Jak porazit smrtelně nebezpečné bakterie odolné vůči antibiotikům? Lékaři testují extrémní metodu

Antibiotická rezistence, tedy odolnost infikujících organismů vůči antibiotikům, je podle vědců stále palčivější problém. I proto prý už není čas na testování tradičních postupů, ale je třeba hledat nové cesty a alternativy, jak s infekcemi bojovat. O jednom takovém pokusu teď informuje server Science News.

Američanka ve věku asi 70 let měla zdravotní potíže, které začaly zlomenou nohou. Ta způsobila infekci v kyčli, kvůli které strávila pacientka v různých nemocnicích téměř dva roky. V nevadské nemocnici jí podali postupně sedm druhů antibiotik, ale léky jí téměř vůbec nepomohly. Laboratorní výsledky ukázaly, že žádné z 14 antibiotik, které měli lékaři k dispozici v nemocnici, by proti infekci způsobené bakterií Klebsiella pneumoniae nemohly bojovat.

Epidemiolog Lei Chen poslal bakteriální vzorek do amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Bakterie nalezená vědci produkovala ošklivý enzym zvaný New Delhi metalo-beta-laktamáza, který známý velkou odolností vůči antibiotikům. I proto často bývá označován za „superbakterii“. Enzym byl poprvé zaznamenán u pacienta z Indie, což je místo, kde si ona pacientka zlomila nohu a kde byla před návratem do USA léčena, píše server Science News.

Tento enzym vědce znepokojuje, protože je rezistentní téměř proti všem druhům antibiotik. Závěrečná zpráva odhalila šokující informaci: Bakterie zuřící v těle ženy byly odolné vůči všem 26 druhům antibiotik, které měli lékaři ve Spojených státech k dispozici. Nakonec zemřela na septický šok; Infekce jí ochromila všechny orgány.

Epidemiolog Alexander Kallen odhaduje, že v USA bylo dosud zaznamenáno méně než 10 případů zcela rezistentních bakteriálních infekcí. Taková absolutní odolnost vůči všem dostupným lékům, i když nesmírně vzácná, je ale podle něj pro vědce doslova „noční můra“. Bakterie odolné vůči antibiotikům nakazí více než 2 miliony lidí ve Spojených státech každý rok - a přinejmenším 23,000 pacientů kvůli nim zemře.

I proto je podle expertů na čase „zbavit se noční můry“ a poslat na vraha „ještě většího zabijáka“. I proto se část vědců rozhodla zkusit zcela nový přístup k boji s infekcemi. Strategie, označovaná jako „živoucí antibiotika,“ by postavila jednu skupinu bakterií - podávanou jako léky, aby bojovala s „dravcem“ - bakteriemi, které u lidí páchají velké škody.

Tento přístup se na první pohled může zdát jako extrémní, ale antimikrobiální rezistence „je něco, co je opravdu nutné brát vážně,“ říká Elizabeth Taylerová, technická ředitelka zabývající se antimikrobiální rezistencí u Světové zdravotnické organizace v Ženevě. „Schopnost budoucí generace bojovat s infekcemi je v ohrožení. Je to celosvětový problém,“ varuje.

Počet rezistentních kmenů stále roste, zčásti proto, že lékaři předepisují antibiotika až příliš často. Nejméně 30 procent předpisů na antibiotika ve Spojených státech byly napsány zbytečně. Je-li více lidí vystaveno více antibiotikům, je pravděpodobné, že se rezistence vůči nim vybuduje rychleji. A nové alternativy jsou vzácné, protože tempo vývoje nových antibiotik se zpomalilo, říká Kallen.

Právě tato práce představuje „významný odklon od konvenčních antibiotických terapiích.“ „Zmíněná přístup je tak neobvyklý, lidé říkali, že jsme blázni. A to zřejmě jsme,“ dodávají vědci, jejichž studie bude 24. června 2017 publikována v magazínu Science News.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika viry a bakterie Vědci lékaři zdraví

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 28 minutami

před 50 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy