Událost, která od základu změnila svět. Díky letům na Měsíc máme vysavače i lepší čas

Příprava k letu na Měsíc mobilizovala vývoj nových technologií a inovací. Obrovské množství nových vynálezů jako přesnější hodinky a nehořlavé tkáně umožnily americkým kosmonautům před padesáti lety poprvé v historii lidstva vstoupit na povrch Měsíce. Tyto technologie se ale postupně přesunuly i do každodenního života lidí. Používáme je a ani netušíme, že někdy pomohly astronautům přežít ve vesmíru.

"Malý krok pro člověka,velký skok pro lidstvo," známá slova, která před padesáti lety pronesl astronaut Neil Armstrong po výsadku na Měsíci, se vztahovala i na technologie, jež umožnily lidem dosáhnout souputníka Země.

V přepočtu na současné peníze stál program Apollo dvě stě miliard dolarů. Tato částka se vyplatila i proto, že projekt přinesl inovace i do oblastí života, které nemají nic společného s vesmírem a kosmickými lety.

Přístroje, které pracovaly na bateriích, existovaly i před misemi Apollo. Kosmické lety ale podnítily jejich rozvoj. Například americká firma Black & Decker speciálně pro NASA vytvořila přístroj pro těžbu měsíční horniny. Tuto zkušenost vývoje motoru a baterií firma později využila při výrobě různých bezdrátových přístrojů včetně prvního bezdrátového vysavače. Za třicet let firma prodala víc než 150 milionů vysavačů Dustbuster.

Pro uskutečnění mise bylo potřeba přesně vědět čas. Život kosmonautů závisel na zlomcích vteřin. NASA proto potřebovala přesnější hodinky. Takové hodinky byly vytvořeny speciálně pro středisko řízení kosmických letů. Mnohem více populárními se ale staly obyčejné mechanické hodinky, které v průběhu mise Apollo 11 nosili na zápěstí Neil Armstrong a Buzz Aldrin.

Díky programu Apollo také pijeme čistší vodu. Technologie čistění vody na Apollo se teď využívá pro odstraňování virů, bakterií a řas. Tehdy se poprvé využilo čistění pomocí iontů stříbra. Chlorování se pro kosmický let nehodilo. V současné době se tyto ionty aktivně využívají při čistění bazénů a fontán.

Až do dneška kosmonauti používají skafandry, vytvořené na základě modelu z roku 1965. Vývoj těchto skafandrů ovlivnil i zemské oblečení. Na pulty přišla odolnější, ohebnější i lépe pohlcující otřesy obuv a i hned získala obrovskou popularitu.

Požár na Apollo 1 při zkoušce předstartovních úkonů způsobil zničení lodě a zahynutí posádky. Kvůli tomu NASA začala vývoj nehořlavých tkaní, které se teď všeobecně využívají na Zemi. Systém ochlazení pro kosmonauty z doby misí Apollo se v současné době také aktivně využívá, a to pro různé účely, například pro pomoc lidem s roztroušenou sklerózou nebo pro koně.

Implantovatelné defibrilátory neboli přístroje pro lidi s poruchou srdečního rytmu také vznikly díky pokroku dosaženému NASA při miniaturizaci čipů. Na rozdíl od běžných defibrilátorů se tyto miniaturní přístroje dávají pod kůži pacientů a pak sledují jejich srdeční rytmus, reaguje na prudké změny elektrickými impulsy.

V NASA bylo také potřeba přijít na to, jak ušetřit místo i váhu na kosmické lodi. Zároveň na rozdíl od předchozích krátkých programů Apollo měl trvat pár týdnů, a proto bylo potřeba přijít i na to, jak to jídlo uchovat. Výsledně se přišlo na proces vakuového vymrazování, kdy se voda extrahuje z čerstvého zamrzlého jídla. Pro přípravu takového jídla je potřeba jenom dodat k němu horkou vody. Tato technologie se využívá současnými turisty i horolezci. Takové jídlo stojí zhruba padesát korun za jednu porci.

Produktem kosmického průmyslu je i blýskavé prostěradlo z izolačního materiálu. Na začátku se využívalo pro ochranu modulů Apollo proti slunečnímu teplu. Lunární modul přitom vypadal, jako by byl zabalen do fólie. Dneska se "kosmická prostěradla" vyrábějí z plastového povlaku a hliníku. Používají se při záchranných operacích, v horním turismu, v nemocnicích a pro obranu maratónců proti hypotermii.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 22 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 30 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy