Kosmické plavidlo poháněné parou? Američtí vědci vytvořili funkční prototyp +VIDEO

V USA vznikl prototyp vesmírné lodi poháněné parou. Teoreticky by mohla „skákat“ z jednoho objektu na druhý a v podstatě tak do nekonečna provádět výzkum. Lidé se však na ní nesvezou. Není o mnoho větší, než mikrovlnná trouba.

Výzkumníci z University of Central Florida ve spolupráci se soukromou společností Honeybee Robotics zhotovili funkční prototyp, který je poháněn párou. Podle představy autorů by po přistání na vesmírný objekt začala loď „těžit“ vodu, kterou by následně proměnila v páru. S její pomocí by se nakonec dostala na další objekt a vše by se opakovalo.

Přestože se nápad může zdát trochu bláznivý, vědci provedli řadu výpočtů a modelů, nakonec svůj prototyp 31. prosince také vyzkoušeli. Projekt dostal název „Jeden svět nestačí“ (WINE).

We demonstrated prototype of WINE (the World Is Not Enough) spacecraft in vacuum. WINE extracts water from asteroids and uses it for steam propulsion. Thanks @DrPhiltill for asteroid simulant, doing all simulations, and being an awesome PI and thanks to @NASA SBIR for funding it! pic.twitter.com/vrFB8WhEGt

— Kris Zacny (@kriszacny) 31. prosince 2018

„Je to úžasné,“ řekl podle vědeckého serveru Phys.org Phil Metzger, který se na projektu podílel. „WINE úspěšně vytěžil půdu, vytvořil z ní pohonnou látku a s její pomocí odstartoval. Tuto technologii bychom potenciálně mohli využít k „přeskakování“ na Měsíc, Ceres, Europu, Titat, Pluto, póly Merkuru nebo asteroidy – kamkoliv, kde je voda a dostatečně nízká gravitace,“ dodal.

WINE dokáže z minerálů, v nichž je obsažena voda, tekutinu „vytěžit“ a proměnit ji v páru. Tu pak využije při startu. Teoreticky tedy může fungovat donekonečna. Velikost zařízení je jen o něco málo větší, než typická mikrovlnná trouba. Aby měl WINE zajištěnu potřebnou energii k těžbě a výrobě páry, je vybaven solárními panely. Vědci výzkumem a vývojem strávili tři roky.

„Pokaždé, když vyšleme vesmírné plavidlo k cíli, ztrácíme obrovské množství investovaného času a peněz,“ říká Metzger. „WINE byl navržený tak, aby mu nikdy palivo nedošlo, což udělá průzkum vesmíru levnějším. Také nám to ušetří čas, protože nebudeme muset čekat, až se plavidlo dostane ze země do vesmíru.“

Projekt byl součástí programu, na němž se podílí i NASA. „Byla to spolupráce NASA, akademiků a průmyslu. A byl to úžasný úspěch,“ říká Kris Zacny, viceprezident společnosti Honeybee Robotics. „Podobné lodě mají potenciál změnit budoucnost prozkoumávání vesmíru,“ dodal.

Související

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Více souvisejících

vesmir raketa vesmír, Měsíc NASA Roboti

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy