Zbraně, které mají rozdrtit nepřítele. Čím by bojovalo Rusko v případě války?

Armády zemí NATO v posledních letech bojovaly pouze proti technicky slabším soupeřům. Materiální i technologická převaha, především u amerických ozbrojených sil, byla drtivá a v přímém konfliktu snadno zajistila vítězství. S narůstajícím napětím na východě Ukrajiny je nicméně vhodné se ptát, jak by NATO obstálo proti soupeři, jakým je Rusko.

Rusko disponuje velkou armádou s poměrně moderními zbraňovými systémy. Web Nationalinterest.org z tohoto seznamu vybral pět, se kterými by muselo NATO v potenciálním konfliktu počítat, i kdyby nedošlo na nasazení jaderných zbraní.

Balistické rakety přinášejí možnost zasáhnout nepřátelské území na velkou vzdálenost a přitom s velikou přesností a ničivou silou. Rusko disponuje raketami Iskandr, které začalo vyvíjet ještě v dobách Sovětského svazu. Modernizovaný Iskandr-M dostřelí do vzdálenosti 400 kilometrů a může nést hlavici o hmotnosti až 700kg. Rakety je těžké neutralizovat protibalistickou ochranou a k jejich úspěšné likvidaci by NATO potřebovalo udržet převahu ve vzduchu.

Rusko nicméně disponuje i výkonnými letadly. Stroje třídy Suchoj Su-27 (v kódu NATO uváděné jako Flanker) by možná nebyly schopné soupeřit s nejmodernějšími letadly NATO, stále se však jedná o velice bojeschopné kusy. Schopnost aliančního letectva vypořádat se s ruskými letadly, by navíc byla ovlivněna výkonnou protivzdušnou obranou.

Ozbrojené síly států NATO již dlouhá léta se soupeřem s takovou obranou nebojovaly. Rusové disponují raketami S-400, které jsou považovány za značně efektivní. Systém se skládá z několika různých raket určených pro odlišné druhy cílů i vzdáleností. Navíc by byl doplněn širokou škálou dalších prostředků. V první fázi konfliktu by tak Rusové mohli alianční letectvo paralyzovat. Vzdušná převaha je přitom zásadním prvkem, na který se NATO spoléhá.

Ruská armáda má také dobře vycvičené a vyzbrojené speciální jednotky, takzvané Specnaz. Stejně jako v každé armádě se jedná o vojáky s extrémně náročným výcvikem, jejichž úkolem jsou zvláštní operace, ať už se jedná o infiltraci nepřátelského území nebo třeba sabotáže. Byli nasazeni například na Ukrajině a objevily se i zprávy o jejich působení v Sýrii.

V neposlední řadě pak ruské námořnictvo disponuje ponorkami třídy Ščuka (v kódu NATO Akula). Ty mohou nést torpéda i rakety a jsou zdatnými protějšky ponorek, kterými alianční námořnictvo disponuje. Spojené státy dnes stále investují do obrany násobně více, než kterákoliv jiná země na světě. Přesto by střet s připraveným soupeřem, jakým Rusko je, byl zničující.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

Rusko válka zbraně SU-27 Rakety S-400 Rakety Iskander-M (ruské raktey) Azovská krize

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 8 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy