Vesmír nezná hranic: Vědci objevili zcela nový typ galaxie

Raleigh - Vědci ze Severní Karolíny objevili vzácný typ galaxie, která se nachází 359 milionů světelných let od Země. Tato galaxie obsahuje jedinečnou kruhovou strukturu, která nikdy předtím nebyla identifikována.

Galaxie, která dostala název PGC 1000714, je příkladem toho, čemu se říká kruhová galaxie, kde vnější kruh mladých hvězd obklopuje starší galaktické jádro. Avšak při bližším zkoumání bylo zjištěno, že jádro této galaxie neobklopuje jeden kruh hvězd, ale rovnou dva. Je to vůbec poprvé, co astronomové na takovýto jev narazili.

Mezi nejčastější typy galaxií, o kterých víme, jsou v zásadě ve tvaru disku, s hvězdami rozprostřené buď ve spirálové formaci jako Mléčná dráha, nebo v eliptickém tvaru. Existenci kruhovitých galaxií objevil až astronom Arthur Hoagu v roce 1950. Na rozdíl od galaxií tvaru disku, v němž jsou hvězdy obecně šíří a rozptýlené ven, hvězdy v kruhovité galaxii jsou rozděleny do dvou odlišných táborů: kroužek mladých modrých hvězd, které září velmi jasně na vnější straně a obklopují jádro starší, méně zářivé hvězdy ve středu.

Kruhové galaxie jsou samy o sobě velmi neobvyklé, takže když si výzkumníci, kteří objevili PGC 1000714 uvědomili, že se uvnitř nacházejí dva tyto hvězdné kruhy, věděli, že narazili na něco zcela jedinečného. "Bylo to jako objevení nějakého vzácného a nepolapitelného zvířete," říká astrofyzik Patrick Treuthardt ze Severní Karolíny a dodává: "Najít Hoagův typ galaxie s jedním mezikružím obklopujícím kulaté jádro, je již velmi vzácné, ale najít ten se dvěma velmi pravidelnými kroužky je zcela unikátní."

V průběhu vyšetřování Treuthardt a jeho kolegové analyzovali PGC 1000714 pomocí observatoře Las Campanas v Chile a našli další důkaz pro sekundární kruh hvězd uvnitř vnějšího kroužku mladých modrých hvězd. Při bližším rozboru totiž zjistili, že hvězdy v něm jsou mnohem starší než nejmladší z nejvzdálenějších hvězd. Vnější prstenec modrých hvězd je jen asi 0,13 miliard let starý, zatímco vnitřní červené jádro je mnohem starší a odhadují ho na stáří zhruba 5,5 miliardy let.

Nikdo si zatím není zcela jistý tím, jak tento jedinečný úkaz mohl vzniknout. "Různé barvy vnitřního a vnějšího kroužku naznačují, že tato galaxie zažila dvě různá období formace," tvrdí vědec z University of Minnesota Duluth. Také si myslí, že je možné, že vnější kroužek může být bohatý na plyn, který kdysi existovala v okolí.

K určování toho, jak skutečně starší vnitřní kroužek vznikl, bude potřeba více údajů a především se dostat až do samotného středu tohoto vesmírného úkazu. "To, co opravdu potřebujeme udělat, je více prozkoumat vnitřek galaxie," tvrdí Treuthardt .

I když zkoumání PGC 1000714 bude trvat ještě dlouhou dobu, vědci už teď vědí, že nalezení hvězdného systému jako je tento, který neodpovídá zavedeným vzorům, pomáhá lépe porozumět mimořádné důležitosti vesmíru a také jeho podrobnějšímu vzniku.

Související

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.
Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Více souvisejících

vesmir Galaxie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 6 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy