Fenomén letadlových lodí v poslední době opět ožívá. Spojené státy vyslaly USS Carl Vinson k břehům korejského poloostrova, světlo světa spatřila nejmodernější letadlová loď USS Gerald R. Ford a i Čína spustila na vodu svou druhou letadlovou loď s předpokládaným označením Šan-tung. Síla a schopnosti těchto lodí se tak dostávají stále více do popředí, čímž upozaďují své mladší "bratříčky" - vrtulníkové lodě, které si ale určitou pozornost také zaslouží.
Jak už název napovídá, vrtulníková loď se na rozdíl od letadlové zaměřuje zejména na dopravu a podporu při útoku helikoptér. Principiálně není od letadlové lodi o moc rozdílná, oproti letadlovým lodím je lehčí, zhruba o sto metrů kratší a jelikož helikoptéry mohou stoupat vertikálně, nepotřebuje vzletovou druhá pro letadla.
Její historie se začala psát v roce 1956, kdy Velká Británie poprvé použila lehké letadlové lodě třídy Colossus s označením Ocean a Theseus k provedení vrtulníkového výsadku za Suezské krize. Nešlo ještě o vrtulníkové lodě jako takové, pouze přestavěné válečné lodě, které mohly posloužit svému účelu.
Za první vrtulníkové výsadkové lodě na světě se proto považují až přestavěné britské letadlové lodě třídy Centaur, Albion a Bulwark. Ty inspirovaly americké námořnictvo, které nejprve přestavělo letadlovou loď Thetis Bay a následně upravilo letadlové lodě Boxer, Princeton a Valley Forge, které byly nasazeny za války ve Vietnamu.
Američanům se výhody vrtulníkových lodí líbily. Jsou levnější na konstrukci i provoz, není třeba přizpůsobovat paluby jednotlivým strojům jako v případě stíhaček na letadlových lodích, a jsou skvělou obranou proti ponorkám. Rozhodli se proto začít s přímou výstavbou vlastních vrtulníkových lodí určenou přímo pro tento účel.
Na konci devadesátých let proto spatřily světlo světa první čistokrevné vrtulníkové lodě třídy Iwo Jima, které následovaly lodě třídy Tarawa a třídy Wasp. Zatím nejnovějším přírůstkem do rodiny amerických vrtulníkových lodí jsou plavidla třídy America, které poskytují prostor zheuba 40 vrtulníkům a letadlům. USS America a USS Tripoli totiž na palubě ponesou i letouny F-35B Joint Strike Fighter s krátkým startem a kolmým přistáním.
Spojené státy a Británie ale nejsou jediné země, které vrtulníkové lodě vlastní. Dvě má ve výbavě také Austrálie, Egypt, jednu Španělsko, Severní Korea, tři Francie a čtyři Japonsko. U posledních dvou zmíněných zemí se ale na chvíli zastavíme.
Vrtulníkové lodě francouzského námořnictva jsou spojovány zejména s konfliktem na Ukrajině. Nesou totiž třídní označení Mistral a o jejich koupi projevilo zájem Rusko. Poté, co co došlo k anexi poloostrova Krym, ale Francie od prodeje těchto lodí upustila.
Zajímavá je i role vrtulníkových lodí v arzenálu Japonska. Na rozdíl od letadlových lodí neporušují pacifistickou ústavu, která zakazuje, aby Japonsko disponovalo letadlovými loděmi, které mohou sloužit k útoku na jiné země. Proto má k dispozici hned čtyři kusy těchto lodí, přičemž nejnovější přírůstek, Izumo, si co do velikosti nezadá s válečnými loděmi ze druhé světové války. Na palubě pojme až tisícičlenný personál a 14 vrtulníků.
V mnoha statistikách jsou celosvětové počty vrtulníkových lodí nesprávně zaměňovány s letadlovými loděmi a vzhledem k tomu, že některá plavidla umožňují startovat helikoptérám i stíhačkám, těžko se správně stanovuje jejich počet. Na světě jich ale není o moc víc než čistokrevných letadlových lodí, kterých je necelých 20. V případě vrtulníkových lodí je toto číslo jen o pár jednotek vyšší.
Související

NYT: Satelitní snímky ukazují možné budování základny wagnerovců v Bělorusku

Evropské země zvažují znovuzavedení povinné vojny
Armáda , Americká armáda (U.S. ARMY) , Americká armáda (U.S. Navy) , Japonská armáda
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla
před 48 minutami

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce
před 1 hodinou

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi
před 2 hodinami

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně
před 3 hodinami

Pokud použijete jaderné zbraně, váš režim skončí, varuje Jižní Korea sousední KLDR
před 4 hodinami

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat
před 5 hodinami

Počasí se během "prodlouženého" víkendu ochladí. Nejtepleji bude koncem pracovního týdne
před 6 hodinami

VIDEO: V Praze se testuje britský autonomní elektrobus. Čeká to i Brno. Vypadá velice futuristicky
před 7 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí
před 8 hodinami

O ruských válečných zločinech páchaných na Ukrajině existují nepřetržité důkazy
včera

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009
včera

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit
včera

Bezpečnost Švédska nic neohrožuje, ať před ratifikací vstupu do NATO prokáží respekt, prohlásil Orbán
včera

Polsko kvůli rostoucí nelegální migraci zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem
včera

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor
včera

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře
Aktualizováno včera

České dráhy od prosince o necelých 10 procent zdraží jízdné
včera

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího
včera

Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
včera
Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník
Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice.
Zdroj: Jan Hrabě