Válka královen v Čechách: Dvě mocné ženy, které se nemohly vystát

Na počátku 14. století došlo v Českém království k jakési občanské válce. Konflikt začaly dvě mocné ženy – Eliška Přemyslovna a její nevlastní matka Eliška Rejčka. Tzv. „válka královen“ nakonec vedla ke korunovaci Jana Lucemburského na českého krále i posílení vlivu šlechty.

Jak ale celý spor mezi dvěma ženami a následně dvěma skupinami české šlechty vznikl? Mezi Eliškou Přemyslovnou a Eliškou Rejčkou se patrně rozhořelo jisté nepřátelství již roku 1300, kdy si český král Václav II. Piastovnu přivedl coby nevěstu. Elišce Rejčce bylo tehdy dvanáct, Eliška Přemyslovna byla jenom o tři roky mladší. Je dost pravděpodobné, že Přemyslovna na svou macechu tak trochu žárlila. Královská svatba se konala dne 26. května 1303, kdy také proběhla korunovace Rejčky na českou královnu. Tak se „vetřela“ Elišce Přemyslovně do rodiny. V nelibosti Přemyslovny mohla být Rejčka také z toho důvodu, že byla cizinka – pocházela z polského rodu Piastovců.

Král Václav II. dne 21. června 1305 zemřel, a tehdy sedmnáctiletá královna Rejčka se stala vdovou. Osamocená žena se musela vyrovnávat s nepřátelskými projevy v přemyslovské rodině. Není divu, že se královna v nepřátelském prostředí, kde jí scházela opora a zázemí, stáhla do ústraní.

Ovšem o rok později se spory mezi oběma Eliškami objevily nanovo. V roce 1306 byl v Olomouci zavražděn český král Václav III. Na konci srpna téhož roku byl na český trůn navržen Jindřich Korutanský. Z toho měla radost Eliška Přemyslovna. Jindřich však nevládl dlouho. Zakrátko byl s pomocí Habsburků smluven sňatek královny vdovy Elišky Rejčky s Rudolfem Habsburským. Ten byl pak dne 16. října 1306 korunován na českého krále. Podle zpráv dobových kronikářů byli novomanželé šťastní a spokojení. Rudolfovi bylo pětadvacet, Elišce Rejčce osmnáct a byla prý velmi krásná. A není tedy divu, že se do ní Rudolf velmi zamiloval. Z pramenů dané doby se proto také můžeme dozvědět, že královu předčasnou smrt roku 1307 měla na svědomí nadmíra vášně. Díky kronikářům také víme, že Rejčka na mladší Přemyslovnu tehdy začala žárlit – dost možná se bála, aby jí Rudolfa nesvedla.

Jak již bylo zmíněno, král Rudolf Habsburský v roce 1307 zemřel, pravděpodobně na úplavici. A Jindřich Korutanský se tak mohl znovu ucházet o český trůn. Eliška Přemyslovna ho v tom velmi podporovala. Byl totiž její švagr – manžel její sestry Anny. Tak se zformoval jakýsi prokorutanský tábor, proti kterému se začal utvářet tábor habsburský. Do něho se zapojila Eliška Rejčka. A obě Elišky se tak „oficiálně“ postavily proti sobě. Začal boj o českou korunu. Protože byl roku 1308 zavražděn římský král Albrecht, Habsburkové v Čechách ztratili na síle. Dne 14. srpna 1308 došlo k uzavření tzv. znojemské smlouvy, která Elišce Rejčce zaručovala, že jí nehrozí žádné postihy za její předchozí jednání. Také všem stoupencům Habsburků byla zaručena amnestie. Rejčka nebyla potrestána především kvůli jejímu značnému majetku, který zdědila po svém prvním manželovi.

Vláda Jindřicha Korutanského nebyla v Českém království úspěšná, a proto se proti němu zformovala skupina šlechticů. Ta vyjednala sňatek Elišky Přemyslovny s Janem Lucemburským, který se měl stát novým českým panovníkem. Dne 31. srpna 1310 se Jan s Eliškou zasnoubil, další den se konala svatba. Jan Lucemburský pak se svým vojskem obsadil Čechy. Na konci roku 1310 mu přísahali věrnost představitelé českých stavů, Jan zase české šlechtě v tzv. inauguračních diplomech zajistil jistá práva. Dne 7. února 1311 se Lucemburk stal českým králem. Později však nenaplňoval představy české šlechty a také jeho manželka a královna Eliška měla o jeho vládě jinou představu. Jejím cílem bylo především jakési obnovení vlády v přemyslovské tradici, což však již nebylo prakticky možné.

Proti sobě se proto postavily dvě skupiny české šlechty. A znovu proti sobě stály i Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka. Na jedné straně byla šlechta v čele s Jindřichem z Lipé a Eliškou Rejčkou, stranu druhou zastupoval Vilém Zajíc z Valdeka a královna Eliška Přemyslovna. V roce 1315 se tyto mocenské bloky střetly. Projevilo se opět nepřátelství mezi Eliškami. V říjnu 1315 byl na popud královny Elišky Přemyslovny zatčen Jindřich z Lipé, který byl mimochodem druhem její nenáviděné nevlastní matky. Jindřich byl však na hradě Týřov vězněn pouhých šest měsíců, poté se vrátil na scénu v plné síle. V té době se o něm začalo mluvit jako o nekorunovaném českém králi, protože měl v zemi velkou moc.

Královna Eliška Přemyslovna zatím vlastně bojovala proti králi i svému muži Janu Lucemburskému. Vyhrocenou situaci v Českém království vyřešil v roce 1318 římský král Ludvík Bavor. Ten svolal sněm do Domažlic, jehož výsledkem byly tzv. Domažlické úmluvy, které značně oslabily královskou moc na úkor šlechty.

V roce 1319 válka také vyústila v konec královského manželství. Na začátku roku došlo k tzv. „loketské události“, kdy král Jan své ženě odvezl z hradu Loket tři jejich děti. Královna se sice s Vilémem Zajícem z Valdeka proti králi postavila, ovšem neúspěšně. O tři roky později Jan navíc nechal mučit bratra Elišky, kancléře Jana Volka. Eliška Přemyslovna téhož roku utekla do Bavor a stáhla se z politické scény.

Jednoznačně lze tedy za vítězku označit Elišku Rejčku, která si udržela svůj podíl na veřejném politickém dění. Spolu s Jindřichem z Lipé tvořila velice silný pár. Svého partnera podle zpráv kronikářů velmi milovala, po jeho smrti byla nešťastná. Chtěla být pohřbena po boku Jindřicha v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně, což se také stalo.

Související

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

Více souvisejících

historie korunovační klenoty Přemyslovci

Aktuálně se děje

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy