Facka klimaskeptikům. Nynější oteplování nemá v posledních 2000 letech obdoby, ukazují studie

Rychlost a míra nynějšího globálního oteplování přesahuje jakýkoliv podobný případ za posledních 2000 let, tvrdí vědci. Slavné historické události, jako malá doba ledová, se podle nich nedají srovnat s mírou oteplování, které jsme svědky v posledním století. Výzkum vědců ukazuje, že argumenty, jež používají takzvaní klimaskeptici, už nadále nejsou platné, napsal zpravodajský server BBC.

Když výzkumníci prozkoumali klimatickou historii naší zeměkoule za poslední staletí, všimli si několika zásadních období. Ta se pohybovala od takzvané římské teplé periody, která trvala od roku 250 do roku 400 našeho letopočtu a kdy napříč Evropou panovalo nezvykle teplé počasí, po slavnou malou dobu ledovou, kdy teploty od 14. století na několik stovek let poklesly.

Tato období byla považována za důkaz toho, že se svět oteplil a ochladil za poslední staletí několikrát a že oteplování zaznamenané od začátku průmyslové revoluce je pokračováním vzorce a není potřeba se jím znepokojovat.

Tři nové studie ukazují, že tato argumentace nestojí na pevné půdě.

Vědecké týmy zrekonstruovaly klimatické podmínky, jež se na Zemi vyskytovaly za posledních 2000 let. Údaje získali ze zástupných záznamů o změnách teplot, například z letokruhů, korálů či usazenin v jezerech. Zjistili, že žádné z období změn teploty se neprojevilo v globálním měřítku.

Výzkumníci například tvrdí, že malá doba ledová vrcholila v oblasti Tichého oceánu v 15. století, zatímco v Evropě v 17. století. Obecně podle nich nelze vysledovat výskyt dlouhodobého vzrůstu nebo propadu teplot ve stejném čase na více než polovině zeměkoule. Při takzvané středověké teplé periodě, jež se vyskytovala od roku 950 do roku 1250 našeho letopočtu, stoupla významně teplota na 40 procentech povrchu Země. Dnešní oteplování má oproti tomu vliv na velkou většinu světa.

"Zjistili jsme, že nejteplejší období za poslední dvě tisíciletí nastalo v průběhu 20. století na více než 98 procentech planety," píše se v jedné ze studií. "To je silným důkazem toho, že antropogenické, tedy člověkem způsobené, globální oteplování nejenže nemá v kontextu posledních 2000 let obdoby z hlediska absolutních teplot, ale také z hlediska rozšíření v prostoru," pokračuje studie.

Badatelé vypozorovali, že v období před moderní průmyslovou érou měly největší vliv na klima sopky. Nenašli žádný náznak toho, že by dopad na průměrnou globální teplotu měly výkyvy ve slunečním záření.

Současné období podle tvrzení autorů studií významně přesahuje přirozenou nestálost. "Z pomocných dat a také z naší rekonstrukce (klimatických podmínek) lze vyčíst, že míra oteplování v nedávné minulosti jednoznačně přesahuje přirozenou míru oteplování, kterou jsme propočítali. Je to další způsob, kterým lze pohlížet na výjimečnou povahu současného oteplování," řekl Raphael Neukom z univerzity v Bernu.

Fire in Eterville, France today, Jly 25th! Report: Katell Fratas / Météo Basse-Normandie pic.twitter.com/P4EfZvwlpD

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) July 25, 2019

Ačkoliv si vědci nedali za cíl určit, zda mají na současné klima zásadní vliv lidé, jejich výsledky jasně naznačují, že tomu tak je. "Nesnažili jsme se zjistit, co nedávné oteplení způsobuje. To bylo předmětem mnoha studií v minulosti a fakta pokaždé ukazují, že za tím stojí antropogenické příčiny," pokračoval Neukom. "Přímo to v naší práci neověřujeme. Můžeme pouze ukázat, že přírodní příčiny podle našich dat nestačí k tomu, aby způsobily míru oteplování a prostorový obraz, který nyní pozorujeme," dodal.

Ostatní vědci jsou kvalitou nových studií ohromeni. "Provedli to (studii) po celém světě s více než 700 záznamy za období 2000 let. Mají korály a jezera a také pomocná data," řekla profesorka Daniela Schmidtová z univerzity v Bristolu, která se na výzkumu nepodílela. "A byli také velice opatrní při hodnocení dat i posuzování jejich zkreslení, které nevyhnutelně obsahují. Kvalita těchto dat a jejich pokrytí je tu skutečně největším pokrokem. Je to úžasné," dodala.

Podle mnoha expertů práce vyvrací řadu tvrzení, která učinili klimatičtí skeptici v posledních desetiletích. "Tato studie by měla konečně zabránit popíračům klimatické změny, aby tvrdili, že nedávno pozorované souvislé globální oteplování je součástí přirozeného přírodního cyklu," prohlásil profesor Mark Maslim z University College London, který se na studii rovněž nepodílel.

"Práce ukazuje opravdu jasný rozdíl mezi regionální a lokalizovanou změnou klimatu v minulosti a skutečně globálních dopadech antropogenického vypouštění skleníkových plynů," řekl Maslin zpravodajskému serveru BBC.

Související

Ilustrační foto

Rozbili jsme počasí. Nejteplejší leden v historii ukázal, že La Niña už globální oteplování nezpomalí

Leden 2025 se zapsal do historie jako nejteplejší leden vůbec, s teplotami o 1,7 °C vyššími než v předindustriální éře. Mnozí klimatologové očekávali, že přechod k přirozenému ochlazovacímu jevu La Niña přinese alespoň mírné zmírnění globálního oteplování. To se však nestalo. Aktuální data naznačují, že lidská činnost a oteplování oceánů nyní převažují nad přirozenými klimatickými cykly.
Ilustrační foto

Extrémnímu počasí jsme dali zelenou. Proč Pařížská dohoda selhala?

Existuje staré pravidlo zahraniční politiky, že „politika končí na vodní hranici“. Jinými slovy, bez ohledu na politickou příslušnost by mělo být cílem všech amerických lídrů zajistit bezpečnost a prosperitu Spojených států v porovnání s jejich zahraničními rivaly. Když se však prezident rozhodne využít mezinárodní dohodu k obejití domácích omezení své moci, výsledek je předem odsouzen k nezdaru. To je přesně případ Pařížské dohody (PD), píše National Interest.

Více souvisejících

globální oteplování Klimatické změny Počasí Vědci

Aktuálně se děje

včera

KFC

KFC odchází z Kentucky. Je to téma i pro guvernéra

Slavný americký fastfoodový řetězec KFC se rozhodl udělat opravdu zásadní rozhodnutí, které se možná setká s kritikou. Mateřská společnost Yum Brands oznámila stěhování sídla v rámci Spojených států amerických. Upozornila na to britská BBC. 

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze (7. července 2023).

Ukrajinci hájí Zelenského před Trumpem. Proč má prezident důvěru spoluobčanů?

Americký lídr Donald Trump v posledních dnech opakovaně útočil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Označil ho za nelegitimního diktátora, který není schopen řídit svou zemi. Server EuroZprávy.cz již včera vyvrátil jeho tvrzení o nedůvěře Ukrajinců v Zelenského. Dnes přinášíme autentická svědectví obyčejných Ukrajinců o tom, jak svého prezidenta skutečně vnímají – a co si myslí o jeho legitimitě.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump dělá to, co Putin chce. Názorných příkladů jsou více než dvě desítky

Americký prezident Donald Trump a jeho nejbližší spolupracovníci nadále prosazují politiku, která nejvíce nahrává autoritářskému režimu Vladimira Putina v Rusku. Server Politico přišel se seznamem 29 případů, kdy Trump dělal to, co Putin chtěl. Nejde ale o souhrn případů za celou jeho dráhu prezidenta USA, nýbrž posledních pár týdnů. 

včera

včera

včera

včera

Alice Weidelová

"Není důvod, aby se Žid obával několika neonacistů." AfD podivně cílí i na židovské voliče

Předsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová nedávno prohlásila, že její strana se těší silné podpoře mezi židovskými voliči. Tento názor však zpochybňují i někteří členové samotné AfD, kteří uznávají, že reálná podpora je výrazně nižší, než Weidelová naznačuje. Navzdory tomu v rámci strany panuje shoda na tom, že by se měla změnit německá kultura připomínání historických zločinů nacistického režimu.

včera

včera

včera

včera

Tomáš Řepa

Hrozí nestabilita na Ukrajině, říká expert Řepa pro EZ po jednáních mezi Washingtonem a Kremlem

Jednání o míru na Ukrajině bez přímé účasti Kyjeva je sice reálné, ale aby přineslo skutečné výsledky je nepravděpodobné, domnívá se bezpečnostní expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany. Podle něj hrozí, že pokud by se Ukrajina vzepřela dohodě vyjednané USA a Ruskem, mohlo by to být záminkou pro omezení americké podpory. „Extrémně nevýhodný mír by vedl k nestabilitě a pravděpodobně i k formě guerillového boje,“ varuje. Evropská unie podle něj stále naráží na svou roztříštěnost a chybějící silné vedení, zatímco myšlenka vyslání mírových sil na Ukrajinu je vzhledem k ruskému postoji jen těžko realizovatelná.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Student měl na seznamu smrti tisíce lidí. Škola včas alarmovala policii

Kriminalisté z Plzně se zabývají případem studenta Filozofické fakulty Západočeské univerzity, který se chystal vraždit. Na seznamu měl mít tisíce lidí, které chtěl zprovodit ze světa. Svěřil se však spolužačkám, od nichž se informace dostala k zaměstnancům školy. Univerzita následně alarmovala policii. 

včera

včera

včera

Anonym nahlásil bombu ve známém obchodním centru v Praze. Do odvolání bude zavřeno

K evakuaci vyhledávaného obchodního centra v centru Prahy museli v pátek ráno přistoupit policisté. Anonym totiž nahlásil bombu. Centrum zůstane do odvolání otevřeno, informovala policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy