Unikátní mise k asteroidu může začít, tvrdí NASA. Lidstvo zachráněno?

San Diego (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel tři malé asteroidy, které by mohly vyhovovat plánované budoucí robotické misi. Jejím cílem by mělo být zachytit a přesměrovat některý z těchto objektů nacházející se v blízkosti Země. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP s odvoláním na oficiální činitele NASA.

"V minulosti jsme našli, aniž bychom po nich pátrali, 14 asteroidů spadajících do kategorie velikosti od sedmi do deseti metrů, kterou diktuje kapacita záchytného 'pytle' a vesmírného plavidla, jež ho má vzít do vleku," vysvětlil na tiskové konferenci Paul Chodas z úřadu NASA. "Z těchto 14 asteroidů máme tři, které bychom měli během příštího roku posoudit, a pokud všechno půjde dobře, stanou se kandidáty na možný cíl mise," dodal.

Mise staví na myšlence zachytit malý asteroid, odtáhnout ho stranou a převést na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Tam by se následně mohli vydat astronauti, asteroid odpálit a odebrat vzorky, s nimiž by se vrátili na Zem.

Co by se stalo, kdyby na Zemi dopadl asteroid o velikosti 400 metrů (úhel 90 stupňů, místo dopadu - moře)? Asteroid by se začal rozpadat asi 11 kilometrů nad zemským povrchem. Na Zemi by dopadl v několika kusech rychlostí asi 13,9 kilometrů za sekundu.To znamená energii 6.23 x 103 megatun.

Naše planeta by zásahem asteroidu příliš neutrpěla. Ztratila by jen zanedbatelné množství energie, ani by se nezměnila její osa nebo rotace. Náraz by Zemi ani nevychýlil z její oběžné dráhy kolem Slunce. Kráter, který by vznikl pod mořskou hladinou, by měřil v průměru 11 kilometrů.

Oč menší paseku by asteroid udělal s planetou, o to horší by byly následky, které by jeho pád znamenal pro lidi. Asi minutu po jeho dopadu by se začala třást země silou 6,8 na Richterově škále. To znamená, že 300 kilometrů od místa dopadu by byly otřesy docela silně cítit, ale nebylo by to nic děsivého. Padaly by talíře, zastavily by se kyvadlové hodiny.

Dvanáct minut po dopadu asteroidu do moře by dorazila tlaková vlna. I 300 kilometrů od místa dopadu by byla slyšet silou 70 decibelů – stejně jako hlučná silnice. Vítr způsobený zvukovou vlnou by měl rychlost téměř 13 m/s. Zdaleka nejhorší důsledky pádu asteroidu do moře by byla tsunami. Podle propočtů by mohla podle výšky mořského dna mít maximální výšku 50 centimetrů – 38 metrů. 

Tragédií by bylo, kdyby asteroid zasáhl nějakou obydlenou oblast. Zcela by zničil 7 kilometrů čtverečních, tam by zbyl jen kráter hluboký přes 500 metrů. Stavby v okolí desítek kilometrů by srovnalo zemětřesení o síle 7,1 Richterovy škály. Praskaly by přehrady, lámaly by se mosty. Vydržely by to jen menší dřevěné stavby. Ty by pak ale smetla tlaková vlna, jejíž rychlost by překonala rychlost zvuku. Vítr by smetl 90 procent stromů, jeho sílu by nevydržely ani ty nejpevnější stavby, snad s výjimkou vojenských bunkrů a jaderných elektráren, které jsou stavěné na ty nejhorší scénáře, informuje national-geographic.cz.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Více souvisejících

NASA asteroid

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy