Zelený fašismus? Skleníkový efekt je ve skutečnosti pozitivní jev

Praha - Globální oteplování je proces růstu teploty zemského klimatického systému. Tento proces není přirozený – je zcela antropogenní (způsobený člověkem – pozn. redakce). S růstem populace, technologickým pokrokem a zvyšující se lidskou spotřebou tlak na přírodu se za posledních 20 let výrazně posílil. Jedním z nejdůležitějších faktorů způsobujících negativní změny klimatu je skleníkový efekt. Společnost většinou nechápe jeho roli, která je ve skutečnosti pozitivní. Bez skleníkového efektu život na planetě není možný.

S existenci globálního oteplování nesouhlasí řada lidí. Někteří lidé tvrdí, že jde o přirozené výkyvy klimatu a že veškeré teorie o globálním oteplování jsou konspirační tendenční výmysly vědců a ekologů. S tímto tvrzením například souhlasí i druhý prezident České republiky Václav Klaus. V roce 2009 Klaus napsal knihu, kde označil ekologická hnutí a globální oteplování za zelený fašismus – ideologie, která ohrožuje lidskou svobodu, nikoli přírodu.

K názorům Václava Klause by se přidal i aktuální prezident USA Donald Trump, zatímco Obama by bouřlivě protestoval. Tak co konkrétně znamená termín globální oteplování? Samotný skleníkový efekt je přirozený jev, který umožňuje existenci života na planetě. Skleník a zmíněný skleníkový efekt nemají mezi sebou nic společného, tento efekt je založen na zcela jiném principu než princip skleníků.

 Skleníkový efekt se odvíjí od složení zemské atmosféry, která obsahuje určité plyny, jejichž působení pohlcuje sluneční záření a zpětně vyzařuje teplo. Tím pádem na planetě převažují příznivé teploty, jinak by teplota zemského povrchu byla vždycky pod nulou. Vždy záleží na koncentraci těchto plynu v atmosféře, pokud je obsah vodní páry, oxidu uhličitého, metanu či ozonu vyšší než norma, tyto plyny budou aktivněji absorbovat sluneční záření, které následně zpětně vyzáří do atmosféry.  

Vliv lidské činnosti na negativní změnu klimatu leží především ve zvýšení úrovně oxidu uhličitého v atmosféře. Tento plyn vzniká v důsledku spalování fosilních paliv, masivnímu odlesňování či těžbě některých surovin. Lidská činnost povede k oteplení o 0,5 až 1,5 °C, což pro některé skupiny lidí nezní příliš přesvědčivě. 

Za dalších několik desítek let se teplota zvýší o 3 nebo 5 °C. Takové tempo oteplení je o 100krát rychlejší než na konci poslední doby ledové. Globální oteplování je opravdu globální, protože zasáhne do každého kontinentu. Momentálně nejvíc trpí ledovce, jejichž rozsah se stabilně zmenšuje. V některých regionech se teploty naopak dočasně zvyšují, což je pouhý důsledek změny klimatického klimatu.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování Globální ochlazování Ekologie Václav Klaus Klimatické změny skleník

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy