Atleti, běžci, maratonci a další sportovci mají něco navíc nejen v nohou, ale i v mikrobiomu. Vědci z Joslinova centra pro výzkum cukrovky v Bostonu prokázali, že ve střevním mikrobiomu sportovců je bakterie, která kupodivu přispívá k fyzické výkonnosti, píše italský deník La Repubblica.
Vědci objevili, že koncentrace tohoto mikroorganismu roste po závodech, a pokusili se zjistit, jaké procesy vyvolává. Výsledky ukazují, že podávání probiotik obsažených v této bakterii může zlepšit schopnost pohybu i u osob, které žijí sedavým způsobem.
Vědci začali s výzkumem v roce 2015, kdy shromáždili a analyzovali vzorky stolice 15 účastníků bostonského maratonu a zkoumali jejich střevní mikrobiom. Vzorky odebrali týden před závodem a týden po něm, aby zjistili případné změny mikrobiomu. Údaje srovnávali s daty získanými ze vzorků deseti osob se sedavým způsobem života.
Can this bacteria be the next big sports enhancement drugs to take over the market?https://t.co/OceRXjPDXc#PreformanceBacteria #Veillonella #SuperGUT
— Abdoulie Batchilly (@AbdoulieBatchi2) 8. července 2019
Pozornost vědců záhy upoutala bakterie patřící do rodu Veillonella, která se u sportovců po maratonu výrazně rozmnožila. Bakterie Veillonella se mohou nacházet přirozeně v dýchacím a trávicím ústrojí člověka a ve vzácných případech mohou zanášet infekci do dýchacích cest a pohlavního ústrojí. Podle výsledků studie byl tento mikrob mnohem hojnější u sportovců než u osob se sedavým způsobem života. Vědci soudí, že bakterie může hrát roli ve fyzické aktivitě. Tento jejich názor se potvrdil na základě analýzy modelu u myší. Ukázalo se, že myši, jimž byl podán doplněk stravy obsahující bakterii, byly mnohem zdatnější v běhání.
Veillonella se živí kyselinou mléčnou, která se akumuluje po fyzické aktivitě a která je u sportovců hojně produkována svaly vystavenými silné námaze. U těch osob, které nejsou zvyklé vyvíjet intenzivní fyzickou aktivitu, je produkována ve velkém množství i při středním výkonu.
"Vycházeli jsme z předpokladu, že bakterie funguje jako metabolický odpad, který odvádí kyselinu mléčnou ze systému. Tato kyselina vytvářející se ve svalech vede k únavě," zdůrazňuje spoluautor výzkumu Aleksandar Kostic. Podle vědců však domněnka, že kyselina souvisí s únavou, zřejmě neplatí.
Vědci tedy přistoupili k výzkumu, kdy zkoumali společenství mikrobů v jejich přirozeném prostředí bez manipulace. Podařilo se jim vysledovat DNA mikroorganismů přítomných v těchto společenstvích a na základě toho zjišťovali, co se děje po intenzivním sportu. Ukázalo se, že rostla koncentrace některých enzymů, které mění mléčnou kyselinu na kyselinu propionickou. Klíčem k souvislosti mezi mikrobiomem a fyzickou aktivitou je právě tato kyselina, protože jakmile byla přímo zavedena do střevního mikrobiomu myší, zvýšila jejich běžecké schopnosti.
Jestliže je kyselina propionická podávána ústně, nemusí se projevit tytéž účinky, protože je snadno rozkládána žaludečními kyselinami dříve, než se dostane do střev a působí. Avšak podle vědců může být podávání probiotik obsahujících celou bakterii Veillonella účinné a vést k žádanému výsledku. Vědci zkoumali možnosti, jak by potravinový doplněk tohoto druhu mohl pomáhat sportovcům. Užitek z toho by rovněž mohli mít lidé se sedavým způsobem života a metabolickými poruchami, jimž se nedaří zlepšovat fyzickou výkonnost. Tím by se snížilo i riziko různých onemocnění.
Zatím jde jen o hypotézu, kterou je třeba pozorně studovat. Objev tohoto vztahu mezi mikrobiomem a fyzickou aktivitou otevírá nové možnosti výzkumu. "Jde o skutečně významný příklad toho, jak se mikrobiom vyvíjel a stále více se integroval do hostitele. Jde o symbiózu, kdy hostitel, zvláště pak sportovec, přináší užitek bakterii, a ta zase přináší výhody organismu," říká Kostic.
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , viry a bakterie , sport , Vědci
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 46 minutami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 1 hodinou
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 2 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 4 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
Situace v severní Gaze dosahuje kritického bodu. Záchranáři a zdravotníci tvrdí, že jim je odepřen přístup do oblasti, zatímco podmínky pro přežití se dále zhoršují. Opuštěná těla zůstávají na ulicích, kde se o ně "postarají zvířata", což podtrhuje chaos a absenci zákonů v regionu, uvedl server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák