ROZHOVOR | Česká politika je plná psychopatů? Přední český psychiatr prozradil, kdo nám vládne

Česká politická scéna je plná psychopatů, myslí si uznávaný český psychiatr Radkin Honzák. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, jaké vlastnosti by měl politik. Současné garnituře nejde o službu občanům, ale o moc, myslí si lékař.

Pro vstup do politiky – obzvláště té vysoké – je asi třeba mít specifické vlastnosti. Co by podle vašeho odborného názoru nemělo takovému politikovi chybět? Jaké vlastnosti musí mít, aby „prorazil?“

Myslím si, že by mu neměl chybět charakter, ale s tím většina lidí, kteří u nás do politiky vstupují vůbec nepočítá, resp. ani neví, co to slovo znamená.

Kdysi jste prohlásil, že česká politická scéna je plná psychopatů. Souhlasíte  s takovým tvrzením i dnes? Opravdu musí být člověk psychopat, aby se stal dobrým politikem?

Souhlasím s tím stále. Politika by měla být službou občanům, ve skutečnosti je bitevním polem někdy se zcela jinými cíli.

Jaká vlastně je odborná definice psychopata? Je možné takovou osobnost stručně shrnout? A kolik takových lidí vlastně kolem sebe máme?

Psychopat - tak jak je snaha obnovit tento pojem dnes a dát mu specifický obsah - se vyznačuje především neohrožeností, odvahou, statečností. K tomu v různé míře přistupují další vlastnosti, především impulzivita a pak antisociální a agresivní prvky. „Dobří“ psychopati mají těch dalších relativně málo a proto mohou společnosti být velmi užiteční jako osobnosti na místech, které vyžadují odvahu. Všech lidí s vrozenou absencí strachu je něco kolem jednoho procenta.

Nebylo by lepší, kdyby politici při vstupu do politiky museli projít nějakými psychotesty? Měli by voliči znát psychologický profil člověka, kterému ve volbách dívají svůj hlas?

Obávám se, že by to bylo k ničemu, protože opakovaná volba lidí, kteří své voliče zklamali zásadním způsobem ukazuje, že to není věc racionální úvahy, ale hlavně emočně podmíněného rozhodnutí, které je vynáší nahoru.

Může být psychopat vůbec takovým politikem, který bude dobře sloužil nejen sobě, ale především lidem?

Určitě může, pokud má dobře rozložené osobnostní charakteristiky. Příkladem může být třeba J.F.Kennedy, který při hodnocení Hare-ho dotazníkem získal velký počet psychopatických charakteristik, a přitom provedl USA úspěšně kubánskou krizí.

Napadá vás nějaký výrazný politik, ať už ze současnosti nebo z minulosti, kdo vykazoval rysy psychopata a přitom dokázal sloužit lidem a změnit svět?

V této chvíli jednoznačně papež František.

Vy sám politiku a politickou situaci často komentujete. Neuvažoval jste někdy, že byste se do ní sám zapojil?

Nenapadlo, protože kdykoliv mně události přihrály nějakou takovou příležitost v lokálním rozměru, zjistil jsem velmi záhy, že na to nemám.

Češi teď netrpělivě čekají, jestli vznikne koaliční vláda. Ta vyžaduje jisté ústupky a kompromisy. Pokud se vrátíme k tomu, že mezi politiky se najdou i psychopati - jsou takoví lidé vzhledem ke své povaze vůbec schopni dělat nějaké ústupky?

Jak se vyvíjí situace, kdy půl roku po volbách nemáme vládu, nevyžaduje mého komentáře. Je zde ukázkově patrné, že současné garnituře nejde o službu občanům, ale o moc.

Související

Eva Taterová Rozhovor

Izrael nemá moc na výběr, hodnotí Taterová situaci v regionu. Pro EZ řekla, zda hrozí totální válka

Izrael se v současné době nachází ve složitém vojenském konfliktu na několika frontách, přičemž bojuje proti Hamásu, Hizballáhu a nepřímo i Íránu či Hutíjům. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR vysvětluje geopolitické souvislosti tohoto konfliktu, roli Íránu a možné scénáře dalšího vývoje. Odpověděla také na otázky týkající se legitimity izraelských akcí a vyhlídek na mírové uspořádání regionu.
Elena Bolocan Rozhovor

Bojují o vstup do EU. Proruský oligarcha ale snahy Moldavska podkopává, varuje expertka

Již 20. října se uskuteční prezidentské volby v Moldavsku, které budou současně organizovány společně s referendem, jehož cílem je změnit ústavu a udělat z členství v EU prioritu závaznou pro všechny následující vlády. Svůj mandát se pokouší podruhé obhájit i současná proevropská prezidentka Maia Sandu. Podle Eleny Bolocan, expertky z moldavského Institutu evropských politik a reforem (IPRE), se země stále více obrací k EU. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také upozornila, že zemi znepokojují ruské hrozby a narativy.

Více souvisejících

rozhovor Radkin Honzák politika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy