NASA chce letět ke Slunci. Lidstvu má nabídnout novou šanci na budoucnost

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) plánuje vyslat kosmickou sondu ke Slunci. Jejím úkolem bude studovat sluneční vítr a záření, informuje server Science Times. Jedním z cílů mise je ochránit Zemi před potenciálně katastrofickými slunečními událostmi.

Sonda Solar Probe Plus (SSP) se dostane ke slunečnímu povrchu sedmkrát blíže, něž jakákoliv kosmická sonda v minulosti - přiblíží se na vzdálenost pouhých 4 milionů kilometrů. Její akce má pomoci pochopit nebezpečnou sluneční aktivitu, která by mohla ohrozit existenci lidstva.

NASA doufá, že tato mise, která je naplánována na rok 2018, pomůže lépe pochopit sluneční korónu - svrchní vrstvu sluneční atmosféry. Vědci vědí, že samotný povrch Slunce je mnohem chladnější než okrajové oblasti - koróna, ale neví proč. Vědí však, že koróna produkuje masivní sluneční vítr a částice, které bombardují Zemi radiací.

Když radiace pronikne až na naši planetu, ohřívá vnější atmosféru, a přiměje ji expandovat. To znamená, že satelitní signály se snaží proniknout zvětšenou atmosférou, což vede k výpadkům internetu, GPS navigací, satelitní televize i signálu mobilních telefonů.

Solar Probe Plus bude čelit extrémnímu teplo a záření. Bude mít speciálně navržený štít, který bude sondu chránit před slunečním teplem - jde asi o 11,4 centimetru tlustý uhlíkový kompozit, který může odolávat teplotě až 1370 stupňů Celsia. Tepelné zářiče nebo trubice budou chránit vnitřek kosmické lodi. Uvnitř sondy by díky tomu měla zůstat pouze pokojová teplota. Paměť sondy a její elektrické obvody budou také chráněny před škodlivým slunečním zářením.

V extrémních případech může magnetické pole indukované pohybem nabitých slunečních částic vyřadit z činnosti například elektrické rozvodné sítě. Lidstvo, které je existenčně závislé na elektřině, elektronice a satelitech, je tedy slunečními erupcemi snadno zranitelné.

Jedna nedávná studie americké Národní akademie věd odhaduje, že obrovská sluneční událost, která by přišla bez předchozího varování, by mohla způsobit škodu ve výši dvou bilionů dolarů – a to jen ve Spojených státech. Východní pobřeží Spojených států by mohlo být bez proudu až po dobu jednoho roku.

Vědci už dlouho chtěli poslat sondu přes vnější sluneční atmosféru, neboli koronu, aby lépe pochopili sluneční vítr a materiál proudící do naší sluneční soustavy. „Tohle bude naše první mise ke Slunci," řekl Eric Christian, výzkumný pracovník NASA v Goddard Space Flight Center v Marylandu. „Nemůžeme se dostat na samotný povrch Slunce," dodal s tím, že se mise dostane dost blízko, aby odpověděla na tři důležité otázky.

Podle NASA je prvním cílem sledovat tok energie, která pohání koronu. Další je studovat způsoby, jimiž jsou energetické částice zrychlovány a přepravovány. Nakonec bude sonda také zkoumat strukturu a dynamiku magnetických polí slunce.

„Tato mise nám poskytne vhled na kritickou linii Slunce-Země. Data budou klíčem k pochopení a snad i předpovídání kosmického počasí. Dokud nebudeme moci vysvětlit, co se děje v blízkosti Slunce, nebudeme schopni přesně předpovědět dopady počasí, které mohou způsobit zmatek na Zemi,“ dodává NASA.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce NASA vesmir

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 53 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy