Ekologická katastrofa na obzoru? Globální oteplování zvyšuje radioaktivitu v Severním ledovém oceánu

Koncentrace radioaktivního izotopu radie-228 v arktické oblasti mezi roky 2007 a 2015 razantně vzrostly. Samotné záření je sice příliš slabé, ale mohlo by vést ke znepokojivým důsledkům. Dobrou zprávou je fakt, že budoucí měření radia by mohlo napovědět, jakým tempem globální oteplování postupuje a které aspekty změny změny klimatu jsou znepokojivé. Zprávu přinesl vědecký server IFL Science.

Různá média přinášejí mnoho zpráv, které jsou často zveličené, o tom, jak reaktory jaderné elektrárny Fukušima přilévají do Tichého oceánu radioaktivní vodu. To, co se však děje v polárních oblastech, může být mnohem důležitější pro životní prostředí.

Jak řekl pro magazín Science Advances Lauren Kipp z oceánografické výzkumné instituce, změna klimatu velmi silně ovlivňuje oblast Arktidy, a to především "táním permafrostu na pevnině a na kontinentálním šelfu, zvýšeným průtokem řek a zmenšením zaledněné oblasti".

Právě poslední jmenovaný jev byl často důkladně zkoumán, protože první dva bylo velmi obtížné analyzovat. To by se nyní mělo změnit.

Usazeniny na kontinentálních šelfech, které tvoří polovinu území Severního ledového oceánu, obsahují izotopy thoria, které se radioaktivně rozpadají na radium. "Na rozdíl od thoria je radium poměrně snadno rozpustné ve vodě," konstatuje studie.

Právě díky tomu se podařilo zjistit, jak rychle permafrost, neboli "věčně zmrzlá půda" taje a jaké další látky vypouští do oceánu. Zároveň se také dá změřit, jak rychle tato ledová vrstva taje.

Systematické záznamy o koncentracích radia v Arktidě sice neexistují, alespoň ne do roku 2015, ale měření provedená v letech 1994, 2002 a 2007 ukázala Kippovi neradostný závěr. Od roku 2007 do roku 2015 koncentrace radia 228 prudce vzrostla. Studie dochází k závěru, že izotop musí pocházet z usazenin na kontinentálním okraji.

Permafrost, jenž dříve zabraňoval úniku usazeného radia do oceánu, však obsahuje něco mnohem nebezpečnějšího, než je stále relativně drobné množství radioaktivního prvku. Tou věcí je metan. Pokud by se měl uvolnit i ten, znamenalo by to dramatické zrychlení globálního oteplování.

Jak slavně napsal klimatolog profesor Jason Box na Twitteru, "pokud se byť malá část uhlíku usazeného na dně Severního ledového oceánu dostane do atmosféry, jsme v p*deli".

Avšak odhady o tom, kolik metanu se v současnosti uvolňuje, natož kolik ho máme očekávat v budoucnu, se velmi liší.

Přestože ještě nemáme dostatek informací pro výpočet rychlosti uvolňování metanu nebo organického uhlíku z taveniny permafrostu založeného na měřeních radia, práce Kippa a jeho kolegů poskytuje základ pro budoucí výzkum.

Poznatky, se kterými jsme obeznámeni, jsou dostačující, aby vědci měli jistotu, že kromě radia se dostává z arktického permafrostu ještě něco jiného. Pokud ledová plocha jednou roztaje, mohlo by to znamenat, společně se silnějším slunečním zářením, značnou proměnu ekosystému Arktidy.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda globální oteplování Ledovec arktida

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy