USA, Rusko nebo Čína. Kdo by vyhrál třetí světovou válku?

Říká se, že ať už bude třetí světová válka jakákoliv, čtvrtá proběhne s dřevěnými klacky. V souvislosti s vyhrocenou situací ve světě a prakticky neustálému zbrojení má tato průpovídka stále větší význam, a to i ve chvíli, kdy není naše planeta ohrožena pouze jadernými zbraněmi. Nejmocnější státy světa, tedy Spojené státy, Rusko a Čína, mají mnoho dalších způsobů, jak své nepřátele porazit. Kdo je ale ten nejsilnější?

Vzít tři nejsilnější armády na světě a určit z nich pravděpodobného vítěze je bez patřičných simulací prakticky nemožné. Roli hraje nejen vybavenost a dostupná armádní technika, ale i strategie, velení, zásobování a jednotlivé konflikty a bitvy, které by mohly zvrátit průběh celé války. 

Přesto se lze pokusit určit pravděpodobného vítěze na základě statistik a faktů, tedy čísel, která jsou k dispozici. Server Business Insider proto nehodnotil taktické uvažování jednotlivých generálů a neřešil dopravu, zásobování ani vojenský výcvik pěchoty, sniperů či tajných jednotek. Zaměřil se pouze na vojenskou techniku, a z ní vybral nejpravděpodobnější vítěze.

Nejprve server analyzoval stíhací letouny. Letectvo výrazně změnilo průběh války a stalo se nepostradatelnou součástí každé armády. Schopnost reagovat rychle a prakticky kdekoliv na světě umocňují letadlové lodě, bomby a zejména možnost zneviditelnění pro radary.

Nebudeme dlouho napínat, v oblasti stíhaček patří jednoznačné prvenství letectvu Spojených států. Podle serveru totiž disponují 187 stíhačkami F-22 a nahradit je má o poznání výkonnější F-35. Čína zatím pouze vyvíjí čtyři typy neviditelných stíhače, přičemž největší výzvou jsou typy J-31 a J-20. Rusko oproti tomu disponuje jednou neviditelnou stíhačkou a dost se potrápilo s modelem T-50.

Nedílnou součástí každé armády je tank, a o těch se v poslední hovoří nejvíce. Američané disponují skvělým M-1 Abrams, který sice užívají už téměř 40 let, neustále jej ale vylepšují. Rusové se ale vytáhli s opravdovým skvostem, kterým je T-14 Armata. Podle serveru se ale zatím stále spoléhají na starší tank typu T-90. Čína zatím pouze vyvíjí tank typu 99, ten by se ale měl vyrovnat ruským či americkým tankům.

V této oblasti určit vítěze je prakticky nemožné. Spojené státy mají k dispozici moderní vybavení a špičkové posádky s lety zkušeností. Rusko si bude muset na nové Armaty zvykat, přesto budou zřejmě nejmodernější co do vybavení. Co čekat od Číny zatím není jisté, a proto si zde rozdělí prvenství Rusko s USA, přičemž miska vah se naklání směrem k východu.

V případě námořních sil máme vítěze jasného. Spojené státy mají bezesporu největší válečné loďstvo na světě a na otevřeném moři nemají konkurenci. Jejich chloubou jsou zejména letadlové lodě a neustále produkují další a novější. Těm se zkrátka nemůže nikdo rovnat.

Rusko má ale k dispozici také eso v rukávu. Raketu Kalibr, která dokázala brutálně posílit i menší lodě, a ty by mohly ve střetu s těmi americkými napáchat obrovské škody. Čína teprve před pár dny spustila na vodu svou první letadlovou loď vlastní výroby a dohromady tak má dvě, čímž překonává i ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov. Ta je světu spíše pro smích.

Poslední analyzovanou oblastí je ta pod našima nohama, respektive pod mořem. Ponorky dokáží napáchat ohromné škody a i když nemají takovou sílu na to, aby zvrátily průběh celé války, stále více se k tomu blíží. Spojené státy disponují 14 ponorkami s balistickými raketami, které jsou schopné odpálit 280 jaderných hlavic, všechny jsou samozřejmě neviditelné.

Rusko má sice 60 ponorek, ale stejně dobře nebezpečných a vražedných. Jaderné ponorky se americkým vyrovnají nejen v neviditelnosti, ale i v tichosti, rychlosti a smrtícím účinku. Čína má jaderných ponorek pouze 5, plus několik dieselových a balistických. I přesto za oběma hráči zaostává.

Suma sumárum je jasné, že Čína za Spojenými státy a Ruskem zaostává. Prim zřejmě hraje armáda USA, která má v mnoha ohledech lepší technické vybavení. Otázkou zůstává síla výcviku jednotlivých vojáků, které se analýza nevěnovala a která by mohla poměrem sil zamíchat.

Přesto všechno se rozdíly v nejbližších měsících začnou stále více stírat. Rusko se začne spoléhat nejen na nezdolnou kuráž svých jednotek, ale i na nejmodernější zbraně, a Čína vzhledem k masivním ekonomickým možnostem oba světové hráče velmi brzy dožene. Přesto, že bychom v tuto chvíli mohli jako vítěze určit Spojené státy, je nutné dodat, že za půl roku tomu může být úplně jinak.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka Armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy