Vesmír nezná hranic: Vědci objevili zcela nový typ galaxie

Raleigh - Vědci ze Severní Karolíny objevili vzácný typ galaxie, která se nachází 359 milionů světelných let od Země. Tato galaxie obsahuje jedinečnou kruhovou strukturu, která nikdy předtím nebyla identifikována.

Galaxie, která dostala název PGC 1000714, je příkladem toho, čemu se říká kruhová galaxie, kde vnější kruh mladých hvězd obklopuje starší galaktické jádro. Avšak při bližším zkoumání bylo zjištěno, že jádro této galaxie neobklopuje jeden kruh hvězd, ale rovnou dva. Je to vůbec poprvé, co astronomové na takovýto jev narazili.

Mezi nejčastější typy galaxií, o kterých víme, jsou v zásadě ve tvaru disku, s hvězdami rozprostřené buď ve spirálové formaci jako Mléčná dráha, nebo v eliptickém tvaru. Existenci kruhovitých galaxií objevil až astronom Arthur Hoagu v roce 1950. Na rozdíl od galaxií tvaru disku, v němž jsou hvězdy obecně šíří a rozptýlené ven, hvězdy v kruhovité galaxii jsou rozděleny do dvou odlišných táborů: kroužek mladých modrých hvězd, které září velmi jasně na vnější straně a obklopují jádro starší, méně zářivé hvězdy ve středu.

Kruhové galaxie jsou samy o sobě velmi neobvyklé, takže když si výzkumníci, kteří objevili PGC 1000714 uvědomili, že se uvnitř nacházejí dva tyto hvězdné kruhy, věděli, že narazili na něco zcela jedinečného. "Bylo to jako objevení nějakého vzácného a nepolapitelného zvířete," říká astrofyzik Patrick Treuthardt ze Severní Karolíny a dodává: "Najít Hoagův typ galaxie s jedním mezikružím obklopujícím kulaté jádro, je již velmi vzácné, ale najít ten se dvěma velmi pravidelnými kroužky je zcela unikátní."

V průběhu vyšetřování Treuthardt a jeho kolegové analyzovali PGC 1000714 pomocí observatoře Las Campanas v Chile a našli další důkaz pro sekundární kruh hvězd uvnitř vnějšího kroužku mladých modrých hvězd. Při bližším rozboru totiž zjistili, že hvězdy v něm jsou mnohem starší než nejmladší z nejvzdálenějších hvězd. Vnější prstenec modrých hvězd je jen asi 0,13 miliard let starý, zatímco vnitřní červené jádro je mnohem starší a odhadují ho na stáří zhruba 5,5 miliardy let.

Nikdo si zatím není zcela jistý tím, jak tento jedinečný úkaz mohl vzniknout. "Různé barvy vnitřního a vnějšího kroužku naznačují, že tato galaxie zažila dvě různá období formace," tvrdí vědec z University of Minnesota Duluth. Také si myslí, že je možné, že vnější kroužek může být bohatý na plyn, který kdysi existovala v okolí.

K určování toho, jak skutečně starší vnitřní kroužek vznikl, bude potřeba více údajů a především se dostat až do samotného středu tohoto vesmírného úkazu. "To, co opravdu potřebujeme udělat, je více prozkoumat vnitřek galaxie," tvrdí Treuthardt .

I když zkoumání PGC 1000714 bude trvat ještě dlouhou dobu, vědci už teď vědí, že nalezení hvězdného systému jako je tento, který neodpovídá zavedeným vzorům, pomáhá lépe porozumět mimořádné důležitosti vesmíru a také jeho podrobnějšímu vzniku.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Galaxie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy