Děti jsou jedním z hlavních přenašečů. Koronavirem jich je nakaženo víc, než tušíme

Dosavadní důkazy naznačují, že děti jsou mnohem náchylné na účinky koronaviru, než zbytek populace. Mohou být sice nakaženy stejně jako všichni ostatní, mají ale mnohem mírnější symptomy, často i vůbec žádné. Vědci se proto domnívají, že ve věkové skupině pod 19 let je nakažených podstatně více lidí, než uvádějí statistiky.

Když Elon Musk před nedávnem na Twitteru napsal, že děti jsou vůči koronaviru "v podstatě imunní", vyvolal tím velké debaty o důvěryhodnosti tohoto tvrzení. Je známo, že SARS-CoV-2 ohrožuje na životě především starší část populace, chytit jej ale mohou lidé jakéhokoliv věku.

Existuje navíc několik případů, kdy si nemoc COVID-19 vyžádala lidské životy i u lidí pod 19 let. "Na začátku pandemie se předpokládalo, že děti nemohou být nakaženy koronavirem, ale nyní je jasné, že míra nakažlivosti u dětí je stejná jako u dospělých," vysvětluje pro BBC Andrew Pollard, profesor Oxfordské univerzity a odborník na dětské infekční nemoci. "Je to jen o tom, že mají mnohem mírnější symptomy," dodal.

Údaje z Čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí uvádějí, že nakažené děti do 19 let tvořily 2 % ze 72 314 případů. Nedávná americká studie s 508 pacienty nezaznamenala u dětí žádné případy úmrtí a méně než 1 % dětských pacientů muselo být hospitalizováno v nemocnici. Dnes víme, že koronavirus si může vyžádat i životy dětí, stalo se tak ale zatím v jednotkách případů.

"Virus v tuto chvíli preferuje dospělé, protože docházelo k přenosům během cestování a na pracovišti," říká Sanjay Patel, dětský poradce a v oblasti infekčních chorob z dětské nemocnice v Southamptonu. "Nyní, když dospělí tráví více času se svými dětmi, se může u dětí objevit nárůst počtu nakažených, ale také nemusí," dodává.

Dosavadní statistiky ukazují, že nakažených dětí je méně než dospělých, je ale možné, že údaje jsou zkreslené. V některých zemích je testování nabízeno pouze těm, kteří jsou hospitalizováni v nemocnici se závažnými příznaky nemoci COVID-19, a takových dětí je jen velmi málo. "Je zřejmé, že je nakaženo více dětí, než si myslíme. Netestujeme každé dítě v zemi," upozornil Patel.

Je známo, že koronavirus může mít fatální účinky na oslabený organismus. Převážná většina zemřelých jsou lidé, kteří kromě COVID-19 trpěli i nějakou další vážnou chorobou. "Je pozoruhodné, že i děti s velmi vážným zdravotním stavem, které jsou na imunosupresivních terapiích nebo se léčí z rakoviny, jsou mnohem méně zasaženy, než dospělí, zejména starší," říká Andrew Pollard, vedoucí skupiny Oxford Vaccine Group, která pracuje na vývoji vakcíny.

U nakažených dětí se vyskytují mírnější příznaky, než u dospělých. Čínská studie ukázala, že příznaky jako horečky, kašel, bolesti v krku, rýmu, bolesti těla a kýchání, vykazuje jen mírně nadpoloviční většina dětí. Přibližně třetina pak projevovala známky pneumonie, s vyšší horečkou, kašlem a sípáním, ale bez dušnosti a dýchacích obtíží, které byly pozorovány u vážnějších případů dospělých a starších lidí.

Graham Roberts z University of Southampton a ředitel David Hide Asthma and Allergy Research Center v Newportu ve Velké Británii to vysvětluje tím, že děti jsou postiženy převážně v horních dýchacích cestách (nos, ústa a krk). "Mají spíše příznaky nachlazení, než typické virové potíže působící na dolní dýchací cesty, tedy na plíce," uvedl.

Pouze velmi malé procento dětí vykazovalo vážnější příznaky nemoci. To ale svádí vědce a lékaře na zcestí. "To, jestli má většina infikovaných dětí jen velmi mírné příznaky, nebo ve skutečnosti nejsou tak často infikovány jako dospělí, je otázka za milion dolarů," říká Patel.

Proč jsou děti méně náchylné k nemoci, ať už co se týče infekčnosti, nebo příznaků, ale zatím nikdo neví. "Jedním z pravděpodobných důvodů je, že virus potřebuje protein na povrchu buňky, aby se dostal dovnitř a začal v ní způsobovat problémy. Zdá se, že koronavirus používá pro tento účel receptor Angiotenzin konvertující enzym (ACE-2). Je možné, že děti mají v dolních dýchacích cestách (plících) méně receptorů ACE-2 než v horních dýchacích cestách, a proto jsou postiženy především jejich horní cesty (nos, ústa a krk)," tvrdí Roberts.

To by vysvětlovalo, proč se u dětí infikovaných koronavirem zdá, že spíše trpí nachlazením než například pneumonií. Afinita některých koronavirů k ACE-2 receptoru navíc byla prokázána na myších modelech v laboratorních studiích již v roce 2003. 

Pollard ale tvrdí, že může existovat i další vysvětlení: "S tím, jak člověk stárne, se něco mění, takže je větší pravděpodobnost, že bude nakažen." Naráží na stárnutí imunitního systému (imunosenescence), díky kterému je tělo méně schopné bojovat s novými infekcemi. Imunitní systém dítěte se totiž podstatně odlišuje od imunitního systému dospělých lidí. Imunitní systém dětí je ve vývoji, protože jsou vystaveny velké míře nových respiračních infekcí, což by mohlo vést k tomu, že budou mít vyšší výchozí hladiny protilátek proti virům oproti dospělým.

"Je velmi možné, že imunitní systémy dětí jsou schopny lépe ovládat virus, lokalizovat jej do horních cest dýchacích, aniž by způsoboval příliš mnoho dalších problémů, a následně virus eliminují," zamýšlí se Roberts. Děti mají také méně chronických kardiovaskulárních a respiračních problémů, už jen proto jsou odolnější vůči těžké infekci.

"Velmi málo dětí má závažný průběh nemoci COVID-19," říká Pollard. "To naznačuje, že existuje něco zásadně odlišného ve způsobu, jakým jejich tělo nakládá s virem," dodal.

Existuje i třetí možný důvod, proč koronavirus nepůsobí dětem závažné potíže. U kriticky nemocných dospělých se zdá, že přehnaná imunitní reakce na potlačení viru, takzvaná cytokinová bouře, způsobuje více škody než užitku a způsobuje selhání orgánů. Zdá se, že děti s nevyzrálými imunitními systémy jsou méně schopné touto přehnanou reakcí potlačit virovou infekci.

Vědce a lékaře ale trápí i jiná věc. A poměrně hodně podstatná. Děti totiž mohou koronavirus šířit stejně jako dospělí. "To je velký problém," varuje Roberts. "Mnozí si myslí, že děti jsou vystaveny nízkému riziku nákazy a nemusíme se o ně proto tolik starat. Ano, platí to pro děti, které nemají chronické zdravotní problémy. Ale lidé zapomínají, že děti jsou pravděpodobně jednou z hlavních cest, kterou se tato infekce šíří.

Koronavirus je přenášen z infikované osoby na neinfikovanou osobu přímým kontaktem, kašlem a kýcháním a dotykem skrze povrchy. To znamená, že děti infikované koronavirem s velmi mírnými nebo žádnými příznaky mohou přenášet infekci na ostatní, zejména na členy rodiny a starší příbuzné.

"Děti s velmi mírnými příznaky budou pravděpodobně jedním z hlavních přenašečů viru napříč celou populací," obává se Roberts. "Proto je uzavření škol zásadní pro snížení míry, jakou se pandemie šíří," dodal.

Související

Více souvisejících

děti Vědci lékaři viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

před 5 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

před 6 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

před 7 hodinami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

před 8 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

před 15 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

před 16 hodinami

včera

Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?

Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy