Co se dnes děje s klimatem? Něco takového, tady tisíce let nebylo

Současné projevy klimatické změny nemají v lidské historii obdoby nejméně 2000 let nazpět. Podle nové vědecké studie se ukazuje, že k obdobným změnám doposud nedocházelo. Podle všeho jsou současné změny unikátní ve svém globálním dopadu.

Ke klimatickým změnám docházelo v minulosti poměrně běžně. Například v roce 1815 došlo k erupci sopky Mount Tambora na jednom z indonéských ostrovů. Exploze sopky uvolnilo do ovzduší velké množství prachu, které se podepsalo nejen na lokálním klimatu, ale ochladilo léto i v Evropě. Jednalo se o největší výbuch sopky od poslední doby ledové.

Přestože alpské ledovce na takřka opačné straně zeměkoule v důsledku ochlazení se začaly zvětšovat, se současnou změnou klimatu se tato událost nedá srovnat.

Studie publikovaná v časopisu Nature pracovala s údaji dostupnými za posledních 2000 let a žádná klimatická změna, jakou způsobil i výbuch sopky Mount Tambora, ukazuje, že se nedá srovnat se současnou klimatickou změnou.

Nathan Steiger, autor studie, zmiňuje i malou dobu ledovou, která začala na začátku 17. století anebo také oteplení, kterému se říká středověká klimatická anomálie. „To, co je možné pozorovat v těchto obdobích, však nebyly globálně koherentní události,“ zdůrazňuje vědec.

Globální dopad současných změn je tudíž s minulostí neporovnatelný. Bohužel však řada politiků využívá srovnání s minulostí k bagatelizaci současných problémů. Vědci se však shodují, že skutečné globální změně klimatu čelí lidstvo teprve dnes.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny věda globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy