Matka jistá, otec nejistý? Nový objev mění pohled na dědičnost DNA

Až doposud se myslelo, že tuto mtDNA dědíme od matky. Jenomže nedávno se objevil případ pacienta, který měl podezření na dědičnou chorobu přenášenou skrze mtDNA. Při jejím zkoumání lékaři narazili na nestandardní věc – DNA byla z velké části zděděná po otci, a nikoliv pouze po matce, jak se doposud předpokládalo.

Je prakticky učebnicovou poučku, že lidský potomek má polovinu DNA informace od každého z rodičů. Kromě DNA tvořené spojením pohlavních buněk, ale mají naše buňky i mitochondrickou DNA (zkráceně mtDNA). Ta je obsažená v organelách odpovědných za výměnu energie v buňce – mitochondriích. Další testy nakonec potvrdily dědičnost mužské mtDNA u celkem tří rodin, přičemž v nejvýraznějším případě potomek zdědil tři čtvrtiny mtDNA od otce.

Mutace mitochondriálních genů jsou častou příčinou (či jednou z příčin) mnoha vážných genetických chorob. Protože tyto mutantní geny se běžně objevují vedle zcela normálních genů, docela běžně dochází k tomu, že u matky se symptomy neprojeví, protože abnormálních genů je jich příliš málo. Ale to nebrání jejich přenosu na potomka, u kterého se může vyskytnout velké množství mutantních genů, které genetickou chorobu spustí. Právě četnost těchto genetických chorob a relativní jednoduchost mitochondriální DNA, která je kódována pouze pomoci 37 genů, mohou za to, že šlo o vůbec první zmapovaný úsek lidského genomu.

Vedoucí výzkumu dr. Shiyu Luo z Children's Hospital Medical Center tuto anomálii objevil, když narazil na čtyřletého chlapce, který měl podezření na nemoc přenosnou mitochondriální DNA. Sekvencováni mtDNA neobjevilo žádnou genetické přenosnou nemoc, ale přesto narazili na několik zvláštností. Kvůli nim se rozhodli sledovat mtDNA u dalších rodinných příslušníků pro srovnání, během něhož objevili, že kolem 40% mtDNA odpovídalo otcovské straně a „jen“ 60% mateřské.

Sekvence mtDNA existují nezávisle na zbytku lidské DNA a nacházejí se mimo buněčné jádro v mitochondriích, kterých máme celé tisíce v každé buňce. Doposud se mtDNA brala jako dědičná výhradně po mateřské linii, a proto také byla někdy, nepříliš šťastně, nazývána Evin gen. Panoval totiž názor, že pomocí mtDNA by šlo vystopovat pramáti všech živých lidí. Testování mtDNA tak bylo využíváno mimo jiné pro genetickou identifikaci předků po matce. Jenomže nedávný objev takové postupy silně zpochybňuje.

Lidské embryo sice obdrží mtDNA od obou rodičů, podobně jako je tomu u DNA buněčného jádra, rozdíl je v tom, že otcovská mtDNA je obvykle eliminována dlouho předtím, než přijde potomek na svět. Bohužel ale netušíme proč. To brání také nějakému hodnověrnému vysvětlení, proč k této eliminaci někdy nedojde. Doktor Luo navrhl jako hypotetické vysvětlení nějakou abnormalitu v jaderném DNA, které pravděpodobně řídí eliminaci mtDNA otcovské linie. Rozhodli se proto otestovat ještě další dvě rodiny s mitochondriálně dědičnými nemocemi. I když šlo o poměrně vzácné případy, přenos mtDNA byl mezi těmito třemi rodinami potvrzen v 17 případech.

Nelze ale říci, že by šlo v biologické říši o něco unikátního. Přenos otcovské mtDNA je zcela běžným jevem u řas nebo kvasinek, ovšem tyto rostliny jsou z genetického hlediska od lidí tak vzdálené, že lze jen těžko říct, jestli zde může jít o nějaký podobný mechanismus. Známe i několik případů, kdy se otcovská mtDNA objevila u octomilek nebo dokonce u myší a ovcí. Případů přenosu otcovské mtDNA se v průběhu doby objevila ještě podstatně více, ale častokrát byly po důkladném zkoumání odmítnuty jako chyby při manipulaci se vzorky v laboratoři. Nemůže tomu být podobně i v tomto případě? Samozřejmě vyloučit to nelze. Jenže autoři studie si těchto problému byli vědomi a nechali proto vzorky testovat různými technikami ve dvou různých laboratořích. Výsledky se vždy potvrdily. Podle všeho tak mtDNA budou muset genetici věnovat zvýšenou pozornost.

Související

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

Více souvisejících

genetika DNA

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Policie USA

Při střelbě ve Washingtonu byli zabiti zaměstnanci izraelské ambasády. Izrael a USA mluví o antisemitském útoku

Ve středu večer došlo u Kapitolu Spojených států k tragédii, která opět zvedla napětí kolem izraelsko-palestinského konfliktu i otázky antisemitismu. Dva zaměstnanci izraelské ambasády byli smrtelně postřeleni při odchodu z události v Capital Jewish Museum v centru Washingtonu. Americké úřady a izraelská vláda hovoří o brutálním antisemitském činu, jehož pachatelem je třicetiletý Elias Rodriguez z Chicaga.

před 57 minutami

vesmir

Největší výzkum svého druhu vyvrátil představu o pustém vesmíru. Superzemě jsou obvyklejší, než se čekalo

Exoplaneta neboli extrasolární planeta je planeta, která se nachází mimo naši sluneční soustavu a obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Superzemě je jedním z typu exoplanet a vyznačuje se tím, že je velikostně i hmotnostně větší než naše Země, ale menší než ledoví obři jako Uran a Neptun. Nový výzkum, vedený Centrem pro astrofyziku Harvard & Smithsonian (CfA), ukázal, že exoplanety jsou v Mléčné dráze běžnější, než se dosud předpokládalo.

před 1 hodinou

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump si Ramaphosu tvrdě, ale zbytečně. Tvrzení o genocidě bílých farmářů je lež

Prezident Spojených států Donald Trump opět čelí kritice za šíření dezinformací, když během středečního setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v Oválné pracovně Bílého domu hovořil o údajné „genocidě“ bílých farmářů v Jihoafrické republice. Tato tvrzení však neodpovídají realitě a dlouhodobě je podle CNN šíří zejména bělošské nacionalistické skupiny.

před 2 hodinami

včera

Donald Trump a Cyril Ramaphosa

Trump prezidentovi JAR vyrazil dech. Přehrál mu video s vymyšlenými obviněními z genocidy

Prezident Spojených států Donald Trump během dnešního jednání v Bílém domě šokoval svého hosta, jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, když jej nečekaně konfrontoval s opakovanými a nepodloženými tvrzeními o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe. Setkání, které mělo být zaměřeno na obchod a nerostné suroviny, se rychle změnilo v dramatickou výměnu názorů na jeden z nejcitlivějších problémů jihoafrické společnosti.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel zastavil trestní stíhání čtyř vojáků v kauze útoku v Afghánistánu

Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl udělit milost čtyřem českým vojákům, kteří čelili trestnímu stíhání v souvislosti s incidentem na afghánské základně v roce 2018. Tehdy příslušník afghánské armády spustil palbu na české vojáky – jednoho usmrtil a další dva těžce zranil. Následné vyšetřování vedlo k obvinění několika českých vojáků, jejichž jednání bylo podle státních orgánů předmětem právních pochybností.

včera

Hokej, ilustrační foto

Vedle Švédska je ve čtvrtfinále MS i druhý domácí tým Dánové. Mezi osmičkou je i Rakousko, Kazachstán sestupuje

Až tradičně nabitý závěrečný hrací den v rámci základních skupin rozhodl o posledních postupujících do čtvrtfinále a definitivním složení čtvrtfinálových dvojic. Kromě toho ale také rozhodl o druhém sestupujícím. Vedle Francouzů opouští po tomto ročníku elitní divizi MS i Kazachstánci, kteří se mohli ještě zachránit ve vzájemném souboji se Švýcarskem, kdyby ovšem dokázali s nimi bodovat. 

včera

Hokej MS

Na čtvrtfinále se Švédy i s Kämpfem. Toronto českého útočníka pouští na MS

Krátce poté, co čeští hokejisté v úterý prohráli svůj poslední zápas ve skupině B na mistrovství světa, bylo jasné, že se jejich realizační tým dočká vytoužené posily z kanadsko-americké NHL. Útočník David Kämpf totiž prošel nezbytnou lékařskou prohlídku a klubové vedení Toronta ho tak následně uvolnilo na MS do švédského Stockholmu, kam Češi odcestují na čtvrteční čtvrtfinále, ve kterém se utká s domácími Švédy.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izraelci zřejmě zabili lídra Hamásu Sinvára. Obsadíme celé Pásmo Gazy, potvrdil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v obsáhlém projevu prohlásil, že je jeho země připravena ukončit válku v Pásmu Gazy – ovšem jen za „jasných podmínek“, které mají zajistit izraelskou bezpečnost. Premiér zároveň potvrdil, že izraelská armáda pravděpodobně zabila významného lídra Hamásu Mohammeda Sinvára a že cíl zcela porazit hnutí Hamás zůstává beze změny.

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome

Kanadská vláda potvrdila, že s administrativou prezidenta Donalda Trumpa jedná o možném zapojení do nového amerického systému protiraketové obrany nazývaného „Golden Dome“. Cílem ambiciózního projektu je ochrana Severní Ameriky před tzv. „nové generací“ vzdušných hrozeb, včetně hypersonických střel a útoků ze stratosféry či vesmíru.

včera

Elon Musk

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly

Elon Musk prohlásil, že hodlá zůstat generálním ředitelem společnosti Tesla ještě alespoň dalších pět let. Veřejné ujištění pronesl během vystoupení na katarském ekonomickém fóru pořádaném agenturou Bloomberg v Dauhá. Když se ho moderátor zeptal, zda je připraven vést Teslu v příštích pěti letech, Musk bez váhání odpověděl: „Ano.“ A v reakci na následný dotaz, zda má o tomto plánu nějaké pochybnosti, s typickou dávkou černého humoru dodal: „No, ledaže bych zemřel.“

včera

Donald Trump

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí

Americký prezident Donald Trump se v příštích týdnech může ocitnout v klíčové roli při hledání cesty k ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Podle aktuální analýzy experta Michaela O’Hanlona z vlivného think-tanku Brookings Institution by Trump mohl využít diplomatického manévrovacího prostoru, který mu otevřelo nedávné sbližování s Kyjevem. Pokud zároveň zesílí tlak na Moskvu, může podle O’Hanlona připravit půdu pro možné příměří.

včera

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války

Americká zahraniční politika se čím dál častěji točí kolem jednoho bodu na mapě východní Asie – Tchaj-wanu. Tento ostrov, jehož mezinárodní status zůstává nejednoznačný, se připravuje na možný vojenský střet s Čínou, která si na něj dělá dlouhodobý nárok. A Spojené státy stojí před dilematem, které by mohlo vést k největšímu vojenskému konfliktu od druhé světové války – tentokrát ale s jadernou mocností, píše National Interest.

včera

Elton John

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry

Zpěvák a hudební skladatel Elton John ostře kritizuje britskou vládu za návrh, který by umožnil technologickým firmám využívat chráněný obsah umělců bez jejich souhlasu pro trénování umělé inteligence. John tento přístup označil za „trestní čin“ a britskou vládu za „absolutní lůzry“.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody

Vyjednávání prezidentů Ukrajiny a Ruska, jak sám Putin oficiálně během tiskové konference nabídl, by mohlo znamenat důležitý posun v jednání o ukončení války. Hlavním bodem by měly být územní otázky a jejich budoucí kontrola. Na přijetí této nabídky naléhal i Donald Trump, který vyzval Ukrajinu k okamžitému souhlasu.

včera

Andrij Portnov

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče

V úterý ráno otřásla Madridem šokující vražda bývalého vlivného ukrajinského politika Andrije Portnova. Neznámý útočník či útočníci ho zastřelili poblíž prestižní American School of Madrid ve čtvrti Pozuelo de Alarcón. Jak informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování, obětí byl právě Portnov – dlouholetý právník a někdejší vysoce postavený člen administrativy prezidenta Viktora Janukovyče.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky

Drsný rozkaz proniká šumem vysílačky: „Velitele zajmout, ostatní zabít.“ Tato děsivá slova zazněla v rámci série rádiových komunikací mezi ruskými jednotkami, které podle ukrajinských úřadů dokazují, že vyšší důstojníci ruské armády přikazují vojákům popravovat kapitulující ukrajinské vojáky – což je hrubé porušení mezinárodního práva.

včera

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy