Poslední česká královna? Zemřela v roce 1989, koruny se nechtěla jen tak vzdát

Dne 14. března 1989 zemřela ve věku 96 let poslední česká královna a rakouská císařovna. Jmenovala se Zita Bourbonsko-Parmská a byla proslulá svou cílevědomostí a neústupností.

Budoucí manželka posledního rakouského císaře, českého a uherského krále Karla I. Habsburského, se narodila dne 9. května roku 1892 ve Villa Pianore u Luccy v Itálii jako dcera posledního vládnoucího vévody Roberta Braganca. Celé její jméno je poněkud dlouhé – zní Zita Maria della Grazie Adelgonda Micaela Raffaela Gabriella Giuseppina Antonia Luisa Agnese, Principessa di Borbone di Parma. Jméno Zita jí rodiče dali podle toskánské světici, která žila ve 13. století.

Zita Bourbonsko-Parmská vyrůstala částečně v Itálii a Dolním Rakousku, kde rodina vlastnila zámek ve Schwarzau. Právě zde strávila šlechtična většinu svého dětství a dospívání, pouze zimu rodina většinou trávila v Itálii. Právě v Dolním Rakousku se Zita již v dětství seznámila se svým budoucím manželem, Karlem I. Habsburským. Jeho rodina totiž vlastnila zámek, který se nacházel v blízkosti Schwarzau. K dalšímu setkání budoucího manželského páru došlo až v roce 1908 ve Františkových Lázních. Právě zde se do sebe měla dvojice zamilovat.

Karel si vybral vhodnou partnerku pro manželství, protože Zita měla pro Habsburky vhodný původ.  Pocházela totiž z vládnoucího italského rodu, dostalo se jí dobrého a kvalitního vzdělání. Jejich sňatku tak nestálo nic v cestě. Dne 13. června roku 1911 se oznámilo zasnoubení Karla a Zity rakouskému císařskému dvoru. Dne 21. října 1911 se pak pár vzal na zámku Schwarzau. Slavnostního svatebního přípitku se tehdy ujal jednaosmdesátiletý rakouský císař František Josef. V listopadu 1912 se manželům narodil první potomek, syn Ota František Josef. Celkem měl pár později osm dětí. Od roku 1913 rodina bydlela na zámku Metzendorf ve Vídni-Meidlingu.

Dne 28. června 1914 rodinu zasáhla zpráva o atentátu v Sarajevu na Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželku Žofii. Když začala první světová válka, Karel velel rakouské armádě v Jižním Tyrolsku. Zita tehdy prožívala velmi těžké období, protože část jejích příbuzných bojovala na rakouské straně a část na straně protivníků. Na Italku Zitu začali někteří pohlížet skrz prsty.

Když dne 21. listopadu 1916 zemřel císař František Josef na zápal plic, stal se Karel následníkem trůnu. Slavnostní korunovace Karla a Zity se konala 30. prosince téhož roku, kdy se pár stal králem a královnou Uherska. Tehdy se také začala projevovat energičnost, houževnatost a cílevědomost Zity. Aktivně se po boku manžela zapojovala do politického života. Během války se také věnovala charitě a navštěvovala zraněné vojáky v nemocnicích. V roce 1917 se o Zitě začalo hovořit jako o zrádkyni z Itálie, která ovládá svého muže. O rok později se začala Karlova říše rozpadat. Pár doufal, že alespoň v Rakousku bude zachována monarchie.

Ovšem i zde byl císař nucen, aby se vzdal vlády. Právě tehdy prý měla neústupná Zita prohlásit, že je nemožné, aby císař a král abdikoval a raději měla i s manželem zemřít, než aby se vzdali vlády. Karel I. Habsburský se 11. listopadu 1918 vzdal sice účasti na státních záležitostech, ovšem neabdikoval a nevzdal se trůnu. Od roku 1919 byl nucen manželský pár žít ve švýcarském exilu, kde se stále pokoušel navázat na tradici monarchie. Zita se nechtěla za žádnou cenu vzdát. Všechna snaha však byla marná. Karel I. Habsburský 1. dubna roku 1922 zemřel na zápal plic.

Zita tak zůstala sama se svými dětmi. Díky své povaze dokázala čelit finančním problémům, zajistit svým dětem kvalitní vzdělání. Od smrti svého manžela chodila už do konce života oblečená v černých šatech. Stále vytrvávala ve svém úsilí a snažila se obnovit monarchii, ovšem bez úspěchu. Začala totiž druhá světová válka. V roce 1940 odešla Zita se svou rodinou do Kanady. Až roku 1953 se vrátila do Evropy, kde žila nejprve v Lucemburku a poté ve Švýcarsku. V roce 1982 se mohla vrátit do Rakouska.

Roku 1989 onemocněla Zita zápalem plic, kterému 14. března podlehla. Dne 1. dubna 1989 se konal slavnostní pohřeb ve Vídni. Místem jejího posledního odpočinku se stala Císařská hrobka na Neuer Markt ve Vídni, kde je pohřbeno 146 členů habsburského rodu. Srdce poslední české královny je pak uloženo ve švýcarském klášteře Muri, kde je umístěno i srdce Karla I. Habsburského.

Související

Rudolf Habsburský

Habsburský ret - genetický trest za incest

Asi každému je jasné, že sňatky v blízké rodině nejsou zrovna ten nejlepší nápad. Jenomže členové mocných šlechtických rodů neměli vždy na výběr. Počet kandidátů kteří byli dostatečně urozený byl omezený, a naopak pro rod mohlo být výhodné, když se majetek zbytečně nerozděloval na stále menší části, ale naopak sjednocoval. Když to ale přeženete, nemusí to dopadnout dobře.
Rakousko-Uhersko

Kam se poděli Habsburkové po konci Rakouska-Uherska?

Na podzim roku 1918 se Rakousko-Uhersko pomalu rozpadá a postupně dochází k vyhlašování nástupnických států. Poslední císař Karel I. se nejdříve nároku na trůn vzdává a odjíždí do Švýcarska. Občané nových státu se radují: Monarchie je mrtvá, ať žije republika! A co teď s císařem a celou habsbursko-lotrinskou královskou dynastií v nových státech?

Více souvisejících

císař Karel I. Habsburský Rakousko-Uhersko Zita Bourbonsko-Parmská

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 4 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 8 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 22 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy