NASA chystá tento víkend velkou simulaci možného katastrofického dopadu asteroidu na zem. Agentura se tak chce připravit na možné scénáře, jak reagovat, kdyby taková událost měla skutečně nastat. Odborníci z NASA přiznávají, že detekce přilétajících meteoritů má stále ještě své limity.
Simulace hypotetického dopadu asteroidu bude prezentována na konferenci IAA Planetary Defence Conference, která se bude konat v College Parku v Marylanu, která se bude konat od 29.dubna do 3. května. Záznam z konference bude dostupný online.
Scénář simulace předpokládá pád asteroidu o velikosti 100 až 300 metrů v dubnu roku 2027. Podle expertů z NASA je jen malá pravděpodobnost, že by skutečně v tuto dobu k něčemu takovému došlo. Podle predikcí je je 1% šance, že by tento hypotetický asteroid zasáhl zemi.
„Tato cvičení skutečně pomohla nám v komunitě planetární obrany pochopit, co naši kolegové na straně řízení katastrof potřebují vědět," uvedl ve svém prohlášení Lindley Johnson, důstojník Planetární obrany NASA. „Toto cvičení nám pomůže rozvinout efektivnější komunikaci mezi námi a našimi vládami."
Simulace NASA je součástí rozsáhlejšího programu, který je navržen tak, aby splňoval požadavky Národního strategického a akčního plánu pro připravenost na objekty blížících se k Zemi( National Near-Earth Object Preparedness Strategy and Action Plan), který představil Bílý dům.
NASA spolupracuje s dalšími vesmírnými agenturami, např. s Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency) či s Mezinárodní výstražnou sítí před asteroidy (International Asteroid Warning Network) založenou OSN na detekci objektů blížících se k Zemi (Near-Earth Object – NEO). Za tyto objekty je považován asteroid nebo kometa, která se přibližuje k oběžné dráze Země.
V technických termínech, za NEO je zvažován ten objekt, který je uvnitř trajektorie 1,3 astronomických jednotek (střední vzdálenost Země od Slunce) a je uvnitř trajektorie 0,3 astronomických jednotek, což je přibližně 45 miliónů kilometrů, orbity Země. Za „potencionálně nebezpečné“ jsou považovány ty objekty, které se k Zemi přiblíží na vzdálenost 7,4 miliony kilometrů.
Doposud bylo objeveno asi 18, 911 NEO, přičemž 893 má více než jeden kilometr. Úkolem NASA je především identifikovat NEO, které mají šířku 140 metrů a víc. Kdyby takový NEO narazil do Země, uvolnilo by to energii odpovídající 100 megatunám TNT, což by poškodilo celé regiony a dokonce i kontinenty. Dnes se ví jen o 8 343, což je asi třetina odhadovaného množství 2 500 NEO, které jsou mají velkost 140 metrů a více, uvádí server Scientific American.
Problém však představují i ty menší objekty, poukazuje server news.com.au. V prosinci minulého roku explodoval nad Beringovým mořem meteor s energií odpovídající 10 atomovým bombám z Hirošimi (173 kilotunám TNT). Meteor byl asi 10 metrů velký.
Ještě větší destrukci způsobila exploze meteoritu nad ruským Čeljabinskem před šesti lety. Těleso mělo velikost asi 19 metrů a explodovalo silou odpovídající 15 atomovým bombám z Hirošimi( asi 500 kilotun TNT). Vzniklá tlaková vlna dosáhla vzdálenosti až 100 kilometrů a vedla k zranění 1 500 lidí (většina byla zraněna kvůli padajícímu sklu) a poničení 7 tisíců budov.
Díky své poměrně malé velikosti se tyto NEO poměrně špatně odhalují. 90% NEO objektů menších než 50 metrů doposud nebylo objeveno. A ty objekty, které byly objeveny, se takřka všechny byly následně ztraceny kvůli nedostatečné znalosti jejich oběžných drah, upozorňuje Scientific American.
NASA ve spolupráci s vesmírnou společností SpaceX chystá společný test, při kterém by byl eliminován přibližující se asteroid, který má zhruba 800 metrů. Vyslaná raketa by měla být schopná vyslat elektronický impulz, který by následně změnil trajektorii asteroidu a vychýlil jej mimo Zemi. Operace „DART" (Double Asteroid Redirection Test) by se měla uskutečnit v říjnu 2022.
Související

Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

Na Zemi se řítí dva asteroidy. Jeden může narazit už za pár let, druhý by při dopadu vyhladil lidstvo
asteroid , NASA , meteority , vesmir
Aktuálně se děje
včera

Může Evropa ze strachu z Ruska profitovat? Jen pokud totálně změní pravidla hry
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Trump hovořil se Zelenským i Putinem. Šéf Kremlu příměří odmítnul, podle USA o něm ihned začne jednat
včera

Biden děkuje za vlnu solidarity: Rakovina se dotýká každého z nás, prohlásil
včera

Češi na MS v hokeji zdemolovali Němce 5:0
včera

Trump před Putinem telefonicky mluvil se Zelenským
včera

Od rybolovu po Erasmus: Co přinese nová dohoda Spojeného království s EU
včera

Kolony v Evropě: 10 nejvíce ucpaných měst za rok 2024
včera

Nikdo není bez poskvrny. V Polsku o prezidentský post bojují dva akademici, jde o bezpečnost země
včera

Telefonát Trumpa s Putinem zahájen. USA věří v produktivní den, Evropa má obavy
včera

Dokud se nesetkám s Putinem, nic se nezmění, tvrdí Trump. Schůzku neplánujeme, reaguje Peskov
včera

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí
včera

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska
včera

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí
včera

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas
včera

Čára přes rozpočet pro Kreml: Rumunské prezidentské volby zachraňují bezpečnost východní Evropy i Moldavska
včera

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny
včera

Izrael oznámil plán na úplné převzetí Pásma Gazy, svět se děsí humanitární katastrofy
včera

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?
včera

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci
včera
Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy
Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.
Zdroj: Libor Novák