Děsivá budoucnost lidstva? Experti přišli s černým scénářem, není úniku

Klimatická změna, ať už si o jejím původu myslíme cokoliv, děsí dnes po celém světě miliony lidí. Podle mnohých vědců, kteří se tématem dlouhodobě zabývají, je dnes však již příliš pozdě na to, vyhnout se katastrofě. V neděli se v Polsku bude konat každoroční klimatická konference OSN. Vyhlídky na budoucnost však pro lidstvo nevypadají příliš optimisticky.

Katastrofická zprávy z celého světa k nám pronikají skoro každý den. Masivní požáry, záplavy, tající ledovce a stoupající hladina moří se v posledních letech staly pravidelnou součástí zpravodajství. V souvislostí s blížící se konferencí OSN o klimatické změně však mnozí experti hovoří o tom, že lidstvo překročilo pomyslnou hranici, z poza níž už není návratu.

Nově zveřejněná zpráva OSN například varuje, že snahy o omezení emisí z fosilních paliv selhávají. Původně stanovený termín roku 2020, do kdy mělo být dosaženo zastavení jejich nárůstu, se nepodaří dodržet. Toho cíle podle aktuálních předpokladů lidstvo nejspíš nedosáhne ani do roku 2030.

Další zpráva, se kterou přišla Světová meteorologická organizace, varuje, že poslední čtyři roky byly vůbec nejteplejším obdobím, za celou dobu měření. Do roku 2100 by podle ní teplota na Zemi mohla klidně stoupnout o 3 až 5 stupňů Celsia. Přestože nárůst o pár stupňů nemusí vypadat tak hrozivě, následky pro naše zemědělství a obyvatelnost některých část světa budou drastické.

The Guardian cituje výzkum Světlany Jevrejevy z Národního oceánského centra v Liverpoolu, podle kterého by v takovém případě mohly celosvětové hladiny moří stoupnout o 0,7 až 1,8 metrů. To je dostatečný nárůst na to, aby byla zaplavena mnohá přímořská města a nízko položené ostrovy v Tichém a Indickém oceánu. V důsledku toho by se musely přestěhovat miliony lidí.

K tomu je potřeba připočíst předpokládaný nárůst světové populace. Ta by podle aktuálních odhadů měla do roku 2050 stoupnout z nynějších 7 na 9 miliard. V roce 2100 by pak na planetě Zemi mohlo žít až 11 miliard obyvatel. Některé modely počítají dokonce s 15 miliardami lidí.

Expandující lidstvo však bude čelit výzvě v podobě stále se zmenšující plochy obdělávatelné půdy. Stoupající teplota i mořská hladina ovlivní naši schopnost produkovat dostatečné množství potravy. Podle Světové banky se svět do roku 2050 bude muset vypořádat až s 150 miliony „klimatických uprchlíků“. Již dnes lidé z těchto důvodů mnohá místa opouštějí.

Přes všechna varování se však nezdá, že by byli lidé ochotni skutečně se hrozivé budoucnosti postavit. Spojené státy, které dnes produkují třetinu uhlíkových emisí, pod vedením prezidenta Trumpa odstoupily od Pařížské klimatické dohody. Ve Francii zase nově zvýšené daně pro fosilní paliva vyvolaly masivní nepokoje. Pohled do budoucnosti lidstva tak dnes nevypadá ani trochu růžově.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny životní prostředí globální oteplování uprchlíci

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy