Slepé střevo není jediné. V těle máme devět věcí, které vůbec nepotřebujeme

V lidském těle se nachází mnoho částí a orgánů, které mívaly svoji důležitou funkci, avšak dnes nám již nejsou k ničemu dobré. Některé mohou být dokonce odstraněny, aniž by zákrok ovlivnil naši kvalitu života. Seznamte se s devíti částmi těla, které evoluce zanechala ve slepé uličce.

Dorsa Amir je evoluční antropoložka, která pracuje na pracovišti v Boston College. Pro části našeho těla, které v průběhu milionů let ztratily svůj původní význam, používá termín „evoluční zbytky“. Devět takových „zbytků“ představila listu Business Insider.

Každého pravděpodobně ihned napadne slepé střevo. Tento dnes již neužitečný orgán dříve umožňoval našim prapředkům trávit rostliny, které byly bohaté na celulózu. Na jeho funkci je dodnes závislá celá řada živočichů. Ne však lidé.

„S tím, jak jsme začali přecházet na bohatší stravu a zaměřovat se na maso, jsme najednou nepotřebovali superdlouhý a komplikovaný střevní trakt,“ vysvětluje antropoložka. Nové výzkumy nicméně naznačují, že ve slepém střevě žije mnoho prospěšných bakterií.

Dalším příkladem nepotřebného kusu v našem těle je sval palmaris longus. Ten vede od zápěstí k lokti a zhruba 10 % lidské populace ho vůbec nemá. Pro naše předky býval důležitý, protože jim umožňoval lépe šplhat po stromech. „Už je to dlouho, co pro nás byl skutečně užitečný,“ komentuje s nadsázkou Dorsa Amir fakt, že naši předchůdci přešli k vzpřímené chůzi zhruba před 3,2 miliony let.

Pokud je lidem zima, většinou jim naskočí takzvaná „husí kůže“. Za tento fenomén mohou svaly nazývané „arrector pili“. Dříve tyto svaly pomáhaly lidská těla izolovat. S tím, jak jsme přišli o velkou část ochlupení, však ztratily svoji primární funkci.

Z dětství si určitě mnoho z nás pamatuje, jak je bolestivé narazit si při pádu kostrč. I ta je přitom v našem těle zbytečná. Dodnes se u lidských embryí mezi pátým a osmým týdnem vyvine ocas, který většinou zase zmizí. Právě jeho zbytek tvoří kostrč. Ocas pomáhal našim prapředkům v mobilitě. S tím, jak se začali pohybovat vzpřímeně, však jeho význam klesal, až postupně zanikl.

Takzvané aurikulární svaly jsou dalším sirotčím pozůstatkem evoluce. Kontrolují vnější, viditelnou část našeho ucha. Ostatní savci je běžně využívají, aby lépe zachytili kořist nebo blížící se hrozbu. Lidem však stačí dostatečně pohyblivý krk, díky němuž mohou celou hlavu natočit požadovaným směrem.

Další nepotřebný sval, nazývaný pyramidový, se nachází v dolní části našeho břicha. Je považován za pozůstatek svalu, který u vačnatců pomáhal napínat přední stěnu vaku. Pro lidi však nemá žádný význam, což dobře dokumentuje fakt, že zatímco někteří lidé mají hned dva tyto svaly, až 20 % lidstva nemá žádný.

Bradavky mají u žen naprosto zřejmou funkci. Jejich prostřednictvím mohou matky kojit své děti. U mužů však žádnou roli nehrají. Vědci tento fakt vysvětlují poměrně jednoduše. Lidský plod se nejprve vyvíjí stejným způsobem, teprve v určité fázi se v důsledku působení hormonů u mužů vyvinou pohlavní orgány. Bradavky se však vyvinou ještě předtím a zůstávají proto oběma pohlavím. Pokud jsou muži vystaveni vysokým dávkám hormonu prolactin, může i u nich docházet k laktaci.

Plica semilunaris, někdy také označovaná jako „třetí víčko“, je zase spojivková řasa ve vnitřním koutku našeho oka. Jedná se o pozůstatek mžurky nebo membrány, která některým živočichům pomáhá chránit oči. Touto ochranou disponují například ptáci nebo ještěři, ale i někteří savci. „Není úplně jasné, proč je lidé nemají,“ vysvětluje Dorsa Amir. V říši primátů je tato mžurka poměrně vzácná, z čehož vědci vyvozují, že jsme o tuto část oka museli přijít již velmi dávno.

V neposlední řadě my lidé disponujeme čelistmi, které jsou pro náš dnešní způsob života zbytečně silné. Potrava, kterou se živíme, je často vařená a měkká, a proto se zmenšily i naše čelisti. V důsledku toho nicméně občas trpíme problémy se zuby moudrosti, které se do nich pořádně nevejdou.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo věda Evoluce pravěk

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 1 hodinou

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 4 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem

Ukazuje se, že obchodní válka není střetem dvou strategií, ale konfliktem mezi iracionalitou a racionálním tlakem. Na jedné straně chaotické výkřiky administrativy Donalda Trumpa, na druhé straně klidná, promyšlená a přesně mířená odpověď Evropské unie.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy