Nejrozšířenější nemoc v Evropě je často smrtelná. Její léčení je přitom velice prosté

Už deset tisíc let trápí evropskou populaci jedna z nejrozšířenějších nemocí na světě. S její velice jednoduchou léčbou se však v mnohých případech nezačne včas, což má často fatální důsledky.

Mnoho lidí možná tuto nemoc ani nezná, ale dědičná hemochromatóza je nejrozšířenějším genetickým onemocněním v západním světě s více než čtvrt milionem postižených ve Velké Británii a celým milionem lidí ve Spojených státech amerických.

Vadné geny, které jsou za nemoc zodpovědné, způsobují nadměrnou absorpci železa, která mnohdy dosáhne toxických hodnot. Nyní bylo zjištěno, že tyto geny způsobují po celém těle ještě větší škody, než se původně předpokládalo. Léčba je naštěstí velice jednoduchá, pouhé darování krve vede ke snížení hodnot železa.

Výzkumu nemoci se posledních 15 let věnoval tým z University v Exeteru. Ten se zabýval otázkou, proč jsou někteří lidé po šedesátce nemocní, zatímco jiné jejich vrstevních zůstávají nadále aktivní, často třeba i po dosažení 90 let věku.

V nedávné studii využili vědci dat z britské biobanky, která obsahuje informace o genetice a zdraví půl milionu lidí. Při hledání genů, které způsobují stárnutí svalů, přitom prakticky náhodou narazili na ty, které stojí za hemochromatózou a chronickou bolestí.

Výzkum prokázal, že lidé s těmito vadnými geny jsou mnohem náchylnější k onemocnění jater nebo artritidě. Častěji u nich byla prokázána i rakovina jater, cukrovky obou typů i různé únavové syndromy.

Zmíněným zdravotním problémům se dá zabránit jen včasným zahájením léčby. Ta spočívá v darování krve alespoň třikrát do roka, sníží se tak totiž hodnoty železa. Navíc i taková krev je použitelná ke krevní transfúzi, takže tím můžete i pomoct.

K lepšímu podchycování případů by stačil pravidelný screening u osob evropského původu. Když se s léčbou začne pozdě, hrozí totiž nutnost odběru krve každých 14 dní. Tak časté podstoupení tohoto zákroku však má jiné nepříjemné důsledky.

Hemochromatóza se mezi evropskou populací začala šířit zhruba před 10 tisíci lety. Genetická mutace, která způsobuje zvýšenou absorpci železa, totiž souvisí se změnou v životě tehdejších lidí, kteří přešli od sběru a lovu k zemědělství.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

nemoci věda evropa krev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy