Stockholm/Praha - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru. Objev otevírá nové možnosti při studiu černých děr a neutronových hvězd. Může rovněž přinést více informací o vzniku vesmíru.
Nobelovu cenu za fyziku získali Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne. "Je to něco zcela nového a odlišného, co nám otevírá dosud nespatřené světy... Na ty, kterým se podaří zachytit (gravitační) vlny a interpretovat jejich poselství, čekají bohaté objevy," uvedla Královská švédská akademie věd.
Takzvané gravitační vlny předpověděl v rámci všeobecné teorie relativity již před sto lety Albert Einstein, vědcům se je ale podařilo zachytit teprve nedávno. Využili k tomu obří laserové detektory označované zkratkou LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), které dokázaly zaznamenat mimořádně slabé vibrace vycházející z gravitačních vln. Po jejich zachycení vědci převedli signál gravitační vlny do zvukové podoby a mohli slyšet, jak se dvě černé díry spojují.
Gravitační chvění, které dnes ocenění vědci zachytili v září 2015, pocházelo z kosmické srážky dvou černých děr, tedy objektů s mimořádně velkou hustotou, jež se odehrála ve vzdálenosti zhruba 1,3 miliardy světelných let od Země.
Veškeré vědecké informace o vesmíru pramenily dosud z elektromagnetického vlnění, jakým jsou rádiové vlny, viditelné světlo nebo záření gama. Protože ale toto vlnění je při cestě vesmírem vystaveno rušení, informace z něj získané jsou jen omezené. Gravitační vlny žádnému rušení nepodléhají a mohou přinést o okolním kosmu spoustu nových poznatků.
Barish uvedl, že on a jeho kolegové věděli, že mají velkou šanci za svůj přelomový objev letošní Nobelovu cenu získat. Barish si prý dokonce nařídil budík v očekávání telefonátu ze Švédska, ten ho ale nakonec stejně zaskočil. Nobelovu cenu označil za "vítězství pro Einsteina". Další z vyznamenaných Weiss řekl, že ocenění "vnímá jako uznání práce tisíců lidí". Detektor LIGO je projekt, na němž se podílí více než tisícovka vědců z více než 20 zemí světa.
Šíření gravitačních vln předpověděla Einsteinova teorie relativity, dosud pro to ale neexistoval důkaz. "Jsme zvyklí mluvit o vlnění jako o vlnění něčeho v prostoru, ale tady se vlní prostor sám," popsal Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR co se při šíření gravitačních vln děje. Zjednodušeně lze podle něj tento jev připodobnit k síťce z měkkého materiálu, která se při natažení v jednom směru smršťuje, v druhém směru natahuje a vzdálenost mezi body se mění.
Obdobný efekt vznikající kvůli šíření gravitačních vln jsou schopny zaznamenat tři obří laserové detektory umístěné na Zemi. Dosud byly zaznamenány čtyři vlny. O té poslední informovali vědci před šesti dny. "Je to důsledek toho, že v době před jednou až dvěma miliardami let se srazily dvě černé díry zhruba třicetkrát větší než Slunce," vysvětlil zdroj gravitačních vln Chýla.
"Máme samozřejmě teleskopy, ale to, co vidí, jsou fotony. Svědectví o vesmíru máme tedy primárně z fotonů, částečně z neutrin, ale nyní k tomu přibyly gravitační vlny jako další posel zpráv o vzniku a vývoji vesmíru," dodal.
Související
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
nobelova cena , vesmir , fyzika , Švédsko , USA (Spojené státy americké) , Vesmír: Černá díra , akademie věd
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 54 minutami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 2 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 4 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 5 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 7 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil.
Zdroj: Jan Hrabě