Cestování na Mars je nemožné? Astronautům to poškodí mozek, tvrdí studie

Lidé vesmír nejspíš nikdy nekolonizují. Při plánování cesty z modré planety na Mars se musí brát v potaz nejen technická náročnost, finance, ale poslední dobou hlavně přežití. Pokud už technologii na cestu budeme mít, mnohem složitější problém nastává při zjištění, jak to člověk vlastně fyzicky přežije. Kromě kosmického záření nás ohrožuje ve vesmíru ještě jedna věc - mozek se bez vlivu gravitace začne deformovat.

Nedávná studie varuje před tím, že jakmile opustíme gravitační pole země, téměř okamžitě se náš mozek začne měnit. První příznaky se přitom budou týkat našeho zorného vidění, což téměř okamžitě začne poškozovat náš zrak. Podobné potíže přitom už zažívají astronauti na vesmírné stanici ISS, cesta na Mars by přitom byla v mnohem neobvyklejších podmínkách a za delšího letu.

Doposud vědci nevědí, jak deformovaný mozek má vypadat, NASA se však rozhodla, že dokud nebude výzkum dokončen, nemůže být o cestě na Mars ani řeč. "Člověk, který je vystaven extrémním podmínkám ve vesmíru, jako je nulová gravitace, projde takovými tělesnými změnami, o kterých doteď nemáme příliš jasnou představu," varuje neuroradioložka Donna Roberts.

Vědkyně provedla sérii experimentů s lidmi na zemi, při kterých byli účastníci výzkumu vystaveni umělé mikrogravitaci. V podstatě viseli 90 dní vzhůru nohami, přičemž došlo k mírné deformaci mozku hlavně v oblasti jeho tvaru. Každý si dokážeme představit, že během experimentů se lidem natlačil mozek více do horní poloviny lebky, stejné příznaky však měli i astronauti, kteří strávili nějaký čas na vesmírné stanici ISS.

Kromě toho došlo také k poklesu tekutiny, která obklopuje mozek a do jisté míry jej chrání před nárazy. Současná zjištění předpokládají, že by tyto změny měly vést k vážným zdravotním potížím, zvláště pokud se počítá s tím, že člověk při cestě na Mars by měl být mikrogravitaci vystaven minimálně po celé tři roky.

"Víme, že k určitým změnám rozhodně dojde, ale nevíme zatím rozsah a jejich podobu," uvedla Donna Roberts. Podle vědkyně budou změny hlavní fyzického rázu, kromě mozku by to mohlo postihnout i lidskou tělesnou stavbu celkově. Nejzávažnější otázkou však zůstává, jaký vliv bude mít dlouhodobá mikrogravitace na lidský mozek a jakým způsobem ovlivní jeho fungování.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Mars NASA ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy