Skutečný dům hrůzy? Sirotčinec odhalil temné tajemství, děti tu umíraly jako mouchy

Strašlivé svědectví o poměrech v domově pro svobodné matky odhalila bývalá služka Julia Devaneyová. V nechvalně proslulém domově ve městě Tuam v Irsku prý mezi lety 1925 a 1961 zemřelo 796 dětí, které byly pohřbeny do neoznačeného masového hrobu.

Těhotenství svobodné dívky v přísně katolickém Irsku bylo v první polovině 20. století velkým problémem. Tyto nešťastnice končily v domovech pro svobodné matky. Jejich děti pak byly často poslány k ilegální adopci do Ameriky. Záznamy ukazují, že 796 dětí ale v domově zemřelo.

"Nepamatuji si, že by se nějaké narodilo už mrtvé. Když zemřelo dítě mladší jednoho roku, vždycky probíhalo vyšetřování. Ale když bylo starší než rok, tak se to tolik neřešilo," vzpomíná bývalá služka Julia Devaneyová pro list Daily Mail. "Brali to jako přirozenou smrt, protože dítě bylo hodně náchylné k nemocem."

"Děti umíraly na spalničky, nebyla žádná antibiotika. Doktor tam byl velmi starý. Ročně umíralo tolik dětí, že to bylo jak epidemie. Umíraly jako mouchy," vzpomíná žena, která se do domova dostala jako sedmiletá, když si ji jeptišky, které domov provozovaly, vybrali jako služku v dětském domově. Žila v něm až do jeho uzavření v roce 1961.

Už v roce 2014 vyplulo na povrch několik svědectví o tom, že mrtvé děti byly pohřbívány do nepoužívané betonové nádrže. Bez rakve, jen zabalené do rubáše. Hrob, který oficiálně objeven nikdy nebyl, měl být zalit betonem. O jeho existenci ale kromě výpovědi místních lidí také svědčí malé kosti, které se poblíž v minulosti našly. V roce 1975 dvanáctiletý chlapec našel na místě bývalého domova dětské kostřičky.

 Svobodné dívky, u kterých lékař zjistil těhotenství, v domově končily právě na doporučení ošetřujícího lékaře. Musely v něm zůstat minimálně rok po porodu dítěte. Mnoho z nich depresivní místo špatně neslo a skončilo v blízké psychiatrické nemocnici. Ty, které se z tábora pokusily utéct, přivezla zpět policie.

Na druhou stranu, jeptišky se na mladé matky nedívaly jako na hříšnice. Když po uplynutí doby, kterou musela dívka domově strávit, pro ni nepřijela rodina, vždy se jeptišky o takovou nešťastnici postaraly a našly ji práci a bydlení.

Děti ale v domově trpěly. Ty, které měly to štěstí a přežily špatnou zdravotní péči, byly hodně zanedbané. Dokonce si vypěstovaly vlastní řeč, protože pořádně mluvit je nikdo neučil. "Ty děti měly vlastní jazyk. Nikdo je totiž nenaučil správně mluvit, nikdo se o ně nestaral," vzpomíná Julia.

"Nikdo nerozvíjel jejich mysl. Matky je akorát krmily a uklízely po nich. Děti vyhazovaly nočníky a přikrývky z oken, jen aby se nějak zabavily. Vždycky mě zarazilo, jak ty děti byly na svůj věk strašně malé," vzpomíná. "Nikdy neměly žádné hračky nebo knihy. Nikdo je nikdy nic neučil. Jsem si jistá, že hodně z nich později skončilo v psychiatrických léčebnách.

Chlapci zůstávali v domově až do pěti let věku, dívky až do sedmi let. Pak byly děti přemístěny do dětských domovů. Až tisíc z nich bylo ale v 50. letech tajně převezeno do Ameriky a dáno k adopci. Rodinám se už své příbuzné, které tento osud potkal, nikdy nepodařilo vypátrat.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

historie irsko Hřbitov děti

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy