ROZHOVOR | Rozhovor: Proč se v Česku otřásá země? Měli bychom se bát většího zemětřesení?

Co zapříčiňuje současné otřesy na Chebsku? Budou pokračovat? A jaké intenzity mohou dosáhnout? Na minulost, současnost i budoucnost této zajímavé oblasti se EuroZprávy. cz ptali seismologa Aleše Špičáka, který se děním v této oblasti dlouhodobě zabývá.

Chebsko patří k našim nejaktivnějším geologickým oblastem. Co se tam vlastně děje? Proč je ta oblast tak aktivní? 

Ta oblast je mimořádná nejen tím, že se tam čas od času vyskytují zemětřesné roje, kdy právě nyní jeden probíhá. V oblasti jsou četné prameny minerálních vod s vysokým obsahem kysličníku uhličitého, pocházejícího patrně ze zemského pláště. Nedaleko epicenter zemětřesení se nacházejí nejmladší sopky v Čechách, jejich stáří je čtvrtohorní. V neposlední řadě je v této oblasti nejtenčí zemská kůra z celého Českého masívu, 28 kilometrů, zatímco například na Moravě je to až 40 kilometrů.  Je zde množství dalších neobvyklostí a mimořádností, které dokazují, že tento kraj prošel v nedávné minulosti velmi dynamickým vývojem.

Jaké nejvyšší síly může zemětřesení na Chebsku dosáhnout?

To je velmi ožehavá otázka. První seismická stanice na Chebsku byla zbudována v roce 1908. Před rokem 1908 jsou k dispozici písemné údaje popisující pozorování místních obyvatel ještě několik set let dále do minulosti. Ze všech těchto informací vyplývá, že nejsilnější zemětřesení dosahují v této oblasti magnituda přibližně 4,5, tudíž i nejsilnější, pocítěná zemětřesení nyní probíhajícího roje jsou o mnoho slabší. Ale 500 let pozorování je v případě geologických procesů strašně málo. My se samozřejmě snažíme hledat odpověď na tuto vaší zneklidňující otázku a pokusit se najít jasnou a uklidňující odpověď, ale tvrdit, že se na Chebsku nemůže objevit i něco silnějšího, je velmi obtížné. Jsou známy i klidnější, geologicky starší oblasti, než je Český masív, kde došlo zcela nečekaně k velmi silnému zemětřesení. Například vloni  na jihu Afriky, v Botswaně, došlo 3. dubna v dosud seismicky poklidné oblasti k zemětřesení o síle 6,5.    

Je tedy evidentní, že zemětřesení na Chebsku nejsou žádnou novinkou.

Chebsko bylo například v letech 1890 až 1915 mimořádně seismicky aktivní oblastí – právě proto zde v roce 1908 byla uvedena do provozu jedna z prvních seismologických stanic v Evropě. Dnes se snažíme obyvatele co nejrychleji informovat prostřednictvím našich internetových stránek a sociálních médií. Naším úkolem je co nejlépe oblast poznat a podávat veřejnosti korektní informace.

Co je vlastně příčinnou současných zemětřesných rojů?

Rojová aktivita v západních Čechách připomíná svým charakterem zemětřesnou činnost pod činnými sopkami, což je samozřejmě ve střední Evropě něco nezvyklého. K otřesům na Chebsku dochází nejčastěji v hloubkách mezi 8 – 10 km, v tomto ohledu bylo silné noční pondělní zemětřesení s hloubkou je 6,5 km výjimkou. Domníváme se, že západočeské zemětřesné roje jsou vyvolávány pohybem fluid, tedy roztoků a plynů, které čas od času atakují horninové prostředí na rozhraní spodní a svrchní zemské kůry. Za několik set tisíc let takové aktivity je horninové prostředí silně porušené, rozlámané, a na takto v minulosti vzniklých trhlinách dochází k jednotlivým slabým zemětřesením roje. My jsme zatím nedokázali nalézt nástroj, který by nám umožnil zjistit, kdy se fluida dají do pohybu - předpovídat vznik zemětřesných rojů ani odhadnout jejich další vývoj tedy neumíme, a neumí to nikdo na světě ...

Tudíž nelze ani určit délku trvání současného zemětřesného roje?

Bohužel ne. V pondělí 21. května dopoledne jsme měli pracovní schůzku, na které byla shrnuta dosavadní pozorování a diskutován možný další vývoj roje – bylo v tu chvíli zřejmé, že aktivita zemětřesného roje se snižuje, tj. klesá počet jevů a klesá také jejich síla. Protože ale víme, že po takovýchto zklidňujících etapách některé roje v minulosti znovu podstatně zesílily, byla naše prohlášení týkající se možného dalšího vývoje velmi rezervovaná. Hned pondělní noc nám dala za pravdu – po 23. hodině došlo k dosud nejsilnějšímu zemětřesení roje s magnitudem 3,8.  V roce 2000 došlo během čtyř měsíců zemětřesné činnosti dokonce k asi deseti obdobím silné aktivity, trvajícím vždy několik dnů až týdnů.

Jsou u nás i oblasti, kde hrozí podobné jevy?

V České republice jsou ještě dvě další oblasti, kde bylo v uplynulých 100 letech pozorováno podobně silné zemětřesení, jako jsou ta nejsilnější v západních Čechách. První z nich je Opavsko. I zde jsou shodou okolností nedaleko epicenter čtvrtohorní sopky, i když o dost starší než ty na Chebsku. Jejich stáří je kolem 2,5 milionu let, zatímco stáří západočeských jen 200 000 až 300 000 let. A jednoduchá geologická poučka zní: co se stalo před milionem let, může se snadno zopakovat...  Tou druhou oblastí je Hronovsko a Náchodsko – k poslednímu silnějšímu zemětřesení zde došlo v r. 2005, mělo magnitudo 3,5 a způsobilo v několika domech vlasové trhliny v omítce. 

Související

Černobylská jaderná elektrárna Rozhovor

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.
Donald Trump Rozhovor

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Více souvisejících

rozhovor cheb Zemětřesení Česko Zemětřesení Aleš Špičák

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

před 3 hodinami

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

před 4 hodinami

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 12 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 14 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas

O vítězi probíhajícího ročníku Tipsport extraligy rozhodne až sedmý zápas finálové série play-off. Dynamo Pardubice si ho v neděli vynutilo vítězstvím 5:1 na ledě Komety Brno. Jméno nového mistra, který na trůnu po letech nahradí Oceláře Třinec, budeme znát v úterý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy