Myšlenka sjednocování slovanských národů byla v 19. století velmi populární a v Čechách se pojila s nekritickým obdivem k Rusku. Stejně jako dnes, kdo největší stát světa navštívil, tak z obdivu rychle vystřízlivěl.
Panslavismus provází Čechy od dob národního obrození. Přestože byla vláda Josefa II. skutečně oblíbená, jeho pokusy o germanizaci, v nichž navázal na svou matku Marii Terezii, odstartovaly české nacionálně obrozenecké hnutí. Ačkoli vymyšlená kněžna Libuše věštila slávu českého národa až do nebe sahající, tak vznik moderního českého národa stál na něčem trochu jiném. Šlo především o kulturní opozici proti čemukoliv německému s důrazem na slovanství Čechů. Přestože je dodnes patrné, že český Pepík je daleko podobnější německému Helmutovi než ruskému Ivanovi, prostě geny jsou geny.
Přesvědčení obrozenci však postavili proti germanizačnímu úsilí pragmatických panovníků ve Vídni vzmáhající se slovanskou mytologii, kulturu a tehdy umírající jazyk. Slovanské krve sice v české kotlině nikdy moc nebylo, ale to nevadilo vzít zavděk myšlenkou slovanské vzájemnosti (panslavismu), který vznikl v hlavě chorvatského misionáře Juraje Križaniće. Panslavisté spolupracovali zejména na kulturní frontě. Slovanská historická kultura totiž byla žhavou novinkou, ovšem její obsah si byli slovanští obrozenci nuceni mnohdy vymyslet. O starých slovanských kmenech a národech totiž neexistují takřka, žádné písemné záznamy oproti gramotnější západním národům, které navázaly na dědictví římské říše.
S Němci nebo s Rusy?
Nejen kulturními výtvory živ je národ, a tak se postupně začaly objevovat i politické nápady spjaté s panslavismem. Objevovaly se různé nápady jak pospojovat malé slovanské národy, které neměly autonomii, což nabralo na síle po osvobození Balkánu od osmanské nadvlády a následném vzniku samostatného Srbska a Bulharska. Tyto politické ambice se spojovaly s typickým slovanským rusofilstvím, což vedlo k úvahám o ruském carovi, představiteli největšího slovanského národa v čele tohoto svazu. Samozřejmě se takovéto rusofilství nevyhlo ani Čechům, i když s nimi počítali spíše Němci do své pangermánské koncepce. Odpověď Františka Palackého na pangermánský sněm ve Frankfurtu, kde se oháněl slovanstvím vyvolala nepochopení, o čem to nejvýraznější český politik 19. století mluví.
Borovského údiv v Rusku
S Rusem to však opravdu nebylo jednoduché. Samotné ruské carství nemělo přílišný zájem spojovat menší slovanské národy, jelikož se carové a ostatní ruské elity vzhlížely mnohem více ve vzorech ze západní Evropy, především z Francie. Až prohraná Krymská válka upozadila dominanci tzv. Zapadniků. Největší trhliny rusofilství v Čechách však způsobovaly zejména návštěvy Ruska samotného. Jelikož české země byly nejvyspělejší částí rodícího se Rakousko - Uherska, chudoba a především útlak, který v Rusku panoval vytřel každému zrak. Karel Havlíček Borovský se po déle než rok trvající anabází v Rusku ze svého rusofilství nadobro vyléčil, přestože si velmi rozuměl s ruskými intelektuály, s nimiž se stýkal. Nuzné sociální poměry a výrazné kulturní odlišnosti jakékoliv spojenectví s Ruskem v jeho očích navždy vyloučily. Vedly ho k propagaci tzv. austroslavismu, který razil spolupráci a následnou autonomii slovanský národů uvnitř habsburského soustátí.
Masaryk proti slovanské vzájemnosti?
Obdobně jako Karel Havlíček Borovský vystřízlivěl i Tomáš Garrigue Masaryk. Carské Rusko považoval za zastaralou teokratickou středověkou říší a o bolševicích si nedělal iluze od počátků jejich revoluce. Po-té co se Masarykovi podařilo prosadit založení samostatného Československa, umlčel i veškeré rusofilské a panslavistické touhy. Reprezentoval je tehdy ještě Karel Kramář, který také proti Masarykovi kandidoval jako jediný na post prezidenta. Panslovanskou myšlenku, tak realizoval až Sovětský svaz zřízením poslušných satelitních států, ovšem to už se dělo především pod značkou marxismu a leninismu, i když na slovanskou vzájemnost si občas ve straně někdo vzpomněl jako například komunistický ministr Zdeněk Nejedlý.
Související

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
historie , Rusko , Rakousko-Uhersko , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 1 hodinou

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 1 hodinou

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 2 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 3 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 4 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 4 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 5 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 6 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 6 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 6 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 7 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 7 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 8 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 8 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 9 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 10 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 11 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 12 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera
Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
Izraelské jednotky zahájily palbu v blízkosti tisíců zoufalých Palestinců poté, co nově zřízená humanitární nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), vybraná izraelskou vládou k distribuci potravin do Gazy, ztratila kontrolu nad svým distribučním centrem během druhého dne provozu.
Zdroj: Libor Novák