V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám již nejsou k ničemu dobré. Některé mohou být dokonce odstraněny, aniž by zákrok ovlivnil naši kvalitu života. Seznamte se s devíti částmi těla, které evoluce zanechala ve slepé uličce.
Dorsa Amir je evoluční antropoložka, která pracuje na pracovišti v Boston College. Pro části našeho těla, které v průběhu milionů let ztratily svůj původní význam, používá termín „evoluční zbytky“. Devět takových „zbytků“ představila listu Business Insider.
Každého pravděpodobně ihned napadne slepé střevo. Tento dnes již neužitečný orgán dříve umožňoval našim prapředkům trávit rostliny, které byly bohaté na celulózu. Na jeho funkci je dodnes závislá celá řada živočichů. Ne však lidé.
„S tím, jak jsme začali přecházet na bohatší stravu a zaměřovat se na maso, jsme najednou nepotřebovali superdlouhý a komplikovaný střevní trakt,“ vysvětluje antropoložka. Nové výzkumy nicméně naznačují, že ve slepém střevě žije mnoho prospěšných bakterií.
Dalším příkladem nepotřebného kusu v našem těle je sval palmaris longus. Ten vede od zápěstí k lokti a zhruba 10 % lidské populace ho vůbec nemá. Pro naše předky býval důležitý, protože jim umožňoval lépe šplhat po stromech. „Už je to dlouho, co pro nás byl skutečně užitečný,“ komentuje s nadsázkou Dorsa Amir fakt, že naši předchůdci přešli k vzpřímené chůzi zhruba před 3,2 miliony let.
Pokud je lidem zima, většinou jim naskočí takzvaná „husí kůže“. Za tento fenomén mohou svaly nazývané „arrector pili“. Dříve tyto svaly pomáhaly lidská těla izolovat. S tím, jak jsme přišli o velkou část ochlupení, však ztratily svoji primární funkci.
Z dětství si určitě mnoho z nás pamatuje, jak je bolestivé narazit si při pádu kostrč. I ta je přitom v našem těle zbytečná. Dodnes se u lidských embryí mezi pátým a osmým týdnem vyvine ocas, který většinou zase zmizí. Právě jeho zbytek tvoří kostrč. Ocas pomáhal našim prapředkům v mobilitě. S tím, jak se začali pohybovat vzpřímeně, však jeho význam klesal, až postupně zanikl.
Takzvané aurikulární svaly jsou dalším sirotčím pozůstatkem evoluce. Kontrolují vnější, viditelnou část našeho ucha. Ostatní savci je běžně využívají, aby lépe zachytili kořist nebo blížící se hrozbu. Lidem však stačí dostatečně pohyblivý krk, díky němuž mohou celou hlavu natočit požadovaným směrem.
Další nepotřebný sval, nazývaný pyramidový, se nachází v dolní části našeho břicha. Je považován za pozůstatek svalu, který u vačnatců pomáhal napínat přední stěnu vaku. Pro lidi však nemá žádný význam, což dobře dokumentuje fakt, že zatímco někteří lidé mají hned dva tyto svaly, až 20 % lidstva nemá žádný.
Bradavky mají u žen naprosto zřejmou funkci. Jejich prostřednictvím mohou matky kojit své děti. U mužů však žádnou roli nehrají. Vědci tento fakt vysvětlují poměrně jednoduše. Lidský plod se nejprve vyvíjí stejným způsobem, teprve v určité fázi se v důsledku působení hormonů u mužů vyvinou pohlavní orgány. Bradavky se však vyvinou ještě předtím a zůstávají proto oběma pohlavím. Pokud jsou muži vystaveni vysokým dávkám hormonu prolactin, může i u nich docházet k laktaci.
Plica semilunaris, někdy také označovaná jako „třetí víčko“, je zase spojivková řasa ve vnitřním koutku našeho oka. Jedná se o pozůstatek mžurky nebo membrány, která některým živočichům pomáhá chránit oči. Touto ochranou disponují například ptáci nebo ještěři, ale i někteří savci. „Není úplně jasné, proč je lidé nemají,“ vysvětluje Dorsa Amir. V říši primátů je tato mžurka poměrně vzácná, z čehož vědci vyvozují, že jsme o tuto část oka museli přijít již velmi dávno.
V neposlední řadě my lidé disponujeme čelistmi, které jsou pro náš dnešní způsob života zbytečně silné. Potrava, kterou se živíme, je často vařená a měkká, a proto se zmenšily i naše čelisti. V důsledku toho nicméně občas trpíme problémy se zuby moudrosti, které se do nich pořádně nevejdou.
Související
Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit
Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce
lidské tělo , věda , Evoluce , pravěk
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek