Den, kdy se Hitler vydal dobýt sladkou Francii? Tažení nacistů na západ začalo 10. května 1940

Nad ránem 10. května překročila německá vojska hranice Belgie a Nizozemí. Hitlerovo tažení na západ začalo.

Němci museli samotný plán úderu přepracovat. Letadlo s původním plánem totiž na začátku roku omylem přistálo v Belgii a ten dostal se do rukou spojenců.

S novým návrhem přišel Erich von Manstein. A byl to plán, který dosavadní válečnictví postavil na hlavu. Počítal s klamnou invazí Němců do Belgie a Nizozemí. Britové a Francouzi měli ve snaze pomoci Belgičanům a Nizozemcům vyjít ze svých silných obranných pozic.

Německé armády „dobývající“ obě země se měly dát na fingovaný útěk a vlákat Spojence co nejhlouběji, a v co největší síle na území obou států. Ve chvíli, kdy budou Spojenci co nejdále na území Belgie a Nizozemí, měly další německé armády překročit, jak si mysleli francouzští velitelé, „pro moderní techniku nepřekročitelné“ Ardeny, a vydat se na rychlý postup k Severnímu moři.

Německé síly měly obklíčit jádro Spojeneckých sil na malém území Belgie, Nizozemí a časti Francie. „Ustupující“ německá armáda se měla otočit a francouzské a britské armády rozdrtit. Zcela mimo hru měla zůstat Maginotova linie. Dobytí zbytku Francie již mělo být hračkou.

Spojenecké armády měly nad Němci papírovou převahu. Spojenci mohli nasadit do boje 3 300 000 mužů, s téměř 14 000 děly a 4000 tanky. Německá armáda měla 3 350 000 mužů. Mohla nasadit do boje jen zhruba 7300 děl a 2445 tanků. V čem měli Němci absolutní převahu, bylo letectvo. Proti jejich 5600 strojům stálo jen 2900 strojů spojeneckých.

I přesto že, měli mít Spojenci převahu či alespoň měly být síly vyrovnány, ve skutečnosti na tom byli Němci daleko lépe. Jejich armáda byla lépe organizovaná a například Němci soustředili své tanky do obrněných divizí, zatímco Spojenci je měli rozptýlené mezi pěchotu. Mnohé spojenecké zbraně také pamatovaly první světovou válku, zatímco Němci měli ty nejmodernější.

Samotná operace začala obsazením Lucemburska již 9. května v noci. Nad ránem odstartovalo několik jednotek německých výsadkářů. Jejich úkolem byl například obsadit Haag a zajmout nizozemskou vládu a královnu, zabránit zničení rotterdamských mostů nebo dobýt významnou belgickou pevnost Eben Emael.    

Do obou zemí se začala valit brzy po výsadkářích německá armáda. Francouzi a Britové zareagovali přesně, tak jak von Manstein předpokládal.  Spojená britsko-francouzská armáda pod velením generála Maurice Gamelin vyrazila vstříc Němcům do Belgie.

Rozhodující den nastal 13. května 1940. Tři divize pod velením Heinze Guderiana dostaly rozkaz překročit u Sedanu řeku Maasu. Německé velení vybralo nejideálnější místo. Sedan střežila 55. pěší divize francouzské armády. Ta byla složená ze záložníků. Po několikahodinovém bombardování se Francouzi dali na úprk. Cesta byla pro Němce volná a pád Francie prakticky neodvratný. 

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

II. světová válka Adolf Hitler Francie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy