Ledová koule, diamanty a skleněný déšť. Jaké jsou nejbizarnější planety vesmíru?

Každý den skenuje NASA vesmír a každý den nachází nové planety, hvězdy a celé systémy. Ačkoliv ročně najdeme mnoho exoplanet, mnoho z nich je prostě jen studený kámen plující vesmírem. Občas se však podaří najít něco skutečně velmi zajímavého.

Ledová koule

OGLE-2016-BLG-1195Lb, známá také jako Ledová koule je planeta, kterou najdete zhruba 13 000 světelných let od naší sluneční soustavy. Její teplota se pohybuje mezi -220°C a 186°C. Mnozí si teď jistě vzpomenou na Star Wars a planetu Hoth. Zdá se, že veškerý led na planetě je tvořen čerstvou vodou. Bohužel se zdá, že lidstvo nebude nikdy schopno těchto zásob využít. Nebo alespoň ne v nejbližší době. Vzdálenost této planety je pro naší současnou technologii totiž nepřekonatelnou překážkou.

Nažhavená planeta

KELT-9b je oficiálním názvem nejžhavější planety, kterou lidstvo zatím našlo. Pluje vesmírem asi 650 světelných let od nás a je pevně přimknutá ke své hvězdě. Je to plynný obr, asi třikrát větší, než náš Jupiter a konstantně žhne teplotou 4315°C. Jen pro porovnání, povrchová teplota našeho Slunce je asi 5500°C. To není zas o tolik více. KELT-9b však před sebou na vesmírné poměry nemá dlouhou budoucnost. Během "pouhých" několika milionů let kompletně vyhoří, zmizí a zanechá svou hvězdu osamocenou.

Vodní svět

GJ 1214b je obrovský "vodní svět" velký asi trojnásobně oproti naší planetě. Najdete ho 42 světelných let od sluneční soustavy. A proč zrovna vodní svět? Veškerá voda na planetě Zemi tvoří asi 0,05% její hmotnosti. Na zmiňované planetě je to masivních 10%.

Odhaduje se, že na této exoplanetě existují oceány, které mohou dosahovat až hloubky 1600 kilometrů. To dělá z nejhlubšího místa na naší zemi Mariánského příkopu (11 km) drobný bazének. V současnosti jsme na naší vlastní planetě prozkoumali důkladně asi 5% oceánů a našli mnoho podivných tvorů. Představte si, co všechno může být tady!

Diamantová planeta

Planeta PSR J1719-1438 b je asi tak pětkrát větší, než planeta Země a tvoří ji čistý diamant. Vznikla primárně z uhlíku a díky nesmírnému tlaku se uhlík nyní přeměnil v diamanty. Než si však sbalíte kufry a vydáte se těžit, je třeba upozornit na jeden nemilý detail. Obří diamantová koule proplouvá vesmírem ve vzdálenosti 4000 světelných roků od nás.

Kepler-16b, v podstatě Tatooine

Vracíme se ke Star Wars. Kepler-16b je jednou z velmi vzácných exoplanet, který existují v binárním hvězdném systému. To znamená, že byste tam na obloze našli dvě slunce. Je od nás vzdálená asi 200 světelných let a oběh kolem dvou hvězd jí zabere 627 let. Jakkoliv připomíná slavnou písečnou planetu, vězte, že jedna zásadní věc jí chybí. Bohužel je potvrzené, že by na ní nepřežil žádný život.

Sežehnutý svět

Další Kepler na našem seznamu, tentokrát s přídomkem 10b. Je to zatím nejmenší exoplaneta, kterou jsme objevili a věří se, že je celý povrch pokrytý oceány lávy. Je asi tak 560 světelných let od Země a její teplota se pohybuje kolem 1400°C. Důsledkem toho se kamenitý povrch planety rozpustil. Vzhledem k hustotě planety se odhaduje, že je tvořena z velké části z železa. Díky tomu má láva světlejší a výraznější odstín červené.

Temná planeta

TrES-2b je nejtemnější exoplaneta, kterou se podařilo najít. S nadsázkou je možné říci, že kdyby byla ještě o kousek temnější, už bychom ji nenašli. Odráží pouhé 1% světla. To znamená, že je tmavší, než uhlí nebo černá akrylová barva. Přináší tak zajímavou otázku - kolik planet v naší blízkosti nevidíme jen proto, že jsou takto tmavé?

Temná planeta se nachází 750 světelných roků daleko a její atmosféra obsahuje vypařený sodík, draslík a oxid titanu. Všechny jmenované prvky  světlo neodráží, nýbrž absorbují. I přesto se zatím nepodařilo vysvětlit jaké další faktory se na temnosti planety podílí.

Planeta, kde prší sklo

HD 189733b je jednou z nejpodivnějších planet na seznamu podivných planet. Je nám vzdálená 63 světelných let a konstantně tam prší sklo. Rovně. Přesně tak, na této pekelné planetě dosahují větry až rychlosti 8700 km/h, což způsobuje podivné směry deště. V atmosféře planety je vysoká koncentrace křemíků, což způsobuje, že z ní doslova prší roztavené sklo, které poté před dopadem tuhne. Představte si být uprostřed takové bouře. Kusy skla by vás úplně rozcupovaly!

Planeta, kde sněží kameny

Pokud jste neměli dost pršícího skla, vydejte se na planetu CoRoT-7b. Tady totiž sněží kamení. Strana, která je čelem k hvězdě planety dosahuje teploty 2200°C, ta odvrácená padá teplotou až k -210°C. Láva na jedné straně je tak žhavá, že se vypařuje stejně, jako u nás voda. To způsobuje vznik "kamenných mraků", které pak na druhé straně prostě sněží kamení. 

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir NASA objev

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy