Která zbraň udeří v Sýrii první? Americký Tomahawk dokáže zasáhnout cíl s neuvěřitelnou přesností

Pokud se Spojené státy vydají do války je téměř zcela jisté, že jedna zbraň bude použita jako první - BGM-109 Tomahawk. Manévrující střela s plochou dráhou letu, jejíž možnost zasáhnout protivníka na citlivém místě jsou dnes již legendární.

Narozen za studené války

Tomahawk byl vyvinut dle požadavků Pentagonu v letech 1981 až 1982. Dle představ amerických generálů, měla křižující střela proniknout skrze protiletadlovou obranu Varšavské smlouvy a zničit malé a pohyblivé cíle. V první řadě to měli být mobilní odpalovací stanoviště sovětských raket krátkého a středního doletu. Pro měl Tomahawk ideální parametry: délka byla pouhých 2,23 metru, rozpětí 2,67 metru, šířka 52 centimetrů. Na 1287 kilometrů dokázala 1200 kilogramová střela donést až 400 kilogramovou bojovou hlavici.

K dispozici byla možnost použít i atomovou hlavici. Ty však musely být po podpisu smlouvy START z výzbroje vyřazeny. K dispozici jsou průrazné verze hlavic nebo možnost nést kazetovou munici. Rychlost střely není dodnes nijak imponující. Mezi 590 až 890 kilometry za hodinu. To, čím Tomahawk vyniká, je výška letu. Díky vyspělým senzorům, využití GPS nebo i laserovým čidlům je střela schopna letět ve výšce 15 až 50 metrů a vyhýbat se větším terénním překážkám. Motory střely jsou odstíněny a jsou prakticky nezachytitelné pro infračervená čidla.  Cíl dokázaly starší verze zasáhnout s přesností na 10 metrů. Dnes se předpokládá, že to dokáží na 1-2 metry. Tomahawky jsou vysoce variabilní.

Vedle pozemní verze, existuje námořní verze, která může být odpalovaná z lodí nebo torpédometů ponorek, a letecká verze, kterou lze odpalovat z bombardérů. Pozemní a námořní verze jsou převáženy v kontejnerech, ze kterých jsou i odpalovány. Cena se z původních 500 000 dolarů za kus značně zvýšila. Dnes jeden Tomahawk stojí 1 870 000 dolarů.

Premiéra proti Saddámovi

Prvního nasazení se Tomahawk dočkal během první války v Zálivu. V první vlně úderu na vojska Saddáma Husajna bylo vypáleno celkem 288 střel, které rozvrátily iráckou protiletadlovou obranu a komunikaci. Často se uvádí, že tato impozantní ukázka síly, byla varováním tehdy ještě existujícímu Sovětskému svazu. I když válka v Zálivu skončila, neznamenalo to, že byl Irák mezi léty 1992 až 2003 ušetřen útoků Tomahawků. Jakékoliv porušení sankcí nebo narušení bezletových zón bylo Američany trestáno leteckými údery, a na Irák během těchto let dopadlo několik set řízených střel.  

Roku 1995 se staly cílem Tomahawků postavení bosenských Srbů. Proti samostatnému Srbsku jich v konfliktu o Kosovo bylo vypáleno 218, přičemž došlo i ke kontraverzním útokům na cíle, které s Kosovem nebo srbskou armádou neměly nic společného. Poté následovali menší údery vůči Afghánistánu, Súdánu, Libyi nebo Jemenu. Zatím největšímu úderu čelil Irák, kde na začátku operace Trvalá svoboda, dopadlo 800 Tomahawků. Vloni pak bylo proti syrské letecké základně v Homsu vypáleno zhruba 60 Tomahawků. Cíle dosáhla asi polovina z nich. Vedle ztrát v písečné bouři se předpokládá, že část byla sestřelena ruskou protiletadlovou obranou.

Časté používání Tomahawků je kritizováno především humanitárními pracovníky, kteří varují před úmrtími civilistů, které je s jejich použitím často spojeno. V Jemenu v roce 2009 došlo k zásahu svatby, při kterém zahynulo 51 civilistů.  Především kvůli vysoké cenně, pak jejich nasazení kritizoval jeden americký senátor slovy: „Střelou za 2 miliony dolarů zničíme boudu slepenou z kozích bobků, ve které je osm chlapů v turbanech s kališníkovy za 8 dolarů anebo starý ruský tank, co nemá hodnotu ani šrotu.“

Ruská odpověď

Pokud Američané v prvním úderu proti Sýrii použijí Tomahawky, pokud Rusové splní své slovo a na útok odpoví, použijí svůj ekvivalent Tomahawku - křižující střelu  3M-54 Kalibr. Ta je daleko variabilnější než Tomahawk. Může mít různou délku 6,2 až 8,9 metru dle verze. Hmotnost střely je 1700 až 2900 kilogramů. Bojová hlavice váží 500 kilogramů a může být použita i jaderná. Rychlost střely závisí také na variantě. Může být pouhých 800 kilometrů ale i 3 Machy. Dostřel je od 50 kilometrů u nejmenší verze až po 2500 kilometrů u nejtěžší.  

Stejně jako Tomahawk může být odpalována z celé škály prostředků. Nejmenší verze lze podvěsit i pod stíhací letoun. Ruským inženýrům se podařilo cely systém umístit do standardního dopravního kontejneru, takže střela může být odpalována ze všech dopravních platforem od nákladního automobilu přes vlak až po nákladní loď.  K prvnímu použití došlo v roce 2015, kdy Rusové z Kaspického moře odpálili proti Islámskému státu 26 střel. Lze tedy jen doufat, že k použití obou zbraní v současné krizi nedojde.

Související

Více souvisejících

střela s plochou dráhou letu Tomahawk USA (Spojené státy americké) Sýrie Rusko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 33 minutami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy