Ledová koule, diamanty a skleněný déšť. Jaké jsou nejbizarnější planety vesmíru?

Každý den skenuje NASA vesmír a každý den nachází nové planety, hvězdy a celé systémy. Ačkoliv ročně najdeme mnoho exoplanet, mnoho z nich je prostě jen studený kámen plující vesmírem. Občas se však podaří najít něco skutečně velmi zajímavého.

Ledová koule

OGLE-2016-BLG-1195Lb, známá také jako Ledová koule je planeta, kterou najdete zhruba 13 000 světelných let od naší sluneční soustavy. Její teplota se pohybuje mezi -220°C a 186°C. Mnozí si teď jistě vzpomenou na Star Wars a planetu Hoth. Zdá se, že veškerý led na planetě je tvořen čerstvou vodou. Bohužel se zdá, že lidstvo nebude nikdy schopno těchto zásob využít. Nebo alespoň ne v nejbližší době. Vzdálenost této planety je pro naší současnou technologii totiž nepřekonatelnou překážkou.

Nažhavená planeta

KELT-9b je oficiálním názvem nejžhavější planety, kterou lidstvo zatím našlo. Pluje vesmírem asi 650 světelných let od nás a je pevně přimknutá ke své hvězdě. Je to plynný obr, asi třikrát větší, než náš Jupiter a konstantně žhne teplotou 4315°C. Jen pro porovnání, povrchová teplota našeho Slunce je asi 5500°C. To není zas o tolik více. KELT-9b však před sebou na vesmírné poměry nemá dlouhou budoucnost. Během "pouhých" několika milionů let kompletně vyhoří, zmizí a zanechá svou hvězdu osamocenou.

Vodní svět

GJ 1214b je obrovský "vodní svět" velký asi trojnásobně oproti naší planetě. Najdete ho 42 světelných let od sluneční soustavy. A proč zrovna vodní svět? Veškerá voda na planetě Zemi tvoří asi 0,05% její hmotnosti. Na zmiňované planetě je to masivních 10%.

Odhaduje se, že na této exoplanetě existují oceány, které mohou dosahovat až hloubky 1600 kilometrů. To dělá z nejhlubšího místa na naší zemi Mariánského příkopu (11 km) drobný bazének. V současnosti jsme na naší vlastní planetě prozkoumali důkladně asi 5% oceánů a našli mnoho podivných tvorů. Představte si, co všechno může být tady!

Diamantová planeta

Planeta PSR J1719-1438 b je asi tak pětkrát větší, než planeta Země a tvoří ji čistý diamant. Vznikla primárně z uhlíku a díky nesmírnému tlaku se uhlík nyní přeměnil v diamanty. Než si však sbalíte kufry a vydáte se těžit, je třeba upozornit na jeden nemilý detail. Obří diamantová koule proplouvá vesmírem ve vzdálenosti 4000 světelných roků od nás.

Kepler-16b, v podstatě Tatooine

Vracíme se ke Star Wars. Kepler-16b je jednou z velmi vzácných exoplanet, který existují v binárním hvězdném systému. To znamená, že byste tam na obloze našli dvě slunce. Je od nás vzdálená asi 200 světelných let a oběh kolem dvou hvězd jí zabere 627 let. Jakkoliv připomíná slavnou písečnou planetu, vězte, že jedna zásadní věc jí chybí. Bohužel je potvrzené, že by na ní nepřežil žádný život.

Sežehnutý svět

Další Kepler na našem seznamu, tentokrát s přídomkem 10b. Je to zatím nejmenší exoplaneta, kterou jsme objevili a věří se, že je celý povrch pokrytý oceány lávy. Je asi tak 560 světelných let od Země a její teplota se pohybuje kolem 1400°C. Důsledkem toho se kamenitý povrch planety rozpustil. Vzhledem k hustotě planety se odhaduje, že je tvořena z velké části z železa. Díky tomu má láva světlejší a výraznější odstín červené.

Temná planeta

TrES-2b je nejtemnější exoplaneta, kterou se podařilo najít. S nadsázkou je možné říci, že kdyby byla ještě o kousek temnější, už bychom ji nenašli. Odráží pouhé 1% světla. To znamená, že je tmavší, než uhlí nebo černá akrylová barva. Přináší tak zajímavou otázku - kolik planet v naší blízkosti nevidíme jen proto, že jsou takto tmavé?

Temná planeta se nachází 750 světelných roků daleko a její atmosféra obsahuje vypařený sodík, draslík a oxid titanu. Všechny jmenované prvky  světlo neodráží, nýbrž absorbují. I přesto se zatím nepodařilo vysvětlit jaké další faktory se na temnosti planety podílí.

Planeta, kde prší sklo

HD 189733b je jednou z nejpodivnějších planet na seznamu podivných planet. Je nám vzdálená 63 světelných let a konstantně tam prší sklo. Rovně. Přesně tak, na této pekelné planetě dosahují větry až rychlosti 8700 km/h, což způsobuje podivné směry deště. V atmosféře planety je vysoká koncentrace křemíků, což způsobuje, že z ní doslova prší roztavené sklo, které poté před dopadem tuhne. Představte si být uprostřed takové bouře. Kusy skla by vás úplně rozcupovaly!

Planeta, kde sněží kameny

Pokud jste neměli dost pršícího skla, vydejte se na planetu CoRoT-7b. Tady totiž sněží kamení. Strana, která je čelem k hvězdě planety dosahuje teploty 2200°C, ta odvrácená padá teplotou až k -210°C. Láva na jedné straně je tak žhavá, že se vypařuje stejně, jako u nás voda. To způsobuje vznik "kamenných mraků", které pak na druhé straně prostě sněží kamení. 

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir NASA objev

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 56 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy