Antibiotická rezistence, tedy odolnost infikujících organismů vůči antibiotikům, je podle vědců stále palčivější problém. I proto prý už není čas na testování tradičních postupů, ale je třeba hledat nové cesty a alternativy, jak s infekcemi bojovat. O jednom takovém pokusu teď informuje server Science News.
Američanka ve věku asi 70 let měla zdravotní potíže, které začaly zlomenou nohou. Ta způsobila infekci v kyčli, kvůli které strávila pacientka v různých nemocnicích téměř dva roky. V nevadské nemocnici jí podali postupně sedm druhů antibiotik, ale léky jí téměř vůbec nepomohly. Laboratorní výsledky ukázaly, že žádné z 14 antibiotik, které měli lékaři k dispozici v nemocnici, by proti infekci způsobené bakterií Klebsiella pneumoniae nemohly bojovat.
Epidemiolog Lei Chen poslal bakteriální vzorek do amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Bakterie nalezená vědci produkovala ošklivý enzym zvaný New Delhi metalo-beta-laktamáza, který známý velkou odolností vůči antibiotikům. I proto často bývá označován za „superbakterii“. Enzym byl poprvé zaznamenán u pacienta z Indie, což je místo, kde si ona pacientka zlomila nohu a kde byla před návratem do USA léčena, píše server Science News.
Tento enzym vědce znepokojuje, protože je rezistentní téměř proti všem druhům antibiotik. Závěrečná zpráva odhalila šokující informaci: Bakterie zuřící v těle ženy byly odolné vůči všem 26 druhům antibiotik, které měli lékaři ve Spojených státech k dispozici. Nakonec zemřela na septický šok; Infekce jí ochromila všechny orgány.
Epidemiolog Alexander Kallen odhaduje, že v USA bylo dosud zaznamenáno méně než 10 případů zcela rezistentních bakteriálních infekcí. Taková absolutní odolnost vůči všem dostupným lékům, i když nesmírně vzácná, je ale podle něj pro vědce doslova „noční můra“. Bakterie odolné vůči antibiotikům nakazí více než 2 miliony lidí ve Spojených státech každý rok - a přinejmenším 23,000 pacientů kvůli nim zemře.
I proto je podle expertů na čase „zbavit se noční můry“ a poslat na vraha „ještě většího zabijáka“. I proto se část vědců rozhodla zkusit zcela nový přístup k boji s infekcemi. Strategie, označovaná jako „živoucí antibiotika,“ by postavila jednu skupinu bakterií - podávanou jako léky, aby bojovala s „dravcem“ - bakteriemi, které u lidí páchají velké škody.
Tento přístup se na první pohled může zdát jako extrémní, ale antimikrobiální rezistence „je něco, co je opravdu nutné brát vážně,“ říká Elizabeth Taylerová, technická ředitelka zabývající se antimikrobiální rezistencí u Světové zdravotnické organizace v Ženevě. „Schopnost budoucí generace bojovat s infekcemi je v ohrožení. Je to celosvětový problém,“ varuje.
Počet rezistentních kmenů stále roste, zčásti proto, že lékaři předepisují antibiotika až příliš často. Nejméně 30 procent předpisů na antibiotika ve Spojených státech byly napsány zbytečně. Je-li více lidí vystaveno více antibiotikům, je pravděpodobné, že se rezistence vůči nim vybuduje rychleji. A nové alternativy jsou vzácné, protože tempo vývoje nových antibiotik se zpomalilo, říká Kallen.
Právě tato práce představuje „významný odklon od konvenčních antibiotických terapiích.“ „Zmíněná přístup je tak neobvyklý, lidé říkali, že jsme blázni. A to zřejmě jsme,“ dodávají vědci, jejichž studie bude 24. června 2017 publikována v magazínu Science News.
Související
Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu
Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu
antibiotika , viry a bakterie , Vědci , lékaři , zdraví
Aktuálně se děje
před 18 minutami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 28 minutami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 50 minutami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 1 hodinou
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 2 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák