Na pouštní základně NASA proběhl unikátní test. Co Amerika chystá?

Washington - Experti technologické firmy Sierra Nevada na pouštní základně amerického vesmírného úřadu NASA otestovali pravděpodobného nástupce raketoplánů Dream Chaser. Ten by mohl v budoucnu astronauty dopravovat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Podle agentury AP však stroj při dvouhodinovém testu zatím letěl jen zavěšený na lanech vrtulníku.

Dream Chaser připomínající zmenšený raketoplán má být schopen na oběžnou dráhu dopravovat sedmičlenné posádky a přistávat bude podobně jako normální letadlo.

Série testů se odehrála na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Vrtulník zkušební verzi malé vesmírné lodě uchycenou za lana vyzvedl až do výšky 3780 metrů a uletěl s ní necelých pět kilometrů. Inženýři tak mohli vyzkoušet počítačové, řídící a navigační systémy i přistávací podvozek.

Čtvrteční test podle AP otvírá cestu k dalším zkouškám, které se mají na základě dohod mezi Sierra Nevada a NASA uskutečnit na podzim.

Raketoplány dosloužily v roce 2011. NASA je nyní s lety do vesmíru z velké části odkázaná na Rusko a doufá, že se této závislosti s pomocí soukromých firem zbaví během několika let.

Raketoplány nesplnily všechna očekávání. Uvízly v polovině cesty. Konstruktéři jim nedokázali sestrojit vlastní raketové motory, které by je vynesly za hranici zemské přitažlivosti. Proto musely startovat "po staru", kolmo k Zemi a s přídavnými nádržemi. Také to je důvod, proč flotila raketoplánů nemá novou generaci, píše server lide.uhk.cz.

Nesplnil se ani předpoklad úspornosti těchto lodí. Ekonomové NASA předpovídali, že raketoplány zlevní cesty do vesmíru, protože budou použity několikanásobně. To se však nepotvrdilo. University of Colorado spočítala, že do konce roku 2010 spolykaly lety těchto lodí 193 miliardy dolarů.

Žádná komerční firma v USA ani nikde jinde nemá s pravidelným provozováním kosmických prostředků dostatečné zkušenosti, takže vláda Spojených států prostřednictví NASA nenechává nic náhodě. Proto bylo již na začátku minulého roku vyhlášeno jakési výběrové řízení nazvané Commercial Crew Development (CCDev) a několik společností dostalo prvních 50 milionů dolarů na rozběh komerční kosmonautiky.

V druhém kole CCDev letošního dubna se rozdělovaly další peníze, a to už i na konkrétní projekty pilotovaných vesmírných plavidel. Boeing přišel s vizí vícenásobně použitelné lodě CST-100, firma Sierra Nevada Corporation představila miniraketoplán Dream Chaser, společnost SpaceX nabídla loď Dragon a Blue Origin v tichosti pracuje na projektu New Shepard. NASA mezi ně rozdělila částku přes 269 milionů dolarů.

Související

Více souvisejících

raketoplán NASA vesmir

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy