
Začíná Merkurem, končí Neptunem. Po mnoha peripetiích s trpasličím Plutem má naše sluneční soustava opět jen osm planet. Tento stav ale nemusí být konečný. Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž vydal prohlášení, v němž přiznává existenci bájné planety Devět neboli planety X. Planety, kterou dosud nikdo neviděl.
Planeta Devět je označení pro planetu, která by se mohla stát novou součástí naší soustavy. Měla by se pohybovat někde za Plutem a dosahovat velikosti Neptunu, tedy několikrát překonat planetu Zemi. Předpokládá se také, že její povrch bude vzhledem k velké vzdálenosti od Slunce zmrzlý, Problém je v tom, že planetu Devět nikdy nikdo neviděl.
První informace o záhadné planetě přišly z Kalifornského technologického institutu (Caltech) v Pasadeně. Vědci v roce 2014 předpověděli existenci planety na základě podivných pohybů jiných objektů daleko od Slunce. Uvedli, že pokud tam někde ještě existuje další planeta naší sluneční soustavy, nemusí vyzařovat příliš velké záření.
Předpokládalo se také, že její oběžná dráha je poměrně rozsáhlá a zmatená, což brání tomu, aby byla "devítka" zachycena dalekohledy a teleskopy. Vzhledem k absenci jakýchkoliv přímých důkazů ale byla řada vědců skeptická a existenci planety nevěřila.
Nyní se ale ukázalo, že pokud by planeta Devět neexistovala, vyvstala by celá řada problémů. NASA proto v prohlášení připustila, že její existence je velmi pravděpodobná. "Existuje pět různých pozorovatelných důkazů, které poukazují na existenci planety devět," uvedl Konstantin Batygin, kalifornský astrofyzik z Caltechu.
"Pokud byste toto vysvětlení odstranili a představili si, že planeta Devět neexistuje, pak budete mít více otázek než odpovědí. Najednou vám vznikne pět různých hádanek a vy k nim musíte vymyslet pět různých teorií," dodal.
Jednou z hádanek, kterou by planeta Devět mohla vyřešit, je tajemství Kuiperova pásu. Ten totiž jako jediný v naší soustavě obíhá oběžnou dráhu v opačném směru. "Žádný jiný model neumí vysvětlit zvláštnost těchto oběžných drah s vysokým náklonem," podotkl Batygin.
I přes počáteční skepsi nyní řada vědců neskrývá své nadšení. "Možnost nové planety je pro mě naprosto vzrušující," uvedl v prohlášení Jim Green, ředitel divize planetárních věd NASA. "Není to ale zatím detekce nebo objevení nové planety. Je příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, že takzvaná planeta X existuje. To, co vidíme, je zatím brzká předpověď založená na modelování a omezeném pozorování. Přesto jde o začátek procesu, který by mohl vést ke vzrušujícímu výsledku," dodal.
Podle NASA by planeta Devět mohla být zhruba desetkrát větší než Země a obíhat slunce ve vzdálenosti až 20x než Neptun. To by způsobilo, že jeden rok na planetě X trvá 10 až 20 tisíc pozemských let.
Devítka s sebou nese velká rizika
Zatímco část vědců je honem za novou planetou posedlá, jiní upozorňují na vážná rizika, která by její nalezení přineslo. "Existence vzdálené masivní planety by mohly zásadním způsobem změnit osud sluneční soustavy," tvrdí podle serveru The Telegraph doktor Dimitri Veras z University of Warwick. Opírá se o fakt, že Slunce umírá, a až se tak za sedm miliard let stane, sluneční inflace pohltí Merkur, Venuši a zřejmě i Zemi, načež se promění v bílého trpaslíka.
Dosud se myslelo, že právě Zemí by zkáza naší soustavy skončila a ostatní planety by byly "bezpečně vytlačeny" do vesmíru. Planeta Devět ale může celý scénář změnit. "Zejména Uran a Neptun již nemusí být v bezpečí před smrtelnými křečemi z umírajícího Slunce. Osud Sluneční soustavy bude záviset na hmotnosti a orbitálních vlastnostech Planety devět," dodal Veras.
Na základě simulace zkázy planetárního systému se přesto předpokládá, že alespoň jedna planeta naší sluneční soustavy by sluneční smrt přežila. Ukazuje se ale, že čím dále a čím větší je poslední planeta, tím horší konec naši soustavu čeká.
Vědci ale zároveň jedním dechem vyvrací, že by planeta Devět byla záhadnou planetou Nibiru. Ta je pouze předmětem konspiračních teorií a nehrozí, že by se údajná planeta, na níž podle některých žijí mimozemšťané, řítila k Zemi a srazila se s ní.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr
NASA , vesmír, planeta Devět , vesmir
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 30 minutami

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
před 48 minutami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá
před 1 hodinou

Trvalo to téměř 11 let. Rusko je podle úřadu OSN zodpovědné za sestřelení letu MH17
před 1 hodinou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa
před 2 hodinami

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
před 3 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
včera
Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku.
Zdroj: Libor Novák