NASA chystá tento víkend velkou simulaci možného katastrofického dopadu asteroidu na zem. Agentura se tak chce připravit na možné scénáře, jak reagovat, kdyby taková událost měla skutečně nastat. Odborníci z NASA přiznávají, že detekce přilétajících meteoritů má stále ještě své limity.
Simulace hypotetického dopadu asteroidu bude prezentována na konferenci IAA Planetary Defence Conference, která se bude konat v College Parku v Marylanu, která se bude konat od 29.dubna do 3. května. Záznam z konference bude dostupný online.
Scénář simulace předpokládá pád asteroidu o velikosti 100 až 300 metrů v dubnu roku 2027. Podle expertů z NASA je jen malá pravděpodobnost, že by skutečně v tuto dobu k něčemu takovému došlo. Podle predikcí je je 1% šance, že by tento hypotetický asteroid zasáhl zemi.
„Tato cvičení skutečně pomohla nám v komunitě planetární obrany pochopit, co naši kolegové na straně řízení katastrof potřebují vědět," uvedl ve svém prohlášení Lindley Johnson, důstojník Planetární obrany NASA. „Toto cvičení nám pomůže rozvinout efektivnější komunikaci mezi námi a našimi vládami."
Simulace NASA je součástí rozsáhlejšího programu, který je navržen tak, aby splňoval požadavky Národního strategického a akčního plánu pro připravenost na objekty blížících se k Zemi( National Near-Earth Object Preparedness Strategy and Action Plan), který představil Bílý dům.
NASA spolupracuje s dalšími vesmírnými agenturami, např. s Evropskou kosmickou agenturou (European Space Agency) či s Mezinárodní výstražnou sítí před asteroidy (International Asteroid Warning Network) založenou OSN na detekci objektů blížících se k Zemi (Near-Earth Object – NEO). Za tyto objekty je považován asteroid nebo kometa, která se přibližuje k oběžné dráze Země.
V technických termínech, za NEO je zvažován ten objekt, který je uvnitř trajektorie 1,3 astronomických jednotek (střední vzdálenost Země od Slunce) a je uvnitř trajektorie 0,3 astronomických jednotek, což je přibližně 45 miliónů kilometrů, orbity Země. Za „potencionálně nebezpečné“ jsou považovány ty objekty, které se k Zemi přiblíží na vzdálenost 7,4 miliony kilometrů.
Doposud bylo objeveno asi 18, 911 NEO, přičemž 893 má více než jeden kilometr. Úkolem NASA je především identifikovat NEO, které mají šířku 140 metrů a víc. Kdyby takový NEO narazil do Země, uvolnilo by to energii odpovídající 100 megatunám TNT, což by poškodilo celé regiony a dokonce i kontinenty. Dnes se ví jen o 8 343, což je asi třetina odhadovaného množství 2 500 NEO, které jsou mají velkost 140 metrů a více, uvádí server Scientific American.
Problém však představují i ty menší objekty, poukazuje server news.com.au. V prosinci minulého roku explodoval nad Beringovým mořem meteor s energií odpovídající 10 atomovým bombám z Hirošimi (173 kilotunám TNT). Meteor byl asi 10 metrů velký.
Ještě větší destrukci způsobila exploze meteoritu nad ruským Čeljabinskem před šesti lety. Těleso mělo velikost asi 19 metrů a explodovalo silou odpovídající 15 atomovým bombám z Hirošimi( asi 500 kilotun TNT). Vzniklá tlaková vlna dosáhla vzdálenosti až 100 kilometrů a vedla k zranění 1 500 lidí (většina byla zraněna kvůli padajícímu sklu) a poničení 7 tisíců budov.
Díky své poměrně malé velikosti se tyto NEO poměrně špatně odhalují. 90% NEO objektů menších než 50 metrů doposud nebylo objeveno. A ty objekty, které byly objeveny, se takřka všechny byly následně ztraceny kvůli nedostatečné znalosti jejich oběžných drah, upozorňuje Scientific American.
NASA ve spolupráci s vesmírnou společností SpaceX chystá společný test, při kterém by byl eliminován přibližující se asteroid, který má zhruba 800 metrů. Vyslaná raketa by měla být schopná vyslat elektronický impulz, který by následně změnil trajektorii asteroidu a vychýlil jej mimo Zemi. Operace „DART" (Double Asteroid Redirection Test) by se měla uskutečnit v říjnu 2022.
Související
Naši planetu ročně obletí desítky asteroidů. Vědci zřejmě zjistili, proč nedopadnou na Zemi
Zemi o víkendu těsně mine stometrový asteroid
asteroid , NASA , meteority , vesmir
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě