Stovky a tisíce let lidé vědí, že se nad našimi hlavami rozprostírá vesmír. První velký pokrok v jeho zkoumání ale učinil až toskánský astronom Galileo Galilei, který nám díky dalekohledu umožnil jeho existenci zkoumat. Do dnešní doby jde o jeden z nejvýznamnějších a nejzásadnějších momentů vědeckého světa, před necelými dvěma lety ale vědci učinili druhý, stejně významný. Objevili gravitační vlny.
Letošní Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru. Objev totiž otevírá nejen nové možnosti výzkumu kosmu, zejména při studiu černých děr a neutronových hvězd, ale může také přinést více informací o vzniku vesmíru.
K odhalení tajemství gravitačních vln došlo 11. února 2016, kdy američtí vědci uvedli, že 14. září 2015 poprvé zachytili takzvané gravitační vlny, jejichž existenci začátkem 20. století v rámci své všeobecné teorie relativity předpověděl Albert Einstein.
Vědcům se je ale podařilo zachytit teprve nedávno. Využili k tomu obří laserové detektory označované zkratkou LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), které dokázaly zaznamenat mimořádně slabé vibrace vycházející z gravitačních vln. Po jejich zachycení vědci převedli signál gravitační vlny do zvukové podoby a mohli slyšet, jak se dvě černé díry spojují.
Gravitace, nebo-li přitažlivost, se šíří ve vlnách, jako například světlo. Místo radiace se ale šíří chvěním prostoru. Veškeré vědecké informace o vesmíru pramenily dosud z elektromagnetického vlnění, jakým jsou rádiové vlny, viditelné světlo nebo záření gama.
Protože ale toto vlnění je při cestě vesmírem vystaveno rušení, informace z něj získané jsou jen omezené. Gravitační vlny žádnému rušení nepodléhají a mohou přinést o okolním kosmu spoustu nových poznatků. Gravitační vlny jsou výsledkem obřích kolizí ve vzdáleném vesmíru.
Objevené gravitační chvění pocházelo z kosmické srážky dvou černých děr, tedy objektů s mimořádně velkou hustotou, jež se odehrála ve vzdálenosti zhruba 1,3 miliardy světelných let od Země. To vypustilo do okolního vesmíru vlny, které doslova hýbou prostorem, byť v malých, pro člověka nepozorovatelných intervalech. Přesto vědci díky nim mohou poprvé v historii "slyšet" vesmír a otevírají se jim zcela nové možnosti zkoumání jeho tajemství.
Objev gravitačních vln ale nebylo to jediné, k čemu onen den došlo. Výzkumníci kromě gravitačních vln zachytili 14. září i něco opravdu podivného: velmi slabý záblesk gama paprsků, který se odehrál na stejném místě o méně než půl sekundy poté.
Ačkoliv by se mohlo jednat o náhodu, podle vědců z NASA je pravděpodobnost takovéto náhody jen 0,2 %. Tento záblesk pomůže vědcům zjistit, kde přesně ke spojení obou galaxií došlo. Co je ale daleko důležitější, je fakt, že pokud se souvislost skutečně prokáže, znamenalo by to, že je třeba přepracovat teorie o černých dírách.
V okolí obou černých děr by totiž pro vznik světla musel být plyn, ten by se ale podle současného chápaní černých děr zde nacházet neměl – černé díry by ho totiž měly všechen stáhnout do sebe a pohltit daleko dříve, než k jejich sloučení vůbec došlo.
Vědci nyní doufají, že další data jim pomohou pochopit, k čemu opravdu došlo a zda je skutečně možné, že sloučení černých děr generuje pozorovatelné gama záření. Jedním z možných důvodů by totiž mohlo být, že částice plynu dokáží z černé díry uniknout, což by zcela změnilo podstatu našeho chápání tohoto jevu.
Související

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
vesmir , Vesmír: Černá díra , gravitační vlny
Aktuálně se děje
před 11 minutami

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
před 55 minutami

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
před 1 hodinou

Kometa Brno je zpátky na extraligovém trůnu. Postava pomohl k triumfu čistým kontem
před 2 hodinami

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
před 2 hodinami

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
před 3 hodinami

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
před 3 hodinami

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 4 hodinami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 5 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 6 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 6 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 6 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 7 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 8 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 9 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 9 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 12 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 13 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 15 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 16 hodinami
Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Zdroj: Radek Novotný