Martin Heidegger patří mezi nejvlivnější postavy moderní filozofie, ovlivnil řadu filozofických škol, od fenomenologie až po existencionalismus. Jeho vliv ale sahá i za hranice filozofie - jedna z nejpoužívanějších psychoterapeutických metod se také odvolává k jeho myšlenkám. Patří také ale k nejkontroverznějším německým intelektuálům, protože ve 30. letech byl členem NSDAP, německé nacistické strany a nikdy toho veřejně nelitoval.
Když se Hitler v lednu 1933 dostal k moci, začal provádět klasické politické čistky diktátorů, přičemž prvním cílem byly samozřejmě univerzity. Už v dubnu 1933 odvolal rektora Freiburské univerzity von Mollendorffa, přičemž pro zdůvodnění tohoto kroku posloužil zákaz vylepování antisemitských plakátů na univerzitě. Na doporučení odcházejícího rektora byl potom jako jeho nástupce zvolen filozof Martin Heidegger, který krátce po svém zvolení vstoupil do Hitlerovy NSDAP.
Nový rektor ale antisemitské plakáty odmítl také a nedovolil ani veřejné pálení knih židovských autorů, podobně se bránil i některým dalším křiklavým výstřelkům nacistického režimu. Na druhou stranu nacismus a některé prvky jeho ideologie podporoval, jak je zřejmé mimo jiné z jeho slavnostní řeči při jmenování do funkce. Také se přímo podílel na zavádění nacistické reformy vzdělání, tzv. konzervativní revoluci. Potlačoval také jakékoli veřejné projevy odporu proti vládní moci na univerzitě.
Heidegger poslal vedení strany několik zpráv, které některé z jeho kolegů označovaly jako nedostatečně oddané režimu či přímo jeho odpůrce, což některé z nich stálo pozice na univerzitě. Jindy se zastal několika židovských kolegů, kteří měli být vyhozeni z rasových důvodů, a to i přesto, že sám Heidegger zaváděl předpisy proti židovským a marxistickým studentům – ti neměli nadále dostávat stipendia ani zastávat jakékoli pozice, které by je stavěly nad pravé árijce. Asi nejslavnějším případem je Heideggerův vyhazov jeho vlastního učitele, Edmunda Husserla. Ten byl původem německý žid z moravského Prostějova a řadí se tak nejznámějším (a nejopomínějším) myslitelům narozených na území Česka. Pro svůjžidovský původ byl vyhozen z univerzity a zbaven privilegií emeritního profesora. Jenomže předpisy, které Husserlovo propuštění nařizovaly byly schváleny už před zvolením Heideggera na pozici rektora, jeho předchůdcem von Mollendorfem. Ale každopádně zůstává pravdou, že se Heidegger svého učitele poté stranil. Nedostavil se na jeho pohřeb a z dalšího vydání svého díla Bytí a Čas dovolil odstranit věnování Husserlovi (přesto ale ocenění Husserlových myšlenek zůstalo v poznámce na začátku knihy).
Ať už to bylo nakonec jakkoliv, na pozici rektora univerzity vydržel pouze jeden rok, poté byl nucen odstoupit. Sám Heidegger později tvrdil, že to bylo proto, že odmítl propustit 2 děkany univerzity, ovšem o tom se nedochovaly přesvědčivé důkazy. Proto se někteří historici domnívají, že to bylo spíš proto, že Heideggerův pohled na nacionální socialismus nevyhovoval některým stranickým představitelům.
Každopádně i po propuštění zůstal členem NSDAP a pracoval v komisi filozofie práva při německé Akademii. Přitom s akademií byly konzultovány například i Norimberské rasové zákony z roku 1935, takže nacismu se rozhodně nezřekl. Ve svých přednáškách a spisech se také k nacismu několikrát vyjadřoval, ovšem velmi ambivalentně a neurčitě, podle úhlu pohledu to lze vykládat jako jasnou podporu nacismu, nebo jako skrytou a rafinovou kritiku režimu zabalenou do povinných prorežimních frází.
Přestože většina studentů se Heideggera během denacifikačních procesů po 2. světové válce zastala (mezi nimi byl i český filozof Jan Patočka, strůjce charty, který zemřel v komunistickém vězení nebo Heideggerova židovská studentka a milenka, která se proslavila filosofickým zkoumáním totalitních ideologií Hannah Arendtová), Heidegger nemohl do roku 1951 vyučovat na univerzitě. Z velké části patrně proto, že nikdy zřetelně a veřejně neodsoudil nacistickou ideologii.
Podle některých badatelů Heidegger i po druhé světové válce podporoval ideu nacionálního socialismu, svědčí o tom i řada výroků z jeho filozofického deníku, kde vyslovuje některé antisemitské myšlenky, například o světovém spiknutí židovsta. Přesto ale patrně nesouhlasil s pojetím a uplatněním narodního socialismu u Hitlera a jeho spolupracovníků. Podle některých interpretů byl zastáncem „jiného (dobrého) národního socialismu“, ovšem je otázkou jestli jakákoli ideologie se společnými kořeny s Hitlerovým nacismem může být označena jako dobrá, nebo alespoň nezávadná.
Související
Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa
Ukrajina zažívá něco, s čím by se nevypořádal nikdo. Putin zopakoval Hitlerovu taktiku ze Sudet, říká Dzuro pro EZ
Adolf Hitler , nacionalismus , nacisté , filozofie , židé , Martin Heidegger
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě