Antibiotická rezistence, tedy odolnost infikujících organismů vůči antibiotikům, je podle vědců stále palčivější problém. I proto prý už není čas na testování tradičních postupů, ale je třeba hledat nové cesty a alternativy, jak s infekcemi bojovat. O jednom takovém pokusu teď informuje server Science News.
Američanka ve věku asi 70 let měla zdravotní potíže, které začaly zlomenou nohou. Ta způsobila infekci v kyčli, kvůli které strávila pacientka v různých nemocnicích téměř dva roky. V nevadské nemocnici jí podali postupně sedm druhů antibiotik, ale léky jí téměř vůbec nepomohly. Laboratorní výsledky ukázaly, že žádné z 14 antibiotik, které měli lékaři k dispozici v nemocnici, by proti infekci způsobené bakterií Klebsiella pneumoniae nemohly bojovat.
Epidemiolog Lei Chen poslal bakteriální vzorek do amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Bakterie nalezená vědci produkovala ošklivý enzym zvaný New Delhi metalo-beta-laktamáza, který známý velkou odolností vůči antibiotikům. I proto často bývá označován za „superbakterii“. Enzym byl poprvé zaznamenán u pacienta z Indie, což je místo, kde si ona pacientka zlomila nohu a kde byla před návratem do USA léčena, píše server Science News.
Tento enzym vědce znepokojuje, protože je rezistentní téměř proti všem druhům antibiotik. Závěrečná zpráva odhalila šokující informaci: Bakterie zuřící v těle ženy byly odolné vůči všem 26 druhům antibiotik, které měli lékaři ve Spojených státech k dispozici. Nakonec zemřela na septický šok; Infekce jí ochromila všechny orgány.
Epidemiolog Alexander Kallen odhaduje, že v USA bylo dosud zaznamenáno méně než 10 případů zcela rezistentních bakteriálních infekcí. Taková absolutní odolnost vůči všem dostupným lékům, i když nesmírně vzácná, je ale podle něj pro vědce doslova „noční můra“. Bakterie odolné vůči antibiotikům nakazí více než 2 miliony lidí ve Spojených státech každý rok - a přinejmenším 23,000 pacientů kvůli nim zemře.
I proto je podle expertů na čase „zbavit se noční můry“ a poslat na vraha „ještě většího zabijáka“. I proto se část vědců rozhodla zkusit zcela nový přístup k boji s infekcemi. Strategie, označovaná jako „živoucí antibiotika,“ by postavila jednu skupinu bakterií - podávanou jako léky, aby bojovala s „dravcem“ - bakteriemi, které u lidí páchají velké škody.
Tento přístup se na první pohled může zdát jako extrémní, ale antimikrobiální rezistence „je něco, co je opravdu nutné brát vážně,“ říká Elizabeth Taylerová, technická ředitelka zabývající se antimikrobiální rezistencí u Světové zdravotnické organizace v Ženevě. „Schopnost budoucí generace bojovat s infekcemi je v ohrožení. Je to celosvětový problém,“ varuje.
Počet rezistentních kmenů stále roste, zčásti proto, že lékaři předepisují antibiotika až příliš často. Nejméně 30 procent předpisů na antibiotika ve Spojených státech byly napsány zbytečně. Je-li více lidí vystaveno více antibiotikům, je pravděpodobné, že se rezistence vůči nim vybuduje rychleji. A nové alternativy jsou vzácné, protože tempo vývoje nových antibiotik se zpomalilo, říká Kallen.
Právě tato práce představuje „významný odklon od konvenčních antibiotických terapiích.“ „Zmíněná přístup je tak neobvyklý, lidé říkali, že jsme blázni. A to zřejmě jsme,“ dodávají vědci, jejichž studie bude 24. června 2017 publikována v magazínu Science News.
Související

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu
antibiotika , viry a bakterie , Vědci , lékaři , zdraví
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
před 40 minutami

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
před 1 hodinou

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
před 1 hodinou

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
před 2 hodinami

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
před 3 hodinami

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
před 3 hodinami

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 4 hodinami

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 5 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 6 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 6 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 7 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 8 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 10 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
včera

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
včera

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
včera

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
včera

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
včera

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
včera
Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
Slovensko poprvé uvidělo fotografie zakrváceného saka premiéra Roberta Fica (Smer-SD), který se loni stal terčem atentátu. Kus oblečení ukázal jeho blízký spolupracovník, současný ministr obrany Robert Kaliňák.
Zdroj: Jan Hrabě