Vesmírná stanice na asteroidu? Podle nové studie to je proveditelné

Zní to tak trochu jako scénář připravovaného sci-fi filmu, ale vědci skutečně zkoumají, zda by bylo možné vytvořit na asteroidu obyvatelnou základnu. Nová studie astrofyziků z Vídeňské univerzity se touto možností zabývala. Teoreticky by nám v budoucnu taková schopnost umožnila získávat drahocenné minerály, které bude lidstvo pro případnou expanzi do vesmíru potřebovat.

Asteroidy si výzkumníci vybrali z několika důvodů. Gravitace, která vzniká při rotaci těchto vesmírných těles, by umožnila umístění stanice a těžebních strojů. Kamenitá struktura asteroidu by také mohla pomoci ochránit stanici před negativním vlivy ve vesmíru, jako je radiace.

Podle serveru Science Alert, který o výsledcích studie informoval, aplikovali vědci při řešení teoretického problému pokročilé gravitační modely. Ze studie vyplývá, že by dostatečně vhodné podmínky mohl poskytnout hypotetický asteroid o velikosti 500 na 390 metrů. Astrofyzikové záměrně vybrali rozměr, který odpovídá některým dnes známým tělesům.

„Díky zatížení způsobenému odstředivou silou je vesmírná stanice v kaverně asteroidu realizovatelná,“ napsali vědci. Vesmírné těleso by muselo být pečlivě vybráno tak, aby bylo dostatečně pevné a stabilní. „Praktická aplikace bude zcela zásadně záviset nejen na kompozici, ale i na vnitřní struktuře asteroidu,“ stojí v závěru studie.

„Pokud najdeme asteroid, který je dostatečně stabilní, nemuseli bychom potřebovat žádné hliníkové zdi, ale jako vesmírnou stanici bychom mohli využít samotný asteroid,“ řekl jeden ze spoluautorů studie serveru New Scientist. Z jejich výpočtů dále vyplývá, že by se těleso muselo každou minutu otočit jednou až třikrát, aby odstředivá síla způsobila dostatečnou gravitaci.

Těžba surovin z asteroidů prozatím není na pořadu dne, v budoucnu se však může stát nutností. Americká NASA na svých stránkách uvádí, že jsou bohatými zásobárnami „surových materiálů, které budou ve vesmíru nutné pro konstrukci staveb.“ Dopravovat suroviny ze země by bylo příliš nákladné a pomalé, a proto se asteroidy mohou stát vhodným nalezištěm.

„Hranice mezi vědou a sci-fi je zde trochu rozmlžená,“ uvedl spoluautor studie pro New Scientist. „Myslím si, že k těžbě na asteroidech nedojde dříve než za dvacet let,“ dodal s tím, že stavba základny pro lidskou posádku je otázkou ještě vzdálenější budoucnosti.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir Vědci NASA vesmír, asteroidy věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy