Zelený fašismus? Skleníkový efekt je ve skutečnosti pozitivní jev

Praha - Globální oteplování je proces růstu teploty zemského klimatického systému. Tento proces není přirozený – je zcela antropogenní (způsobený člověkem – pozn. redakce). S růstem populace, technologickým pokrokem a zvyšující se lidskou spotřebou tlak na přírodu se za posledních 20 let výrazně posílil. Jedním z nejdůležitějších faktorů způsobujících negativní změny klimatu je skleníkový efekt. Společnost většinou nechápe jeho roli, která je ve skutečnosti pozitivní. Bez skleníkového efektu život na planetě není možný.

S existenci globálního oteplování nesouhlasí řada lidí. Někteří lidé tvrdí, že jde o přirozené výkyvy klimatu a že veškeré teorie o globálním oteplování jsou konspirační tendenční výmysly vědců a ekologů. S tímto tvrzením například souhlasí i druhý prezident České republiky Václav Klaus. V roce 2009 Klaus napsal knihu, kde označil ekologická hnutí a globální oteplování za zelený fašismus – ideologie, která ohrožuje lidskou svobodu, nikoli přírodu.

K názorům Václava Klause by se přidal i aktuální prezident USA Donald Trump, zatímco Obama by bouřlivě protestoval. Tak co konkrétně znamená termín globální oteplování? Samotný skleníkový efekt je přirozený jev, který umožňuje existenci života na planetě. Skleník a zmíněný skleníkový efekt nemají mezi sebou nic společného, tento efekt je založen na zcela jiném principu než princip skleníků.

 Skleníkový efekt se odvíjí od složení zemské atmosféry, která obsahuje určité plyny, jejichž působení pohlcuje sluneční záření a zpětně vyzařuje teplo. Tím pádem na planetě převažují příznivé teploty, jinak by teplota zemského povrchu byla vždycky pod nulou. Vždy záleží na koncentraci těchto plynu v atmosféře, pokud je obsah vodní páry, oxidu uhličitého, metanu či ozonu vyšší než norma, tyto plyny budou aktivněji absorbovat sluneční záření, které následně zpětně vyzáří do atmosféry.  

Vliv lidské činnosti na negativní změnu klimatu leží především ve zvýšení úrovně oxidu uhličitého v atmosféře. Tento plyn vzniká v důsledku spalování fosilních paliv, masivnímu odlesňování či těžbě některých surovin. Lidská činnost povede k oteplení o 0,5 až 1,5 °C, což pro některé skupiny lidí nezní příliš přesvědčivě. 

Za dalších několik desítek let se teplota zvýší o 3 nebo 5 °C. Takové tempo oteplení je o 100krát rychlejší než na konci poslední doby ledové. Globální oteplování je opravdu globální, protože zasáhne do každého kontinentu. Momentálně nejvíc trpí ledovce, jejichž rozsah se stabilně zmenšuje. V některých regionech se teploty naopak dočasně zvyšují, což je pouhý důsledek změny klimatického klimatu.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Globální ochlazování Ekologie Václav Klaus Klimatické změny skleník

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy