Zbraně, které mají rozdrtit nepřítele. Čím by bojovalo Rusko v případě války?

Armády zemí NATO v posledních letech bojovaly pouze proti technicky slabším soupeřům. Materiální i technologická převaha, především u amerických ozbrojených sil, byla drtivá a v přímém konfliktu snadno zajistila vítězství. S narůstajícím napětím na východě Ukrajiny je nicméně vhodné se ptát, jak by NATO obstálo proti soupeři, jakým je Rusko.

Rusko disponuje velkou armádou s poměrně moderními zbraňovými systémy. Web Nationalinterest.org z tohoto seznamu vybral pět, se kterými by muselo NATO v potenciálním konfliktu počítat, i kdyby nedošlo na nasazení jaderných zbraní.

Balistické rakety přinášejí možnost zasáhnout nepřátelské území na velkou vzdálenost a přitom s velikou přesností a ničivou silou. Rusko disponuje raketami Iskandr, které začalo vyvíjet ještě v dobách Sovětského svazu. Modernizovaný Iskandr-M dostřelí do vzdálenosti 400 kilometrů a může nést hlavici o hmotnosti až 700kg. Rakety je těžké neutralizovat protibalistickou ochranou a k jejich úspěšné likvidaci by NATO potřebovalo udržet převahu ve vzduchu.

Rusko nicméně disponuje i výkonnými letadly. Stroje třídy Suchoj Su-27 (v kódu NATO uváděné jako Flanker) by možná nebyly schopné soupeřit s nejmodernějšími letadly NATO, stále se však jedná o velice bojeschopné kusy. Schopnost aliančního letectva vypořádat se s ruskými letadly, by navíc byla ovlivněna výkonnou protivzdušnou obranou.

Ozbrojené síly států NATO již dlouhá léta se soupeřem s takovou obranou nebojovaly. Rusové disponují raketami S-400, které jsou považovány za značně efektivní. Systém se skládá z několika různých raket určených pro odlišné druhy cílů i vzdáleností. Navíc by byl doplněn širokou škálou dalších prostředků. V první fázi konfliktu by tak Rusové mohli alianční letectvo paralyzovat. Vzdušná převaha je přitom zásadním prvkem, na který se NATO spoléhá.

Ruská armáda má také dobře vycvičené a vyzbrojené speciální jednotky, takzvané Specnaz. Stejně jako v každé armádě se jedná o vojáky s extrémně náročným výcvikem, jejichž úkolem jsou zvláštní operace, ať už se jedná o infiltraci nepřátelského území nebo třeba sabotáže. Byli nasazeni například na Ukrajině a objevily se i zprávy o jejich působení v Sýrii.

V neposlední řadě pak ruské námořnictvo disponuje ponorkami třídy Ščuka (v kódu NATO Akula). Ty mohou nést torpéda i rakety a jsou zdatnými protějšky ponorek, kterými alianční námořnictvo disponuje. Spojené státy dnes stále investují do obrany násobně více, než kterákoliv jiná země na světě. Přesto by střet s připraveným soupeřem, jakým Rusko je, byl zničující.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Více souvisejících

Rusko válka zbraně SU-27 Rakety S-400 Rakety Iskander-M (ruské raktey) Azovská krize

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy