Modré oči, zrzavé vlasy. A jakou genetickou mutaci máte vy?

Lidi jsou velmi rozdílní. A čím rozdílnější jsme, tím víc pak vzniká mutací. Na světě existuje několik genetických obměn, některé jsou dokonce tak běžné, že je můžete mít i vy, jen si to neuvědomujete. Bohužel, o záhadném genu X, který by vás zařadil mezi X-Meny, se tady ještě nebavíme.

Ve středoevropských končinách jste už jistě narazili na člověka s modrýma očima. Tato nádherná a přitažlivá barva vznikla vlastně mutací, která postihuje kolem osmi procent veškeré populace. Z evolučního hlediska je modrá barva očí celkem novinkou, v Evropě se zřejmě začaly objevovat až před pěti tisíci lety. Původní barva očí naších předků byla hnědá.

Vědci nyní už ví, co způsobuje modré očí, ale mnohem zajímavější jsou teorie ohledně toho, proč k mutaci vlastně došlo. Někteří se domnívají, že za světlejší barvu očí může nejspíš zemědělství. Změna jídelníčku člověka s nástupem zemědělství, tedy hlavně chovem zvířat pro maso a mléko a pěstováním obilnin či luštěnin, vedla také například k odstranění intolerance na laktózu u dospělých.

To je v podstatě další velmi rozšířená mutace, která je silnější mezi evropským obyvatelstvem, než jinde po světě. Zatímco mnoho Evropanů či Američanů pije mléko běžně a bez problémů, Afričané či Asiaté nad touto skutečností kroutí jen nevěřícně hlavou. Podobně je to i ve světě zvířat, kde naprostá většina savčích mláďat přestane přijímat mléko, jakmile dosáhnou dospělosti.

Podle vědců se zemědělství začalo rozvíjet asi před 10 tisíci lety. Tehdy se taky chovala zvířata většinou pro maso, ale vylévat produkované mléko bylo plýtvání, proto ho raději začali lidé pít. To pak vedlo k tomu, že i dospělý člověk si postupně vyvinul schopnost strávit laktózu. Kromě evropských národů najdeme podobné vlastnosti i u indických kmenů, které se odjakživa tradičně zabývaly farmařením.

Další mutace, která se objevuje hlavně v Evropě, jsou zrzavé vlasy. Zatímco v Čechách známe každý alespoň jednu osobu, která se touto zářivou barvu připomínající políbení ohněm může chlubit, pořád se jedná o relativně vzácnou mutaci, kterou po celém světě má kolem 4 až 5 procent lidí.

Nejvíce zrzců najdeme v severní Evropě a vědci se domnívají, že k tomu došlo v reakci na krátké dny se slunečním světlem a příliš dlouhou nocí. Velkou populaci lidí se zrzavými vlasy najdeme i ve Skotsku a Walesu, podle odborníků byly tyto části země dlouho v izolaci a lidi tak neměli dostupnou jinou genovou variací.

Abychom nezůstávali jenom v Evropě, existuje taky několik běžných mutací, které najdeme v Asii. Pokud máte i vy asijského přítele, přítelkyni nebo kamarády, pak jste se jistě všimli, že někteří při pití alkoholu zrudnou. Touto anomálií trpí až 36 procent lidí ze severovýchodní Asie a nyní to známka opilosti, jak si mnozí myslí.

Zarudnutí způsobuje ve skutečnosti autoimunní reakce, která ve skutečnosti reaguje na rozklad alkoholu v játrech. Podle vědců ještě před "nedávnem" lidské tělo absorbovat alkohol vůbec nedokázalo kvůli obsaženým toxinům.

A co vaše zuby moudrosti? Rostoucí osmičky dokáží potrápit nejednoho člověka, který se domnívá, že bolesti zubů má už dávno za sebou. Kolem 40 procent Asiatů, 10 až 25 procent Američanů a Evropanů a 11 procent Afričanů mají tu výhodu, že minimálně jeden zub moudrosti jim chybí, tudíž je nikdy v budoucnu nepotrápí. Překvapivé zjištění se týká i Inuitů, téměř polovině z nich osmičky taky nechybí.

Přitom lidé by měli mít podobně jako ostatní  savci mnohem více setů stoliček. Od doby, co člověk zkrotil oheň a začal ho využívat pro své potřeby, se také změnila jeho skladba potravy a uvařené jídlo bylo mnohem měkčí, tudíž už nevyžadovalo takovou sílu na rozkousání a zuby moudrosti postupně zakrněly.

Související

DNA

Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Více souvisejících

genetika Lidé DNA oči

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy