NASA se připravuje na katastrofický dopad smrtících meteoritů. Nevíme o nich dost, přiznávají vědci

NASA chystá tento víkend velkou simulaci možného katastrofického dopadu asteroidu na zem. Agentura se tak chce připravit na možné scénáře, jak reagovat, kdyby taková událost měla skutečně nastat. Odborníci z NASA přiznávají, že detekce přilétajících meteoritů má stále ještě své limity.

Simulace hypotetického dopadu asteroidu bude prezentována na konferenci IAA Planetary Defence Conference, která se bude konat v College Parku v Marylanu, která se bude konat od 29.dubna do 3. května. Záznam z konference bude dostupný online.

Scénář simulace předpokládá pád asteroidu o velikosti 100 až 300 metrů v dubnu roku 2027. Podle expertů z NASA je jen malá pravděpodobnost, že by skutečně v tuto dobu k něčemu takovému došlo. Podle predikcí je je 1% šance, že by tento hypotetický asteroid zasáhl zemi.

„Tato cvičení skutečně pomohla nám v komunitě planetární obrany pochopit, co naši kolegové na straně řízení katastrof potřebují vědět," uvedl ve svém prohlášení Lindley Johnson, důstojník Planetární obrany NASA. „Toto cvičení nám pomůže rozvinout efektivnější komunikaci mezi námi a našimi vládami."

Simulace NASA je součástí rozsáhlejšího programu, který je navržen tak, aby splňoval požadavky Národního strategického a akčního plánu pro připravenost na objekty blížících se k Zemi( National Near-Earth Object Preparedness Strategy and Action Plan), který představil Bílý dům.

NASA spolupracuje s dalšími vesmírnými agenturami, např. s Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency) či s Mezinárodní výstražnou sítí před asteroidy (International Asteroid Warning Network) založenou OSN na detekci objektů blížících se k Zemi (Near-Earth Object – NEO). Za tyto objekty je považován asteroid nebo kometa, která se přibližuje k oběžné dráze Země.

V technických termínech, za NEO je zvažován ten objekt, který je uvnitř trajektorie 1,3 astronomických jednotek (střední vzdálenost Země od Slunce) a je uvnitř trajektorie 0,3 astronomických jednotek, což je přibližně 45 miliónů kilometrů, orbity Země. Za „potencionálně nebezpečné“ jsou považovány ty objekty, které se k Zemi přiblíží na vzdálenost 7,4 miliony kilometrů.

Doposud bylo objeveno asi 18, 911 NEO, přičemž 893 má více než jeden kilometr. Úkolem NASA je především identifikovat NEO, které mají šířku 140 metrů a víc. Kdyby takový NEO narazil do Země, uvolnilo by to energii odpovídající 100 megatunám TNT, což by poškodilo celé regiony a dokonce i kontinenty. Dnes se ví jen o 8 343, což je asi třetina odhadovaného množství 2 500 NEO, které jsou mají velkost 140 metrů a více, uvádí server Scientific American.

Problém však představují i ty menší objekty, poukazuje server news.com.au. V prosinci minulého roku explodoval nad Beringovým mořem meteor s energií odpovídající 10 atomovým bombám z Hirošimi (173 kilotunám TNT). Meteor byl asi 10 metrů velký.

Ještě větší destrukci způsobila exploze meteoritu nad ruským Čeljabinskem před šesti lety. Těleso mělo velikost asi 19 metrů a explodovalo silou odpovídající 15 atomovým bombám z Hirošimi( asi 500 kilotun TNT). Vzniklá tlaková vlna dosáhla vzdálenosti až 100 kilometrů a vedla k zranění 1 500 lidí (většina byla zraněna kvůli padajícímu sklu) a poničení 7 tisíců budov.

Díky své poměrně malé velikosti se tyto NEO poměrně špatně odhalují. 90% NEO objektů menších než 50 metrů doposud nebylo objeveno. A ty objekty, které byly objeveny, se takřka všechny byly následně ztraceny kvůli nedostatečné znalosti jejich oběžných drah, upozorňuje Scientific American.

NASA ve spolupráci s vesmírnou společností SpaceX chystá společný test, při kterém by byl eliminován přibližující se asteroid, který má zhruba 800 metrů. Vyslaná raketa by měla být schopná vyslat elektronický impulz, který by následně změnil trajektorii asteroidu a vychýlil jej mimo Zemi. Operace „DART" (Double Asteroid Redirection Test) by se měla uskutečnit v říjnu 2022.

Související

Ilustrační foto

K Zemi míří stometrový asteroid. Mine nás jen těsně

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.

Více souvisejících

asteroid NASA meteority vesmir

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy