do skladiště minuce vylétl do povětří. Zachránili se pouze tři muži. V boji pokračoval jen Princ of Wales. Ten několikrát Bismarck zasáhl. Poté však sám utrpěl několik zásahů a byl donucen se stáhnout. Bismarck slavil. Němci potopili pýchu Anglie! Brzy se však ukázalo, že se jednalo o Pyrhovo vítězství. Prince of Wales totiž zasáhl nádrž s topným olejem, který Bismarck poháněl. Část vytekla do oceánu a část byla znehodnocena mořskou vodou. Bismarck byl smrtelně zraněn a vzteklí Britové se rozhodli pomstít.

Winston Churchill vydal po zprávě o potopení Hodda admiralitě dnes již legendární rozkaz: „Vaším úkolem je potopit Bismarcka. Nic není v tuto chvíli důležitější. Nařizuji vám učinit všechny kroky, aby tento úkol byl splněn.“ Britové vyslali do oblasti torpédoborce, které Bismarcka neustále sledovali. Z Ameriky a dokonce Afriky byly dokonce staženy lodě, které měly dostat Hitlerovo zvíře. Lütjens byl nucen zpomalit a ve snaze Brity svést ze stopy, poslal severní cestou do Bergenu Prinze Eugena. Bismarck se vydal do St. Nazaire ve Francii.

V 10 hodin večer  24. května se dostala na dostatečnou vzdálenost letadlová loď Victorious. Západ slunce byl v této oblasti až po 11 hodině v noci, letadla tedy mohla startovat využít soumraku. První úder se nezdařil. Loď zasáhlo jen jedno torpédo, které zabilo jednoho námořníka, ale pancíř lodi neprorazilo. Kolem 4 hodiny ranní 25. května se dokonce Bismarck Britům ztratil. Ráno se jej však podařilo znovu najít. Po celý den však panovala hustá oblačnost. Teprve 26. května mohla odstartovat z letadlové lodi Arc Royal další letadla.

Jednalo se o obstarožní torpédové dvojplošníky Fairey Swordfish. Ty se v 7 hodin večer odstartovalo 15 strojů. Jejich úder byl drtivý. Jedno torpédo zasáhlo loď v prostředku a nezpůsobilo větší škody. Druhé torpédo v 9 hodin a 5 minut zasáhlo kormidlo a lodní šroub Bismarcka. Loď se stala neovladatelnou, točila se v kruzích a stačilo ji „jen“ dorazit.   Britská flotila v čele s bitevními loděmi Rodney a King George V se v dohledu Bismarcka objevila v 8:53 ráno 26. května 1941.

Palbu začala v 8:57. Německá bitevní loď se snažila bránit, ale neměla šanci. To, jak byl Bismarck kvalitní loď, dokazuje, že když v 10 hodin Britové přerušili palbu, loď se stále držela bez větších známek poškození trupu na hladině. Teprve torpédový útok ji dorazil. V 10:15 Britové z obav před německými ponorkami opustili bojiště. V 10:30 se Bismarck převrátil a potopil.

Podle oblíbené teorie jej německá posádka potopila sama. Poslední výzkumy to však vylučují. Z 2092 mužů posádky jich přežilo jen 115. V této době byla důležitost bitevních lodí již značně omezena. Proto potopení Bismarcka, i přes značné ztráty na mužích, zasáhlo nacisty především propagandisticky. Britové zničili německý symbol a chloubu propagandy. Byla to pro samotnou bojující Británii vzpruha v pravý čas…Nebyl to ani měsíc od porážky v Řecku a morálka padala. Potopení Bismarcku Brity znovu motivovalo. Němce šlo porazit!  

Související

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Více souvisejících

II. světová válka nacisté Bismarck historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

před 3 hodinami

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

před 4 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

před 9 hodinami

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

před 9 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

před 12 hodinami

Marco Rubio při jednání s ruskou delegací v Rijádu.

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.

včera

Gaza na pokraji hladomoru: Došly všechny zásoby potravin, děti umírají hlady, hlásí OSN. Lež, reaguje Izrael

Humanitární krize v Pásmu Gazy se dramaticky prohlubuje. Světový potravinový program (WFP) a organizace Islamic Relief Worldwide oznámily, že jim došly veškeré zásoby potravin. Podle WFP je situace extrémně vážná a může mít fatální následky pro celou generaci palestinských civilistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy