Hitler nefascinoval jen lůzu? Žák vlivného filozofa z Moravy má dodnes škraloup

Martin Heidegger patří mezi nejvlivnější postavy moderní filozofie, ovlivnil řadu filozofických škol, od fenomenologie až po existencionalismus. Jeho vliv ale sahá i za hranice filozofie - jedna z nejpoužívanějších psychoterapeutických metod se také odvolává k jeho myšlenkám. Patří také ale k nejkontroverznějším německým intelektuálům, protože ve 30. letech byl členem NSDAP, německé nacistické strany a nikdy toho veřejně nelitoval.

Když se Hitler v lednu 1933 dostal k moci, začal provádět klasické politické čistky diktátorů, přičemž prvním cílem byly samozřejmě univerzity. Už v dubnu 1933 odvolal rektora Freiburské univerzity von Mollendorffa, přičemž pro zdůvodnění tohoto kroku posloužil zákaz vylepování antisemitských plakátů na univerzitě. Na doporučení odcházejícího rektora byl potom jako jeho nástupce zvolen filozof Martin Heidegger, který krátce po svém zvolení vstoupil do Hitlerovy NSDAP.  

Nový rektor ale antisemitské plakáty odmítl také a nedovolil ani veřejné pálení knih židovských autorů, podobně se bránil i některým dalším křiklavým výstřelkům nacistického režimu. Na druhou stranu nacismus a některé prvky jeho ideologie podporoval, jak je zřejmé mimo jiné z jeho slavnostní řeči při jmenování do funkce. Také se přímo podílel na zavádění nacistické reformy vzdělání, tzv. konzervativní revoluci. Potlačoval také jakékoli veřejné projevy odporu proti vládní moci na univerzitě.

Heidegger poslal vedení strany několik zpráv, které některé z jeho kolegů označovaly jako nedostatečně oddané režimu či přímo jeho odpůrce, což  některé z nich stálo pozice na univerzitě. Jindy se zastal několika židovských kolegů, kteří měli být vyhozeni z rasových důvodů, a to i přesto, že sám Heidegger zaváděl předpisy proti židovským a marxistickým studentům – ti neměli nadále dostávat stipendia ani zastávat jakékoli pozice, které by je stavěly nad pravé árijce. Asi nejslavnějším případem je Heideggerův vyhazov jeho vlastního učitele, Edmunda Husserla. Ten byl původem německý žid z moravského Prostějova a řadí se tak nejznámějším (a nejopomínějším) myslitelům narozených na území Česka. Pro svůjžidovský původ byl vyhozen z univerzity a zbaven privilegií emeritního profesora. Jenomže předpisy, které Husserlovo propuštění nařizovaly byly schváleny už před zvolením Heideggera na pozici rektora, jeho předchůdcem von Mollendorfem. Ale každopádně zůstává pravdou, že se Heidegger svého učitele poté stranil. Nedostavil se na jeho pohřeb a z dalšího vydání svého díla Bytí a Čas dovolil odstranit věnování Husserlovi (přesto ale ocenění Husserlových myšlenek zůstalo v poznámce na začátku knihy).

Ať už to bylo nakonec jakkoliv, na pozici rektora univerzity vydržel pouze jeden rok, poté byl nucen odstoupit. Sám Heidegger později tvrdil, že to bylo proto, že odmítl propustit 2 děkany univerzity, ovšem o tom se nedochovaly přesvědčivé důkazy. Proto se někteří historici domnívají, že to bylo spíš proto, že Heideggerův pohled na nacionální socialismus nevyhovoval některým stranickým představitelům.

Každopádně i po propuštění zůstal členem NSDAP a pracoval v komisi filozofie práva při německé Akademii. Přitom s akademií byly konzultovány například i Norimberské rasové zákony z roku 1935, takže nacismu se rozhodně nezřekl. Ve svých přednáškách a spisech se také k nacismu několikrát vyjadřoval, ovšem velmi ambivalentně a neurčitě, podle úhlu pohledu to lze vykládat jako jasnou podporu nacismu, nebo jako skrytou a rafinovou kritiku režimu zabalenou do povinných prorežimních frází.

Přestože většina studentů se Heideggera během denacifikačních procesů po 2. světové válce zastala (mezi nimi byl i český filozof Jan Patočka, strůjce charty, který zemřel v komunistickém vězení nebo Heideggerova židovská studentka a milenka, která se proslavila filosofickým zkoumáním totalitních ideologií Hannah Arendtová), Heidegger nemohl do roku 1951 vyučovat na univerzitě. Z velké části patrně proto, že nikdy zřetelně a veřejně neodsoudil nacistickou ideologii.

Podle některých badatelů Heidegger i po druhé světové válce podporoval ideu nacionálního socialismu, svědčí o tom i řada výroků z jeho filozofického deníku, kde vyslovuje některé antisemitské myšlenky, například o světovém spiknutí židovsta. Přesto ale patrně nesouhlasil s pojetím a uplatněním narodního socialismu u Hitlera a jeho spolupracovníků. Podle některých interpretů byl zastáncem „jiného (dobrého) národního socialismu“, ovšem je otázkou jestli jakákoli ideologie se společnými kořeny s Hitlerovým nacismem může být označena jako dobrá, nebo alespoň nezávadná.

Související

Více souvisejících

Adolf Hitler nacionalismus nacisté filozofie židé Martin Heidegger

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

před 3 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zemědělství, ilustrační fotografie

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?

Americký prezident Donald Trump nadále zdůrazňuje, že cla jsou nevyhnutelná. Jeho administrativa již uvalila vyšší daně na dovoz z Číny, ocel, hliník a některé produkty z Kanady a Mexika. Tento týden vstupují v platnost vyšší poplatky za dovoz automobilů. Očekává se, že dnes Trump představí detaily širšího plánu cel, který jeho tým připravoval několik týdnů. Bílý dům tuto událost označuje jako „Den osvobození“. Jaké otázky zůstávají před oznámením nezodpovězené?

před 8 hodinami

Val Kilmer

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer

Z Hollywoodu přišla smutná zpráva. Ve věku 65 let zemřel slavný americký herec Val Kilmer. Stalo se tak poté, co se v posledních letech potýkal s vážnými zdravotními potížemi, které mu znemožnily pokračovat v úspěšné herecké kariéře. 

před 9 hodinami

Jaro

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let

V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem. 

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy