Války postavené na hlavu? Generálové si spletli země, domů se vracel nesmyslný počet vojáků

Válka je většinou tragickou událostí, do které odchází muži od rodin a mnozí se nevrátí. Ne však v případě Lichtenštejnska. To do svého posledního vojenského konfliktu poslalo hrozivou jednotku čítající 80 vojáků. Domů jich přišlo 81.

Lichtenštejnsko důsledně dodržuje politiku neutrality a je jednou z mála zemí světa, které si neudržují žádnou stálou armádu. Ne vždy tomu tak bylo. V 19. století tam jednotka přiměřená velikosti maličké země existovala a postarala se o jednu z nejzábavnějších historek z oboru vojenství. A není to jediná kuriozita, kterou zemička přitáhla. Tak například v roce 2007 do ní omylem podniklo invazi Švýcarsko.

Ve středověku a v průběhu renesance se na území dnešního Lichtenštejnska bojovalo velmi často. Hrad v srdci malého státu dvakrát zničily nájezdy Turků - nejprve v roce 1529 a pak ještě jednou v roce 1683. Národ z Lichtenštejnska si vydobyl samostatnost v roce 1806 a od té doby si spokojeně žije na území mezi Švýcarskem a Rakouskem.

V napoleonských válkách si země zažila okupaci postupně od Francie, Ruska, opět Francie a nakonec Německa. Až od roku 1813 je Lichtenštejnsko definitivně svobodné. Svého posledního vojenského konfliktu se zúčastnilo v roce 1868 a byl to právě ten, který nesmazatelně vstoupil do dějin.

V tomto roce se odehrávala tzv. prusko-rakouská válka. Lichtenštejnsko nechtělo za válčícími mocnostmi zůstat pozadu a do konfliktu vyslalo 80 vojáků. Válku všichni přežili a v nějaké fázi konfliktu narazili na italského vojáka. Ten se s nimi velmi spřátelil a rozhodl se, že se raději vrátí s nimi, než do rodné Itálie.

Brzy po skončení války byla lichtenštejnská armáda definitivně rozpuštěna. Prohra německé koalice uvolnila zemi z povinnosti udržovat armádu a parlament toho bleskově využil. Vládce sice protestoval, že to zanechá naprosto nechráněné území, ale nakonec mu to nebylo nic platné.

V roce 2007 se pak Lichtenštejnsko zapletlo do další vojenské kuriozity a stalo se cílem Švýcarské invaze. Až na to, že to byl naprostý omyl. Trénující jednotka 170 švýcarských vojáků se ztratila a do země náhodou zabloudila.

Invaze skončila, když si velitel chybu uvědomil a otočil malou armádu zpět domů. Švýcaři později Lichtenštejnsko o incidentu informovali a velmi oficiálně se omlouvali. Obyvatelé malé země si z toho nic nedělali. Prý vojáky ani nikdo neviděl. Mluvčí vlády celou událost uzavřel vtípkem, že dokud k nim Švýcarsko nevtrhne s bojovými vrtulníky, tak to vůbec nevadí.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie válka Armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy