HISTORIE - Jedním z nejdůležitějších milníků v lidské historii je objevení ohně. Od té doby zná lidstvo světlo, teplo a má například možnost ohřát si potravu, nebo jej použít jako zemědělskou pomůcku či zbraň. Říká se, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, a často je nesprávně zaměňován s napalmem. Oproti této zbrani, která ovládla především válku ve Vietnamu, je ale oheň téměř neškodný.
Od nepaměti lidé vědí, že pokud potřebují uvolnit prostor zemědělské půdě, není nic snazšího, než potřebnou část porostu vypálit ohněm. Ne vždy jde ale o nejlepší možné řešení, protože plameny zničí jak úrodu nad zemským povrchem, tak i pod ním. Proto se odborníci pokoušeli vytvořit hořlavou substanci, která měla vypalovat trávu tak, aby zničila pouze nadzemní část bez poškození kořenů v hlíně.
Skupina amerických chemiků vedená harvardským vědcem Louisem Fieserem proto v roce 1943 vytvořila napalm, substanci, která měla pomoci zemědělcům při obnově půdy. Název je ve skutečnosti zkratkou pro Napthetic Petrol Acid Palmitate (benzin zahuštěný kyselinou palmitovou). Záhy ale substanci objevila armáda a o jejím dalším osudu bylo rozhodnuto.
Napalm je velmi často zaměňován s obyčejným ohněm, jde přitom o dvě zcela rozdílné věci. Klasický oheň vyžaduje přítomnost hořlaviny, oxidačního prostředku a zdroje iniciace, a vzniká ve chvíli, kdy je hořlavá látka vystavena teplu nebo jinému zdroji energie. Je ale poměrně snadné jej uhasit, a to buď nedostatkem vzduchu, nebo vodou.
Napalm je oproti tomu zrosolovatělý gel, který hoří klidným červeným plamenem tvořícím černý hustý dým. Hoří pomalu a přichytává se k místu, na které dopadl, následně se roztéká a stéká do prohlubní a štěrbin, které se na zasaženém objektu nacházejí. Vyrábí se zahušťováním běžně dostupného naftového paliva, což zvyšuje jeho přilnavost a snižuje vysokou rychlost hoření látek.
V praxi si lze napalm představit jako gel, kupříkladu husté tekuté mýdlo, které pomalu stéká po objektech nebo lidských tělech. Gel, který dosahuje teploty až 1000-3000 stupňů Celsia. Teploty, kterou nikdo a nic nepřežije. Lidské tělo se při zasažení napalmem začne škvařit a látka se přes kůži propaluje do masa, až vám postupně zasažené části těla doslova vypaří. Pokud byste tedy do napalmu strčili například prst, jednoduše o něj přijdete prakticky okamžitě. Následně by vás ale s největší pravděpodobností zabil silný žár v okolí.
Odborníci napalm rozlišují na kolik druhů v závislosti na látkách, které do něj přidávají. Zatímco napalm s příměsí fosforu, asfaltu, hliníkového prášku a chloristanu draselného dosahuje teplo až 2000 stupňů, pyrogel, tedy naftová směs s přísadou práškových kovů, je ještě o tisíc stupňů teplejší. Při této teplotě se nejen taví kovy, ale hoří i věci vzdálené několik metrů od pole působnosti napalmu. Pokud byste se tedy chtěli podívat blíže například na zemi, na níž se škvaří napalm, může se stát, že vás zapálí vysoká teplota v okolí.
Proti napalmu prakticky neexistuje obrana. Zatímco oheň uhasíte vodou, na napalm má nulový účinek a látka může naopak hořet i na vodě, stejně tak i na sněhu. Zasažení napalmem proto téměř bez výjimky znamená smrt, a své o tom ví ti, kteří prožili druhou světovou válku nebo válku ve Vietnamu.
Při náletu na továrnu ve východním Prusku v říjnu 1943 shodily americké letecké síly více než 13 000 napalmových bomb, které zničily celý závod. Během útoku na filipínský Luzon v roce 1944 pro změnu shodila armáda 1 054 200 galonů na palmu na nejrůznější cíle. V porovnání se zápalnými bombami bylo nasazení napalmu až desetkrát účinnější. Osvědčilo se také v hornatých oblastech plných podzemních úkrytů a jeskyní, do kterých napalm bez problémů steče a vypálí vše živé uvnitř.
Největšího rozmachu se nasazení napalmu dočkalo ve Vietnamu v letech 1965 – 1972. Nejprve ho používaly americké pozemní jednotky, následně ale byly zahájeny letecké útoky, při kterých shazovaly bombardéry B-52 napalmové bomby ze vzduchu. Jeden takový útok mohl vyhladit celou vesnici a zabít desítky lidí strašlivou a bolestivou smrtí.
Související

Obranný komplex za stamiliardy eur, žádné nákupy z USA. EU zveřejnila plán masivního zbrojení

Muž se zbraní v tramvaji vyděsil Plzeň. Policie ho zpacifikovala
zbraně , II. světová válka , napalm
Aktuálně se děje
před 26 minutami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 1 hodinou

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 2 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera
Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
O víkendu nás čeká teplé počasí s jarními teplotami. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák