
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje vyslat kosmickou sondu ke Slunci. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr a záření, informuje server Science Times. Jedním z cílů mise je ochránit Zemi před potenciálně katastrofickými slunečními událostmi.
Sonda Solar Probe Plus (SSP) se dostane ke slunečnímu povrchu sedmkrát blíže, něž jakákoliv kosmická sonda v minulosti - přiblíží se na vzdálenost pouhých 4 milionů kilometrů. Její akce má pomoci pochopit nebezpečnou sluneční aktivitu, která by mohla ohrozit existenci lidstva.
NASA doufá, že tato mise, která je naplánována na rok 2018, pomůže lépe pochopit sluneční korónu - svrchní vrstvu sluneční atmosféry. Vědci vědí, že samotný povrch Slunce je mnohem chladnější než okrajové oblasti - koróna, ale neví proč. Vědí však, že koróna produkuje masivní sluneční vítr a částice, které bombardují Zemi radiací.
Když radiace pronikne až na naši planetu, ohřívá vnější atmosféru, a přiměje ji expandovat. To znamená, že satelitní signály se snaží proniknout zvětšenou atmosférou, což vede k výpadkům internetu, GPS navigací, satelitní televize i signálu mobilních telefonů.
Solar Probe Plus bude čelit extrémnímu teplo a záření. Bude mít speciálně navržený štít, který bude sondu chránit před slunečním teplem - jde asi o 11,4 centimetru tlustý uhlíkový kompozit, který může odolávat teplotě až 1370 stupňů Celsia. Tepelné zářiče nebo trubice budou chránit vnitřek kosmické lodi. Uvnitř sondy by díky tomu měla zůstat pouze pokojová teplota. Paměť sondy a její elektrické obvody budou také chráněny před škodlivým slunečním zářením.
V extrémních případech může magnetické pole indukované pohybem nabitých slunečních částic vyřadit z činnosti například elektrické rozvodné sítě. Lidstvo, které je existenčně závislé na elektřině, elektronice a satelitech, je tedy slunečními erupcemi snadno zranitelné.
Jedna nedávná studie americké Národní akademie věd odhaduje, že obrovská sluneční událost, která by přišla bez předchozího varování, by mohla způsobit škodu ve výši dvou bilionů dolarů – a to jen ve Spojených státech. Východní pobřeží Spojených států by mohlo být bez proudu až po dobu jednoho roku.
Vědci už dlouho chtěli poslat sondu přes vnější sluneční atmosféru, neboli koronu, aby lépe pochopili sluneční vítr a materiál proudící do naší sluneční soustavy. „Tohle bude naše první mise ke Slunci," řekl Eric Christian, výzkumný pracovník NASA v Goddard Space Flight Center v Marylandu. „Nemůžeme se dostat na samotný povrch Slunce," dodal s tím, že se mise dostane dost blízko, aby odpověděla na tři důležité otázky.
Podle NASA je prvním cílem sledovat tok energie, která pohání koronu. Další je studovat způsoby, jimiž jsou energetické částice zrychlovány a přepravovány. Nakonec bude sonda také zkoumat strukturu a dynamiku magnetických polí slunce.
„Tato mise nám poskytne vhled na kritickou linii Slunce-Země. Data budou klíčem k pochopení a snad i předpovídání kosmického počasí. Dokud nebudeme moci vysvětlit, co se děje v blízkosti Slunce, nebudeme schopni přesně předpovědět dopady počasí, které mohou způsobit zmatek na Zemi,“ dodává NASA.
Související

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
Aktuálně se děje
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
včera

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
včera

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
30. dubna 2025 21:59

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
30. dubna 2025 21:11
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě