Zbraně, které mají rozdrtit nepřítele. Čím by bojovalo Rusko v případě války?

Armády zemí NATO v posledních letech bojovaly pouze proti technicky slabším soupeřům. Materiální i technologická převaha, především u amerických ozbrojených sil, byla drtivá a v přímém konfliktu snadno zajistila vítězství. S narůstajícím napětím na východě Ukrajiny je nicméně vhodné se ptát, jak by NATO obstálo proti soupeři, jakým je Rusko.

Rusko disponuje velkou armádou s poměrně moderními zbraňovými systémy. Web Nationalinterest.org z tohoto seznamu vybral pět, se kterými by muselo NATO v potenciálním konfliktu počítat, i kdyby nedošlo na nasazení jaderných zbraní.

Balistické rakety přinášejí možnost zasáhnout nepřátelské území na velkou vzdálenost a přitom s velikou přesností a ničivou silou. Rusko disponuje raketami Iskandr, které začalo vyvíjet ještě v dobách Sovětského svazu. Modernizovaný Iskandr-M dostřelí do vzdálenosti 400 kilometrů a může nést hlavici o hmotnosti až 700kg. Rakety je těžké neutralizovat protibalistickou ochranou a k jejich úspěšné likvidaci by NATO potřebovalo udržet převahu ve vzduchu.

Rusko nicméně disponuje i výkonnými letadly. Stroje třídy Suchoj Su-27 (v kódu NATO uváděné jako Flanker) by možná nebyly schopné soupeřit s nejmodernějšími letadly NATO, stále se však jedná o velice bojeschopné kusy. Schopnost aliančního letectva vypořádat se s ruskými letadly, by navíc byla ovlivněna výkonnou protivzdušnou obranou.

Ozbrojené síly států NATO již dlouhá léta se soupeřem s takovou obranou nebojovaly. Rusové disponují raketami S-400, které jsou považovány za značně efektivní. Systém se skládá z několika různých raket určených pro odlišné druhy cílů i vzdáleností. Navíc by byl doplněn širokou škálou dalších prostředků. V první fázi konfliktu by tak Rusové mohli alianční letectvo paralyzovat. Vzdušná převaha je přitom zásadním prvkem, na který se NATO spoléhá.

Ruská armáda má také dobře vycvičené a vyzbrojené speciální jednotky, takzvané Specnaz. Stejně jako v každé armádě se jedná o vojáky s extrémně náročným výcvikem, jejichž úkolem jsou zvláštní operace, ať už se jedná o infiltraci nepřátelského území nebo třeba sabotáže. Byli nasazeni například na Ukrajině a objevily se i zprávy o jejich působení v Sýrii.

V neposlední řadě pak ruské námořnictvo disponuje ponorkami třídy Ščuka (v kódu NATO Akula). Ty mohou nést torpéda i rakety a jsou zdatnými protějšky ponorek, kterými alianční námořnictvo disponuje. Spojené státy dnes stále investují do obrany násobně více, než kterákoliv jiná země na světě. Přesto by střet s připraveným soupeřem, jakým Rusko je, byl zničující.

Související

Více souvisejících

Rusko válka zbraně SU-27 Rakety S-400 Rakety Iskander-M (ruské raktey) Azovská krize

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy