Sovětští agenti měli dost bizarní plány. Které slavné osobnosti byly v ohrožení?

Jednou z mála disciplín, ve které východní blok předčil západní, byla určitě i výkonost tajných služeb. O mnoha akcích KGB se dodnes mluví jen polohlasem a o dalších se pravděpodobně nedozvíme nikdy. KGB má na svědomí celou řadů akcí, které se zdají neuvěřitelné, jako z románů či filmů o agentovi 007. Přes veškerou brutalitu však KGB zažila i několik takřka komických neśpěchů, posuďte sami.

Nikoliv nadarmo se dodnes po Moskvě v tichosti traduje, že z budovy bývalé centrály byla nejrychlejší cesta na Sibiř z celého Ruska. Údernost KGB podcenili v 80. letech teroristi z Libanonu, kteří unesli sovětské diplomaty. Záhy jednomu z únosců přišly poštou části těla příbuzného poštou. Agenti KGB dávali jasně najevo, že ve světě špiónů hrajou prim. Podle nově odtajněných dokumentů CIA se domníváme, že KGB mělo dokonce mít speciální oddělení určené na anihilace osob považovaných za nepřátele SSSR. Součástí byly i speciální laboratoře určené k vývoji nových, unikátních zbraní a rovněž k produkci jedů. Jedy byly k atentátům používány agenty KGB s obzvláštní oblibou, protože na první pohled situace vypadala jako přirozená smrt.

Komunistický revolucionář zavražděný bývalými soudruhy

Jednou z prvních obětí agentů KGB byl Lev Trockij, bývalý lidový komisař pro zahraniční věci a jedna z nejdůležitějších postav Velké říjnové revoluce. Je typickým příkladem revolucionáře, kterému se stal jeho vlastní revoluční počin osudným. Po Leninově smrti ovládl klíčový úřad sovětské říše, post generálního tajemníka komunistické strany Stalin, který se začal velice pohotově zbavovat konkurence. Trockij sice před jedním z největších zločinců lidské historie utekl do exilu v Mexico city, ale Stalinovi vyslanci ho vyčenichali i zde a Trocký byl zlikvidován úderem cepínu.

Dva komunističtí diktátoři a jejich strkanice

O platnosti přísloví, že na jednom smetišti nemůžou být dva kohouti, byl Stalin skálopevně přesvědčený. Ve východní Evropě bylo podle Stalina místo jen pro jednoho diktátora. Kritéria bezpodminečné servilnosti k sovětskému diktátorovi nenaplňoval muž stejné profese v Jugoslávii. Jihoslovanský diktátor Tito, byl z těchto důvodů Stalinovi trnem v oku. Agenti na Tita spáchali na dvacet neúspěšných pokusů o atentát, včetně útoku speciálním sprejem šířícím dýmějový mor. Tito se však nenechal vyvést z míry a napsal kolegovi Stalinovi dopis. Vysvětloval mu v něm, že si již nepřeje další návštěvy agentů KGB, jelikož jinak pošle za Stalinem agenta svého a ujistil ho, že posílat druhého už rozhodně nebude muset. Další útok na Tita se pak již neodehrál.

John Wayne a léčka komunisty

Do hledáčku stalinistické KGB se dostal i americký herec John Wayne. O plánované akci věděl jednak od ruských filmařů, ale především od FBI a díky tomu nalíčili na agenty KGB léčku. Připravili na nic netušící vrahy zinscenovanou exekuci, za účelem získat od agentů KGB informace. Akce se podařila, útočníci nakonec začali pracovat pro FBI a slavný herec vyvázl bez újmy na zdraví.

V hledáčku byl i papež

Na závěr si můžeme připomenout ještě jeden v konečném důsledku neúspěšný pokus o atentát. Cílem byl tentokrát jeden z nejslavnějších Poláků 20. století Karel Wojtyla - nebo-li papež Jan Pavel II. Občan ze země patřící do východního bloku, který byl zvolen za papeže, byl skutečnou hrozbou pro SSSR. Tradičně silně věřící katolíci v Polsku totiž za svým papežem stáli a Jan Pavel II. svým humanistickým přístupem podrýval autoritu totalitní komunistické moci. Papež byl postřelen roku 1981, atentát přežil a záhy byl dopaden i pachatel Turek Mehmet Ali Agca. Později se však z dokumentů agenta KGB zběhlého na západ Vasila Mitrokhina zjistilo, že za atentátem stále právě sovětská tajná služba.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putinovo Rusko pokračuje v imperialistické tradici. Příčin jeho přežití je hned několik

Současné Rusko pokračuje v tradici imperiálního rozšiřování vlivu, kterou nastolily carské a později sovětské režimy. Zatímco se světová impéria postupně rozpadla pod tlakem demokratizace a dekolonizace, Rusko si své mocenské ambice udrželo. Jak je možné, že ruské impérium přežilo turbulence, které zničily kdysi mocné obry, jako byla Velká Británie, Francie nebo Španělsko?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

Sovětský svaz kgb studená válka Papež Jan Pavel II.

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy