Svět se řítí do záhuby. Ledovce už jsou na kritické hranici

Norimberk - Antarktida je obklopena obrovskými ledovými šelfy, které brání ledovcům v pohybu směrem do moře. Nový výzkum využívající data ze satelitů Evropské vesmírné agentury (ESA) prokázal, že tání těchto záchranných ploch může výrazně zrychlit pohyb antarktických ledovců a zvedání mořské hladiny.

Šelfové ledovce mohou dosahovat extrémních rozměrů. Největší z nich, Ross Ice Shelf, dosahuje rozlohy Španělska a zvedá se do výšky stovek metrů nad hladinu moře. Jedná se o zvláštní typ přírodních těles, které pokrývají moře souvislou vrstvou ledu při pobřeží v polárních oblastech.

Za posledních dvacet let se velké množství antarktických šelfů výrazně ztenčilo nebo úplně zmizelo. Například v roce 1995 se zhroutil ledovcový šelf Larsen A, který měl rozlohu Berlína, o sedm let se propadla druhá část Larsen B, která byla ještě mnohem větší. Ihned po propadu Larsenu B se pohyb ledovců v okolí zrychlil až 8krát.

Přibližně 13% plochy šelfů je tvořen „pasivním šelfovým ledem", který nemá velký vliv na rychlost tání a pohyb ledovců. Nicméně přímo pod tímto pasivním ledem je „záchranný pruh", který výrazně ovlivňuje chování pevninských ledovců (foto zde).

„Jakmile dojde ke ztrátě pasivního šelfového ledu a narušení záchranného pruhu, pohyb ledovce směrem do oceánu se výrazně zrychlí, což zapříčiní rychlejší stoupání hladiny moří v následujících letech," uvedl doktor Johannes Fürst z Institutu geografie univerzity v Norimberku.

Vědci díky satelitům ESA, jako jsou Cryosat nebo síť satelitů Sentinel, odhalili kritickou hranici, od které již nebude možné pohyb a tání ledovců zastavit.

Související

Ledovec, Antarktida

COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí

Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.

Více souvisejících

Ledovec globální oteplování antarktida

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy