Rtuť v rybách, umělé sladidlo či kofein. Víte, jaké látky tělu skutečně škodí?

Vejce, umělá sladidla, kofein. To vše údajně našemu tělu škodí. Je to ale pravda? O řadě potravin totiž kolují mýty, které ale vědecké studie vyvracejí.

Možná jste už slyšeli, že energetické nápoje škodí zdraví. Už jen proto, kolik chemie a kofeinu obsahují. Popravdě řečeno ale třeba takový Red Bull (přinejmenším ten bez cukru) není pro lidské tělo tak hrozný. Kromě toho, že má pouze 10 kalorií a žádný cukr, má jen 80 miligramů kofeinu, což je asi třetina množství kofeinu ve velké kávě ze Starbucks. Pokud jde o jeho další složky - a to vitamíny skupiny B a taurin - podle vědeckých studií jsou také bezpečné.

Nejde ale jen o Red Bull, existuje celá řada potravin, o kterých kolují mezi lidmi mýty a pověry. Server Science Alert si posvítil alespoň na některá z nich.

Tučné potraviny

Mýtus: Po tučných potravinách jako avokádo a olivový olej ztloustnete.

Ačkoliv to intuitivně dává smysl, tento mýtus vyvrací celá řada vědeckých výzkumů, včetně rozsáhlé studie, do které se zapojilo více než 135 000 lidí v 18 zemích a která byla vydaná 29. srpna v časopise The Lancet.

Během studie zemřelo téměř 6 000 lidí; téměř 5 000 pacientů utrpělo srdeční infarkt nebo zkolabovalo kvůli srdeční chorobě. Překvapivě však lidé s největším rizikem obou těchto stavů nebyli titíž lidé, kteří jedli stravu s vysokým obsahem tuku. Zdravotní problémy měly naopak osoby, které měly dietu s vysokým obsahem sacharidů.

Jinými slovy, strava s vysokým obsahem tuku sama o sobě zřejmě není spojena se smrtí nebo srdečními chorobami - na druhou stranu diety s vysokým obsahem sacharidů ano. „S ohledem na tyto poznatky by měly být globální dietní pokyny přehodnoceny," napsali vědci ve své studii.

Lepek

Mýtus: Vzhledem k tomu, že stále více lidí ze svého jídelníčku odstraňuje glutenu, možná se ptáte, zda má tato dieta nějaké výhody.

Ve skutečnosti asi pouze asi jedno procento lidí po celém světě trpí celiakií, vzácnou genetickou poruchu, která způsobuje, že lidé trpí intolerancí na gluten, uvádí Nadace celiakie. Pro většinu z nás je tato přísada neškodná.

Vejce

Mýtus: Obrovské množství cholesterolu z vajec se ukládá v žilách.

I když vajíčka mají vysoký obsah cholesterolu (jedno balení vejce zhruba 185 mg ), jejich konzumace pro vás pravděpodobně nebude znamenat vyšší hladinu cholesterolu v krvi.

Kofein

Mýtus: Kofein zpomaluje růst a ohrožuje zdraví.

Podle Mayo Clinic průměrný dospělý může bezpečně konzumovat až 400 mg kofeinu denně. Většina standardních šálků kávy obsahuje mezi 90 a 120 mg. Takže pokud vypijete nanejvýše čtyři šálky kávy denně, měli byste být relativně v pořádku.

Perlivá voda

Mýtus:  Mnoho lidí se obává, že bubliny způsobují ledvinové kameny, odebírají vápník z kostí a dokonce ničí zubní sklovinu.

Bublinová voda je stejně dobrá jako čistá voda, tvrdí Jennifer McDanielová, dietetička a certifikovaná odbornice v oblasti sportovní dietetiky. „Perlivá nebo šumivá voda se vyrábí rozpuštěním oxidu uhličitého ve vodě a vytvářením kyseliny uhličité," vysvětluje server. „Tento proces jen přidává bubliny - nepřidává cukr, kalorie nebo kofein,“ uvádí s tím, že do některých je ale přidáván sodík, vitamíny nebo sladidla – a to je třeba ověřovat na etiketě.

Sýr

Mýtus: Někteří tvrdí, že je sýr škodlivý, protože je jako droga

Žádná z dosud provedených studií nic takového neprokázala. Několik výzkumníků z univerzity v Michiganu požádalo lidi, aby vybrali, bez kterých potravin na seznamu se nedokáží obejít nebo je jíst jen občas. Sýr se umístil někde uprostřed. Na druhou stranu je ale pravda, že pizza, jejíž základ tvoří sýr, se umístila vysoko – a právě sýr by mohl být viníkem.

Umělá sladidla

Mýtus: Umělá sladidla způsobují rakovinu.

Úřad pro potraviny a léčiva zhodnotil stovky studií zabývající se různými druhy umělých sladidel. Z výsledků vyplývá, že sladidla jsou ve standardních dávkách považovány za bezpečnou látku. Některé předběžné výzkumy ale naznačují, že umělá sladidla mohou změnit střevní bakterie a nemusí uspokojit vaši chuť na sladkosti, a proto nemusí být účinné při snaze o snížení příjmu cukru.

Geneticky modifikované potraviny

Mýtus: Geneticky modifikované organismy způsobují rakovinu a zhoršují životní prostředí.

Geneticky modifikované plodiny, které se objevují už od počátku 80. let, byly v minulosti podrobně studovány. Nedávná zpráva americké Národní akademie věd, inženýrství a medicíny zjistila, že nepředstavují větší riziko pro životní prostředí než běžné plodiny. Rovněž nebyly objeveny žádné důkazy o tom, že „jsou méně bezpečné než konvenční potraviny".

Sůl

Mýtus: Sůl způsobuje problémy se srdcem a přírůstek hmotnosti.

Zda má konzumace slaných potravin negativní nebo pozitivní vliv na naše zdraví, je poněkud nejasné. Metaanalýza sedmi studií zahrnujících více než 6 000 lidí, která byla publikována v časopise American Journal of Hypertension v roce 2011 neobjevila žádný výrazný důkaz, že omezení přijmu soli snižuje riziko srdečního záchvatu, mrtvice nebo smrti. A to dokonce ani u těch, kteří měli vysoký krevní tlak.

Všechny sacharidy

Mýtus: Sacharidy - včetně rýže, chleba, obilovin a brambor - přispívají k přírůstku hmotnosti.

Přestože je dobrý nápad omezit příjem potravin plných sacharidů, jako je bílý chléb, bílá rýže a bílé těstoviny, ne všechny sacharidy jsou pro vás špatné. Některé jsou zdravé a představují skvělý zdroj energie. Vezměte například brambory. „Bílé brambory jsou pro vás skutečně velmi dobré," řekl Christian Henderson, registrovaný dietetik. Brambory obsahují například draslík a vitamín C a také vlákninu. Je ale třeba je vařit ve slupce.

Ryby

Mýtus: Ryby obsahují vysoké množství rtuti.

I když se rtuť může nahromadit ve větších, starších dravých rybách jako marlín a žralok, není to problém menší ryb. Agentura FDA vydala seznam pokynů týkajících se rtuti v mořských plodech - losos, pstruh, ústřice, sleď, sardinky a makrely pocházející z Atlantiku a Tichomoří jsou podle FDA považovány za „dobrou" nebo dokonce „nejlepší" volbu.

Související

Více souvisejících

Ryby geneticky modifikované organizmy Cukr - inzulín sůl Voda káva Vejce potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy